Sprawa pierwsza, łańcuch wymiarowy, generalnie należy dążyć do tego jak wspomniał kolega by rysunek był czytelny. Linie nie powinny się przecinać, chyba że nie ma innego wyjścia. Liczba wymiarów powinna być minimalna, wykorzystuj warunki geometryczne, jeśli masz 2 wymiary (po lewej stronie) 18 i 38 zamień je na kąt. podobnie w tym wcięciu, z warunku wynika że jest tam kąt 90°, wymiar 11 jest niepotrzebny, zamiast niego wstaw wymiar 42 (pionowa linia wyżej)..
Generalnie stosując się do prawideł rysunku zacznij wymiarować od "zewnątrz" do "środka", czyli najpierw gabaryt, mamy 110 i 78, linie ustaw od dołu i po prawej stronie
następnie wymiarujemy te elementy detalu które "wchodzą pod" wymiary gabarytu (nie mogą sie przecinać.. Więc od dołu mamy wymiar osi pierwszego kwadratu 15 i kolejno linia do końcowego lewego 4x18=72
Po prawej stronie kolejno wymiarujemy od dołu 25 i 15.. wymiary muszą być wewnątrz wymiarów gabarytowych itd..
Od góry kolejne wymiary ("jadąć od prawej strony") 48,13,22 i 14 mamy łańcuch wymiarowy.
teraz zajmijmy się linią po lewej stronie która opada do łuku.. tam wstaw wymiar kątowy miedzy nią a poziomym górnym gabarytem (109° ?)
Został nam promień R42, trzeba zwymiarować środek tego okręgu (będzie poza gabarytem)
Teraz zagłębimy się 'we wnętrze' detalu
Kolejno wymiarujemy kwadrat (może tak zostać), po prawej stronie wymiar 7 od dołu do osi kwadratu. Powyżej wymiar 65 zostaje na detalu (zaraz pod linia), oraz wymiar kąta między 65 a skosem.
Wyżej wymiar R32 oraz ø15 oraz na górze pozycję otworu 25 od prawej strony(bazy).
Po lewej stronie otworu zwymiarować 20 głębokość wcięcia w dół oraz wstawić kąt (90°? ) i wymiar 42 od góry...
I to chyba tyle, prześlij wynik
Pozdrawiam
Myślenie nie boli, w mózgu nie ma nerwów czuciowych, chyba że ktoś myśli czymś innym...