Słoik i próżnia

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

Słoik i próżnia

#1

Post napisał: kak » 28 wrz 2014, 21:55

Próbował ktoś rozwalić słoik szklany próżnią?

Ciekaw jestem czy mały słoik po chrzanie staropolskim wytrzyma odpowietrzenie silikonu.
Tak ok. 1/3 słoika, może trochę mniej.
Muszę małą foremkę zrobić. Kiedyś smarowałem pierwszą cienką warstwę a potem reszte z bąbelkami na to lałem.

Obrazek

Obrazek




NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 398
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

#2

Post napisał: NFZ » 28 wrz 2014, 22:18

Reaktory termojądrowe robią na słoikach(fakt że wekopodobnych - grubsza ścianka), to i takie traktowanie powinien nieduży słoiczek wytrzymać ;)

Podejrzewam że w razie czego szybciej się pokrywka do środka wegnie i rozszczelni wszystko, niż by miało to implodować(a nawet jeżeli, to zawsze ew. odłamki można odrobinę zwolnić owijając zawczasu ścianki słoika choćby taśmą klejącą, co rzecz jasna nie zwalnia z używania jakiejś ochrony wzroku).

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#3

Post napisał: KAJOS » 28 wrz 2014, 22:53

Ja robiłem tak testy barwienia drewna na okładki noży i nic nie implodowało.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#4

Post napisał: pitsa » 29 wrz 2014, 02:40

Wytrzyma.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: diodas1 » 29 wrz 2014, 11:13

Ja niestety myślę że taki słoik jest za słaby. Szczególnie jeżeli posiadasz porządniejszą pompę próżniową. Żarówki co prawda wykonywane są z cieńszego szkła ale mają odpowiedniejszy kształt. Kineskop starego typu ma ekran zbliżony do płaskiego ale z kolei warstwa szkła jest rzędu 10 mm. Lepszym pomysłem byłoby wykorzystanie na przykład Ja używam klosza szklanego do lampy przemysłowej OWP300 . Jest na tyle duży że daje się pod nim ulokować pojemnik z miksturą a nawet mieszadełko i odpowietrzać już w trakcie mieszania. Polecam na przyszłość. Wypatrzyłem tutaj na wyprzedaży rezerw
Zakręcana pokrywka z cienkiej blaszki to drugi słaby punkt . Lepsza byłaby płaska nakładka z kilkumilimetrowego tekstolitu z uszczelką silikonową.

Trzeba być czujnym przy odpowietrzaniu silikonu i nie wytwarzać od razu głębokiej próżni bo zanim się odpowietrzy, potrafi nagle się spienić jak mleko na gazie.


Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#6

Post napisał: kak » 29 wrz 2014, 13:41

Dzięki, dzięki - dobre.

Mam taśmę klejącą z włóknem szklanym to owinę słoik. Potem owinę to ręcznikiem i wstawię na dno garnka z przykrywką :-)

Ciekawe z lampą przemysłową, nie pomyślałem o tym.
Na youtube 15mm płyty lexanowe kładą na garnek/szybkowar z gumową uszczelką, ale nie mam czegoś takiego.

Pompę mam taką http://shop1.r-g.de/item/390100
Za szybko powiertza nie wyciąga, bo kupiłem ją do innych celów. Taka większa pompka akwariowa :-)

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#7

Post napisał: rockykon » 29 wrz 2014, 14:20

Ja jestem pewien ze wytrzyma, roziłem testy z duzo większym słoikiem, słabym punkrem tu moze byc przykrywka ale można dac duza podkładkę która wzmocni.

Wielkość próżni / pompy nie ma tu znaczenia.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: diodas1 » 29 wrz 2014, 14:24

Taka pompka raczej słoikowi nie zagrozi ale też i odpowietrzenie silikonu nie będzie doskonałe. Żeby uniknąć pęcherzyków powietrza w zastygniętej już kompozycji zwykle wybieram silikon o długim czasie życia i daję proporcję z minimalną dopuszczalną ilością utwardzacza. Silikon z utwardzaczem trzeba wtedy naprawdę dokładnie wymieszać. Używam mieszadełka z drutu założonego do Dremela. Nie dbam o to że przy okazji masa dość mocno się napowietrza. Jeżeli kompozycja jest płynna przez godzinę a czasem dłużej to pęcherzyki i tak wypłyną grawitacyjnie. Odpowietrzanie próżniowe stosuję jeżeli forma jest bardziej złożona i zawiera długie i wąskie kanały. Bywa że na końcu wstawiam pod klosz formę z rzadkim jeszcze silikonem żeby wyssać te pęcherzyki które uwięzły w zakamarkach i nie mają szans samodzielnie się uwolnić. Przewidując taką operację trzeba formę wyposażyć we wlew w kształcie lejka o takiej pojemności żeby wzburzony silikon miał się gdzie wypienić i nie wylał z formy na podstawę klosza próżniowego. Mając do czynienia z takimi lepkimi i pieniącymi się substancjami trzeba też zastosować rozwiązania które zapobiegną zassaniu ich przez pompę próżniową

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#9

Post napisał: rockykon » 29 wrz 2014, 15:20

kolega ładnie opisał i podpowiedział o co zadbać, ale jeszcze raz napiszę .. wielkość pompy i wysokość próżni (podciśnienia) nie ma znaczenia.

Siły działające na słoik przy podciśnieniu 0,8 atmosfery i podciśnieniu 1E-4 Pa niewiele sie od siebie różnią...

Dopisze ze z mojego doświadczenia objętość silikonu przy odpowietrzaniu potrafi wzrosnąć 2x, więc "lejek" musi byc odpowiedni. A opadając zostaje na sciankach. wiec zapas tez musi być ..

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#10

Post napisał: Zienek » 30 wrz 2014, 14:48

Ja mam pompkę próżniową dwuetapową z silnikiem około 0.37kW i litrowy słoik wytrzymuje.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”