nakrętka - śruba - blokada obrotu

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
adamb92
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 19 maja 2014, 23:26
Lokalizacja: polska

nakrętka - śruba - blokada obrotu

#1

Post napisał: adamb92 » 19 maja 2014, 23:58

Witam,

chcąc zrealizować człon liniowy w modelu 3d spotkałem się z pewnym problemem. Otóż mój człon liniowy ma składać się z napędzanej nakrętki oraz poruszającej się śruby góra - dół. Aby to osiągnąć należy zablokować pewne ruchy tego zespołu i z tym mam problem. Z tego co rozumiem, choć ciężko mi sobie to wyobrazić to: ruch liniowy nakrętki musi być zablokowany oraz obrót śruby trapezowej. Nakrętkę blokują zlokalizowane na odsadzeniach łożyska, natomiast mam problem z obrotem śruby. Cokolwiek nie wymyślę blokuję też jej ruch liniowy. Myślę, że znajdzie się ktoś kto z łatwością wskaże (pewnie już istniejące) rozwiązanie mojego problemu. A być może cały mój pomysł jest całkowicie bez sensu. Proszę o wyrozumiałość, błądzę trochę po omacku ale próbuję się w tym odnaleźć. Z góry dziękuję za pomoc.
Obrazek



Tagi:


mlekocccp
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 204
Rejestracja: 14 cze 2012, 22:00
Lokalizacja: Walim

#2

Post napisał: mlekocccp » 20 maja 2014, 21:02

Blokujesz ruch liniowy nakrętki, śruba musi być zamontowana na sztywno z elementem ruchomym. Jakie zadanie jest postawione śrubie? co ona ma przesunąć w tym przypadku?


saymon5e
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 04 kwie 2014, 23:54
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: saymon5e » 21 maja 2014, 00:04

Z tego co rozumiem, choć ciężko mi sobie to wyobrazić to: ruch liniowy nakrętki musi być zablokowany oraz obrót śruby trapezowej. Nakrętkę blokują zlokalizowane na odsadzeniach łożyska, natomiast mam problem z obrotem śruby.
Wyobraź sobie, że w tym Twoim mechanizmie śruba ma na dole ma domontowany poprzecznie kawałek pręta i wygląda to razem jak litera L. Wzdłuż śruby poprowadzony jest dodatkowy profil w kształcie U, w takiej odległości aby końcówka dolnego pręta się w nim znalazła(widok z góry: O--] ). W momencie gdy zaczniesz obracać nakrętką ruch obrotowy przeniesie się na śrubę, ale tylko tyle ile będzie luzu między ścianką profila a prętem, pręt zablokuje się o ściankę, a śruba pojedzie w górę lub w dół.
To taki najprostszy przykład, żeby to ładnie wyglądało i ładnie działało możesz dać tam jakąś prowadnicę.


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#4

Post napisał: Dudi1203 » 22 maja 2014, 23:23

Konstrukcja jest taka sama jak każdego innego modułu liniowego z napędzaną nakrętką. Róznica taka, że zmieniasz punkt podparcia. Prosty przykład
Obrazek
frezarka stojąc na czerwonym korpusie jest konstrukcją z ruchomą bramą. A teraz wyobraź sobie w mysli, ze stolikowi dorabiasz nogi, stawiasz na nich maszynkę i co się dzieje? Masz maszynkę z ruchomą bramą. To samo musisz zrobic tutaj.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”