Traub TVC200P - retrofit

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#31

Post napisał: syntetyczny » 10 mar 2015, 21:29

A ta wyważalność cała, to nie jest zwykły regulator pid, co by prędkość skrawania nadążała za prędkością obwodową(jakoś tak)?To chyba kamar pokazywał jak dynamicznie prędkość zmienia się na wrzecionie podczas co prawda planowania, ale nie widzę przeszkód, co by i przy elipsy nadążało. Ot enkoder na wrzecionie i spięte to pętlą pomiarową...


Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Tagi:

Awatar użytkownika

kkudd
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 12
Posty: 30
Rejestracja: 04 mar 2015, 13:36
Lokalizacja: Polska

#32

Post napisał: kkudd » 10 mar 2015, 21:58

syntetyczny pisze:A ta wyważalność cała, to nie jest zwykły regulator pid, co by prędkość skrawania nadążała za prędkością obwodową(jakoś tak)?To chyba kamar pokazywał jak dynamicznie prędkość zmienia się na wrzecionie podczas co prawda planowania, ale nie widzę przeszkód, co by i przy elipsy nadążało. Ot enkoder na wrzecionie i spięte to pętlą pomiarową...
Przykro mi ale nie - to dedykowana głowica mechaniczna (tu różne rozwiązania są) lub hydrauliczna (hydro balanser) zabudowana we wrzecionie plus sterownik z wejściami czujników emisji akustycznej. Przoduje tu na rynku Marposs w połączeniu z sinumerikiem (840d sl) choć np mori seiki oferuje takie rozwiązanie w następujących maszynach: nl,nt,nz - nie wiem jak jest z tymi naszymi polskimi geniuszami z Pleszewa ale teoretycznie musza sprzedać tą opcje bo jest w katalogu (na marginesie wie ktoś dla czego mori skumało się z dmg mam dużo negatywnych doświadczeń z dmg? - na szczęście nie jestem właściciel tego czegoś :smile: )
Przykłady


- jedyne maszyny na rynku z automatycznym wywarzaniem głowicy narzędziowej i monitoringiem narzędzia w czasie rzeczywistym - maszyny na prawdę warte uwagi


grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#33

Post napisał: grzes_rupinski1 » 10 mar 2015, 22:28

Kilka było kol PiRo_man wstawiał. Jeżeli makro nie wywołuje jakiejś nie standardowej funkcji M też powinno działać . Ważny jest format zapisu . Ze 20 lat temu chyba wszystko się makrami robiło teraz pamięci w maszynach są coraz większe to poco się męczyć cam kod wypluje .
„Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
- Ernest Hemingway

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#34

Post napisał: kostner » 10 mar 2015, 22:40

@kkud

DMG jest najwiekszym producentem w europie a Mori w Azji. Dzieki polaczeniu maja opanowane dwa rynki. Podskoczyc na ta chwile i to w sumie tylko na wysokosc europalety Mazak. Reszta nie istnieje. Oni beda dyktowac ceny i kierunek rozwoju branzy CNC. Poprostu monopolista.

Do Autora tematu

olej przerobke na Linuxa i odpal to sterowanie ktore tam jest !!
To jest mitsubishi - takie samo jak montowal mazak. Sterowanie jest intuicyjne i proste do ogarniecia a jak masz opcje graficzna to mozesz robic symulacje na maszynie.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#35

Post napisał: kamar » 10 mar 2015, 22:47

grzes_rupinski1 pisze: to poco się męczyć cam kod wypluje .
Oj, nie pracujesz Ty na co dzień na maszynach :) Tokarz ma robić a nie stać w kolejce do Cama z każdą pierdółką.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#36

Post napisał: IMPULS3 » 10 mar 2015, 22:51

kkudd pisze:
przykład dla kolegów - toczenie niesymetrycznego pierścienia rozrządu - valve plate tutaj w klasie tolerancji 1 lub 0 z wibracjami raczej nie wchodzi w grę, szlifowanie trwa za długo (profil sferyczny w większości się tu stosuje, prosty jak na zdjęciu posiada sporo wad np większe przecieki brak auto centrowania itd.) - pozostaje tylko toczenie na twardo w wywarzanym dynamicznie wrzecionie płytkami z cbn - tak robią to w sauer danfoss.
Moze mnie cos minęło w życiu ale albo coś sie szlifuje (ewentualnie dociera) po to aby było gładkie i dokładne albo toczy aby było szybciej ale mniej dokładnie. Póki co nie zauważyłem łozysk tocznych aby były toczone tylko szlifowane i dogladzane. Czyżby nie znali toczenia twardych elementów? :)


grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#37

Post napisał: grzes_rupinski1 » 10 mar 2015, 23:03

Na pierdółki to tyle czasu się rysunek robi co zmienne wstawia , ale ich coraz mniej .
Ostatnio zmieniony 10 mar 2015, 23:10 przez grzes_rupinski1, łącznie zmieniany 1 raz.
„Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
- Ernest Hemingway

Awatar użytkownika

kkudd
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 12
Posty: 30
Rejestracja: 04 mar 2015, 13:36
Lokalizacja: Polska

