SILNIKI KROKOWE

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#11

Post napisał: rchobby » 15 cze 2004, 06:50

Znalazłem projekt w Protelu i zamieszczam w załączniku.
DAMIK co do resetu nie zaszkodzi spróbować. Wczoraj zauważyłem też inne zachowanie. Mam podłączone kolejno X Y Z a bitowo szyna danych LPT xxyyzzaa. Naczęściej blokowało się X. Zmieniłem oś X na aa i nie chciała wystartować oś Y. Muszę jeszcze poćwiczyć ustawienia portu, ostatnio zmieniłem na ECP/EPP i włączam sterownik razem z PC. Dwa razy wystartował bez problemów.
Problemy pojawiły się po zmianie PC'a z AMD100 (P100) na Pentium300. Podobnie zachowuje się programator, podłączony do LPT płyty nie chce działać a na dodatkowej karcie portów bez problemu (stary sterownik dysków).
Załączniki
Sterownik PIC.zip
(112.1 KiB) Pobrany 419 razy



Tagi:


damik
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 8
Posty: 92
Rejestracja: 04 cze 2004, 14:09
Lokalizacja: ?l?sk

#12

Post napisał: damik » 15 cze 2004, 10:00

Super , wielkie dzięki za ten projekt w protelu ... :D

Miałem kiedyś podobne dziwne objawy z portem LPT na pewnej płycie głównej.
Pomogło kiedy każdą linię portu "podwiesiłem" rezystorem około 10k do +5V.
Po takim zabiegu problemy się skończyły ...
Ostatnio zmieniony 16 cze 2004, 14:58 przez damik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Damik


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#13

Post napisał: rchobby » 16 cze 2004, 14:36

Ze względu na moją wrodzoną niechęć do modernizacji czytaj demontaż/montaż, kondensatorów jeszcze nie dołożyłem jak i nie podpiąłem rezystorków. Na razie pomaga to co opisałem i włączenie układu jak startuje PC. W trakcie pracy musiałem wyłączyć sterownik, po włączeniu był błąd i pomogło ponowne wyłącz/włącz sterownika. Chyba masz rację z podciągnięciem szyny danych do +5V, jak nie pomoże wtedy zmodyfikuję reset pic'a.
Dziękuję


damik
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 8
Posty: 92
Rejestracja: 04 cze 2004, 14:09
Lokalizacja: ?l?sk

#14

Post napisał: damik » 22 cze 2004, 10:12

rchobby... zrobiłem ten sterownik mikrokrokowy , działa , ale ten mikrokrok mnie troszkę rozczarował , nie jest zbyt płynny , generalnie silnik na to słabo reaguje , na oscyloskopie wszystko wygląda niby ok...
Wydaje mi się że trzeba by poeksperymentować z doborem rezystorów R1 i R2 , ale narazie jeszcze tego nie testowałem.

Co do procków 16F84 to wersja 4Mhz spokojnie działa na 16MHz (sprawdziłem 3szt.) , ale spodziewam się że nie wszystkie serie tak ładnie potrafią się przetaktować ...
Pozdrawiam
Damik


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#15

Post napisał: rchobby » 22 cze 2004, 15:12

Nie bardzo rozumiem co oznacza "płynny". Osobiście nie mam żadnych problemów, ciekawie wygląda przesuw po skosie np. na długości 200mm druga oś ma się przesunąć o 1-2mm. Idzie normalnie.

Sterownik jest dostosowany (mikrokrok) tylko do silników 200 krokowych, przy innym tzn. 48 czy 75 system nie będzie pracował stabilnie. Konieczna wówczas zmiany w programie w tablicy kroków i dostosowanie ich do silnika.
Wczoraj testowałem silniki 48 lub 96 kroków, zauważyłem że raz silnik kręcił się wolniej raz szybciej, nie zawsze startował, prędkość do 1obr/sek. Bardzo podobnie zachowywał się silnik 'noname' rozmiar NEMA34, ma on ok. 0.7ohm (wygląda na 2.6V/4A).

