Imak INACZEJ

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#11

Post napisał: MlKl » 08 kwie 2015, 15:24

Twój czas, twoje pieniądze... Rób.



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#12

Post napisał: kamar » 08 kwie 2015, 20:30

A ja bym opatentował żeby kolekcjonerzy kości nie podebrali. :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#13

Post napisał: pioterek » 09 kwie 2015, 09:20

Ależ bardzo proszę, można sobie robić do woli. Śmiałków proszę by nie zapomnieli podzielić się opinią z praktycznego użytkowania. Mam nadzieję, że dość popularne sformułowanie nikogo nie ruszyło w uczucia religijne itp. tylko co najwyżej wywołało uśmiech. Poza tym to jest dużo do zrobienia gdyż przedstawiłem co najwyżej ogólny zarys, a do produktu daleka droga. Poza tym co napisałem trzeba zastanowić się nad tym z jakich materiałów można zrobić poszczególne elementy aby były dość trwałe.


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#14

Post napisał: skoczek » 09 kwie 2015, 09:44

Witam serdecznie!

A jak chcesz wyciągać klin? Bo na razie z rysunków wynika że bez problemu go tam wepchniesz.

Druga kwestia: przy takiej zbieżności klina ten imak będzie "jednorazowy". Nawet jak wymyślisz coś ściągającego klin z powrotem to możesz mieć problem rozłączyć to połączenie.

Pozdrawiam!
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#15

Post napisał: MlKl » 09 kwie 2015, 09:44

Poprosiłeś o ocenę przydatności twojego pomysłu. Oceniliśmy. Negatywnie, ale to też jest ocena, jakbyś nie wiedział. Wątpię, byś znalazł wielu nasladowców - koszt i trudność wykonania prawie takie same jak przy QTCP, walory użytkowe niewielkie.

Przy kostkach powtarzalność przy zmianie noży liczy się w setkach, u ciebie powtarzalna będzie jedynie wysokość czubka noża. Ale rozumiem, że pozostajesz przy manualu, i będziesz za każdym razem mierzył detale w trakcie obróbki.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#16

Post napisał: pioterek » 09 kwie 2015, 13:46

skoczek pisze:Witam serdecznie!

A jak chcesz wyciągać klin? Bo na razie z rysunków wynika że bez problemu go tam wepchniesz.
Pomarańczowy klin i jaśniejsza kostka z mimośrodem to ma być jeden element tylko nie potrafię tego tak narysować.
skoczek pisze:
Druga kwestia: przy takiej zbieżności klina ten imak będzie "jednorazowy". Nawet jak wymyślisz coś ściągającego klin z powrotem to możesz mieć problem rozłączyć to połączenie.

Pozdrawiam!
Dlaczego może być problem, jaki powinien być kąt zbieżności by problemu nie było?


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#17

Post napisał: skoczek » 09 kwie 2015, 15:52

pioterek pisze: Pomarańczowy klin i jaśniejsza kostka z mimośrodem to ma być jeden element tylko nie potrafię tego tak narysować.
Musisz wymyślić sposób połączenia klina z kostką, bo jeżeli chcesz to zrobić jako jeden element to będzie on trochę nietechnologiczny a w dodatku mnóstwo materiału pójdzie "w wióry". Dodatkowo gdyby klin się zerwał gdyby był robiony z pełnej kostki to masz cały element do wyrzucenia lub przeróbki.
pioterek pisze: Dlaczego może być problem, jaki powinien być kąt zbieżności by problemu nie było?
Jeżeli będziesz smarował to w okolicy 5 stopni, czyli na granicy samohamowności, a jeżeli nie będzie to tłuste to dałbym co najmniej 7-10 stopni. Generalnie powyżej kąta samohamowności. Im większy kąt tym prościej rozłączyć, ale siłę docisku możesz osiągnąć zbyt małą.
A przy tak małym kącie jakim wydaje się być ten narysowany będziesz miał ten sam problem co z wybijaniem stożka Morse'a z wrzeciona.

Zbieżność 1:10 powinna być raczej odpowiednia.

Możesz spróbować zrobić prototyp, ale też raczej bym Ci sugerował przeznaczyć swoje siły i czas w zrobienie QCTP zamiast w ten pomysł.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#18

Post napisał: pioterek » 11 kwie 2015, 04:12

W takim razie kostkę z mimośrodem wykonam z fragmentu listwy zębatej, a na klinie zrobię jeden ząbek modułowy, natomiast dla zwiększenia ilości stopni kąta na klinie, zrobię zygzaki na drugim końcu - pod nożem to dzięki temu tak mała grubość detalu nie ulegnie dalszemu pocienieniu.
Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#19

Post napisał: pioterek » 17 kwie 2015, 17:08

Wykonałem sobie takie rysunki ze strzałkami i wymiarami do wykonywania detali, ale tak sobie myślałem nad kierunkiem działania mimośrodu oraz klina... Teraz to mimośród odpycha się od końcówki imaka i rozpychając się w nim odpycha klin na zewnątrz. A może lepiej było by odwrócić działanie klina i wciągać go pod imak z zewnątrz do środka i w ten sposób unosić płytkę dociskową - bordową, a mimośród ustawić tak by ciągnął klin do siebie to wtedy materiał imaka na prawo od niego był by niepotrzebny a sam imak "zgrabniejszy"? Hmm...

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#20

Post napisał: pioterek » 24 kwie 2015, 10:08

Witam, mogę liczyć na podpowiedź jaka jest technologia robienia mimośrodu? Bo coś mi nie wychodzi. Bicie ma mieć 4-:-6mm . Nie wiem jeszcze dokładnie. Ma to być tak, że w środku nie "bijący" wałek o ustalonej pozycji połączony z dźwignią, a po bokach "bijące" odcinki o mniejszej średnicy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”