#38

Post napisał: kkudd » 10 mar 2015, 23:09

@kostner

"DMG jest najwiekszym producentem w europie a Mori w Azji. Dzieki polaczeniu maja opanowane dwa rynki. Podskoczyc na ta chwile i to w sumie tylko na wysokosc europalety Mazak. Reszta nie istnieje. Oni beda dyktowac ceny i kierunek rozwoju branzy CNC. Poprostu monopolista."
To to ja wiem szanowny. choć nie do końca się zgadzam że oni będą trendy dyktować (ogólnie może dotyczące designu software...) gdyż daleko im do takich produktów jak (nie chce się tu licytować/pouczać kogokolwiek oczywiście lubię podawać przykłady - taki mam charakter):
http://www.sodick.com/products/highspee ... hs650l.htm#
http://www.roeders.de/389-1-RHP500L.html
http://www.hembrug.com/machines/mikrotu ... rning.html
http://www.kern-microtechnik.com/en/mac ... amid-nano/ - tej maszynie mogą pomarzyć raczej bo komu się chce swoje cenne łapki olejem ubrudzić to samo tyczy sie roeders tec
- rarytas wim jaram sie jak dziecko ale jest czym
http://www.metaalmagazine.nl/nieuws/fre ... film/7720/ - tu jest się czym zachwycać - łączenie materiałów za pomocą kucia makrocząsteczkami przyspieszanymi do dużych prędkości - wszystko jedno co jest łączone miedz, tytan, stal, mosiądz... 5 sztuk (wiadomość z pierwszej ręki) maszyny na świecie wyprodukowane jest, oczywiście patentów od groma, jedyna taka technologia na rynku, film to także rarytas (jedyny jaki znalazłem)
Nie zanudzam już


Autor tematu
suj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 158
Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
Lokalizacja: Koszalin

#39

Post napisał: suj » 10 mar 2015, 23:19

Halo tu ziemia!
kostner pisze:...olej przerobke na Linuxa i odpal to sterowanie ktore tam jest !!
To jest mitsubishi - takie samo jak montowal mazak. Sterowanie jest intuicyjne i proste do ogarniecia a jak masz opcje graficzna to mozesz robic symulacje na maszynie.
Mój plan jest wariantowy. Gdy pozyskam dokumentację (i obrobię się ze swoja robotą z której żyję) to najpierw spróbuję odpalić na tym co jest. Byłby to miły prezent gdyby zadziałało. Ale cos tam od sprzedajacego udało mi się wyciagnąć, że monitor nie świecił, a to że serwo osi X i Y było gdzieś wożone do naprawy. Dodatkowo do wyciagnięcia z miejsca gdzie maszyna stała, aby się zmieściła został zdjety enkoder osi Z (wystawał nieco do góry a z wysokością bramy było tam krucho). A to się wiąże z koniecznością sfazowania go z silnikiem serwo (te enkodery mają oprócz sygnałów inkrementalnych sygnały komutacji silnika i muszą być dokładnie ustalone do orientacji pola silnika). No ale cena była przystępna to wkalkulowałem to w ryzyko.
Jeśli uznam, że przypomina to ożywianie lampowego telewizora to nowe sterowanie. Będe meldował.
A i całą dostępną dokumentację do Meldas serii 300 już ściągnąłem i wstepnie przejrzałem. Ciekawe co Traub (bądź Mitsubishi dla Trauba) ze swej strony zmienił, bo to wersja OEM tego sterowania jest

Awatar użytkownika

kkudd
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 12
Posty: 30
Rejestracja: 04 mar 2015, 13:36
Lokalizacja: Polska

#40

Post napisał: kkudd » 10 mar 2015, 23:29

IMPULS3 pisze:
kkudd pisze:
przykład dla kolegów - toczenie niesymetrycznego pierścienia rozrządu - valve plate tutaj w klasie tolerancji 1 lub 0 z wibracjami raczej nie wchodzi w grę, szlifowanie trwa za długo (profil sferyczny w większości się tu stosuje, prosty jak na zdjęciu posiada sporo wad np większe przecieki brak auto centrowania itd.) - pozostaje tylko toczenie na twardo w wywarzanym dynamicznie wrzecionie płytkami z cbn - tak robią to w sauer danfoss.
Moze mnie cos minęło w życiu ale albo coś sie szlifuje (ewentualnie dociera) po to aby było gładkie i dokładne albo toczy aby było szybciej ale mniej dokładnie. Póki co nie zauważyłem łozysk tocznych aby były toczone tylko szlifowane i dogladzane. Czyżby nie znali toczenia twardych elementów? :)
Nic nie ominęło każdy kto wie więcej na temat obróbki na twardo powie Ci że nie ma senesu szlifować skoro można toczyć kilkakrotnie szybciej i taniej
http://www.hembrug.com/Hard-turning-ser ... Proof.html
http://www2.coromant.sandvik.com/coroma ... 40-069.pdf

http://www.dynamicmachinetool.com/html/ ... g_S242.htm
- sekwencyjne toczenie na twardo i szlifowanie (wałek z rozrządem silnika hydrostatycznego orbitalnego)
Toczenie na twardo ma dużo zalet vs szlifowania - jest szybsze, bardziej ekonomiczne (nie potrzeba cieczy chłodzącej, narzędzie jest tańsze, tokarka do toczenia na twardo jest o około 25% tańsza niż szlifierka), charakteryzuje się większą stabilnością procesu i jest bardziej uniwersalne odnośnie materiałów obrabianych

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”