Rezystory oblicza się ze wzoru R=1/I lub I=1/R, prąd w A rezystancja Ohm. Jak widać na zdjęciach mam 0.68Ohm/5W, ze wzoru I=1/0.68=1.47A

[ Dodano: 2004-06-22, 15:35 ]
Przy testach silników zamiast PC'ta można podłączyć prosty generator np. na 555. Przy pomocy oscyloskopu lub częstościomierza poustawiać orientacyjnie wartość częstotliwości np. standardowo 50, 100 czy 200Hz. Ja dodatkowo na wałek silnika zakładam średnią zapinkę z nylonu, widzę jak kręci silnik.


damik
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 8
Posty: 92
Rejestracja: 04 cze 2004, 14:09
Lokalizacja: ?l?sk

#16

Post napisał: damik » 23 cze 2004, 01:46

Ja narazie wszystkie testy tego sterownika przeprowadzam tylko na generatorku (cyfrowy programowalny firmy Kithley) , a co do R1 i R2 to jutro potestuję z jakąś długą wskazówką na wałku silnika ...
Prawdopodobnie powinno to coś dać ... bo może jednak jest żle dobrany jest punkt pracy końcówki mocy tego sterownika...
Pozdrawiam
Damik


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#17

Post napisał: rchobby » 23 cze 2004, 06:34

Wczoraj wyleciało mi z głowy. Pamietaj aby zasilacz był dopasowany do prądu silnika, jak ograniczenie np. 1.5A/1 uzwojenie silnika to zasilacz musi mieć x2 +20% czyli przynajmniej 3.5A. Miałem trochę kłopotów kiedy używałem słabego zasilacza, pojawiało się 'szarpanie'. Zasilacz z 1 silnikiem działał prawidłowo i sobie sprawdziłem pojedyńczo wszystkie silniki, a jak chciałem pracować ze wszystkimi to zachowywały się 'dziwacznie'. Trochę czasu minęło zanim doszedłem co jest przyczyną. Mikrokrok wymaga stałego zasilania obu uzwojeń, zgodnie z 'tablicą w programie'.

Pozdrawiam


damik
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 8
Posty: 92
Rejestracja: 04 cze 2004, 14:09
Lokalizacja: ?l?sk

#18

Post napisał: damik » 27 cze 2004, 22:26

Są już nowe wersje płytek jednostronnych drukowanych sterownika mikrokrokowego do pobrania tutaj http://www.cnc.elektroda.net/viewtopic.php?t=67
Myślę że płytki jednostronne powinny być łatwiejsze do wykonania amatorskimi metodami niż dwustronne, projekt zawiera pliki w rożnych formatach mogących mieć zastosowanie w zależności od metody jaką się chce je wykonać i posiadanego oprogramowania ...
Pozdrawiam
Damik

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#19

Post napisał: chomikaaa » 30 cze 2004, 23:21

czy wiecie moze jakie silniki i za jakie koszta mozna kupic z tzw odzysku napewno ktos z was pracuje przy serwisie drukarek i ksero i moze uchyli rabka tajemnicy chcialbm takie nabyc ale nie zostac przypadkowo naciagniety


damik
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 8
Posty: 92
Rejestracja: 04 cze 2004, 14:09
Lokalizacja: ?l?sk

#20

Post napisał: damik » 02 lip 2004, 14:21

chomikaaa pisze:czy wiecie moze jakie silniki i za jakie koszta mozna kupic z tzw odzysku napewno ktos z was pracuje przy serwisie drukarek i ksero i moze uchyli rabka tajemnicy chcialbm takie nabyc ale nie zostac przypadkowo naciagniety
to zależy czy nowy jako część zamienna czy z odzysku
- nowych się raczej nie opłaca bo mogą kosztować więcej niż w normalnym sklepie
- a co do tych z odzysku to bywa różnie , silnik jest wart tylke ile ktoś jest skłonny za niego zapłacić ;)
zresztą nie każdy serwis jest zainteresowany odsprzedaniem trzeba pochodzić i popytać najlepiej z kimś na boku ...
Pozdrawiam
Damik

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”