Wyważarka Cimat lub Haimer.

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
wujek_11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 91
Rejestracja: 04 lip 2013, 21:41
Lokalizacja: Lublin

Wyważarka Cimat lub Haimer.

#1

Post napisał: wujek_11 » 12 kwie 2014, 21:03

Witam. Szukam instrukcji krok po kroku obsługi wyważarki Cimat i Haimer. Wyważałem narzędzia na wyważarce Cimat za pomocą dokręcanych śrub i wychodzą jakieś głupoty. np. wychodzi mi że nowa oprawka termokurczliwa bez narzędzia jest niewyważona skoro ona sama w sobie powinna być wyważona. Ma ktoś jakieś doświadczenia w wyważaniu narzędzi? Dziękuje z góry za informacje!



Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 12 kwie 2014, 21:19

To nie lepiej będzie zadzwonić do Cimatu w Bydgoszczy i się poradzić?
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


bertas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 kwie 2014, 09:04
Lokalizacja: Rzeszów

#3

Post napisał: bertas » 17 kwie 2014, 09:14

kolego przede wszystkim między tymi dwoma maszynami jest przepaść w dokładności pomiaru. pierwsze pytanie czy maszyna była wypoziomowana i skalibrowana. druga jak możesz to podeślij zdjęcie adaptera który masz w maszynie, czy jest tam adapter Haimera, kiedyś Cimat stosował adaptery Haimera w swoich wyważarkach. na podstawie adaptera podpowiem co może być przyczyną błędu w pomiarze. co do krok po kroku to poinstruuje po przesłaniu zdjęcia adaptera, czyli tego elementu w który wkładasz oprawkę


Autor tematu
wujek_11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 91
Rejestracja: 04 lip 2013, 21:41
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: wujek_11 » 25 kwie 2014, 17:30

Przyglądając się wyważarce to można powiedzieć że całe wnętrze jest haimera a obudowa i sterowanie inne. Dzwoniłem do nich to mówią że mogą być niedokładności pomiarów, poziomowanie wyważarki, mówią że oprawki powinny być symetryczne, że błędy wykonania itp. Głównie chodzi mi o to, że w magazynie narzędziowym centrum obróbczego możliwe jest założenie oprawki z narzędziem w jednej pozycji. Na tej wyważarce w uchwycie możliwe jest założenie oprawki z narzędziem w dwóch pozycjach 0 i 180 stopni. Wyważam w jednej pozycji np. 0 stopni. Wykonuje kalibracje , kompensację , dokładam masę według tabeli i wyświetla mi się komunikat że narzędzie zostało wyważone, jest w normie , wyważenie wynosi 0.04 grama. No dobra ale przekręcam o 180 stopni wykonuje pomiar i jest według wyważarki nie wyważone. Jakie to może mieć znaczenie? Czy w takim wypadku oprawka z narzędziem jest wyważona czy nie? Dziękuje za wszystkie podpowiedzi!


bertas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 kwie 2014, 09:04
Lokalizacja: Rzeszów

#5

Post napisał: bertas » 27 kwie 2014, 21:44

Kolego , z tego co słyszę to popełniasz błąd przy wykonywaniu pomiaru, opisze jak powinno być a ty podaj czy robisz tak czy jakiś krok pomijasz. z twojego opisu wynika , że pomiajasz indexowanie oprawki, czyli usunięcie jaj masy własnej dla pomiaru.
krok po kroku:
1-wprowadzasz dane oprawki, wysokości, średnice, wybierasz metode pomiaru i wymagania wyważenia
2- uruchamiasz obroty
3- po zatrzymaniu wykonujesz inexowanie czyli wyjmujesz oprawkę z adaptera i obracasz o 180 stopni.
4- ponownie uruchamiasz obroty
5- dopiero teraz powinieneś mieć możliwość wykonania korekcji wyważenia
6- po korekcji mas (wiercenie, frezowanie itp.. w zależności co wybrałeś) możesz wykonać sprawdzenie czyli defakto powtórzyć pomiar wykonując poprzednie kroki od 1-4.
mam wrażenie , że omijasz krok nr.3.
maszyna po obróceniu o 180 stopni eliminuje masę własną oprawki i pozostawia tylko masę wirującą poza osią czyli krótko mówić wielkość i miejsce niewyważania. to czy włożysz oprawkę w pozycji 0 czy 180 st w tym przypadku nie będzie miało znaczenia bo i tak obracasz ją w trakcie cyklu pomiaru.

pisze na podstawie wyważarki Haimer TD2009 Comfort którą mam, cimat jest bardzo słaba kopią tej wyważarki , ale sam pomiar powinien przebiegać identycznie.

jeśli to możliwe to prześlij choć jedno zdjęcie adaptera, masz tam gdzieś logo Haimer? jeśli tak to pomiar na 100% musi przebiegać identycznie jak opisałem.


Autor tematu
wujek_11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 91
Rejestracja: 04 lip 2013, 21:41
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: wujek_11 » 05 maja 2014, 09:19

Napisze po kolei co robię:
1. Wprowadzam dane: masa, wysokość, średnice itp
2. Wykonuję kalibracje.
3. Po kalibracji każe mi program dodać masę na wskazanym kącie.
4. Włączam pomiar.
5. Odejmuję to masę po kalibracji.
6. Wykonuje kompensację w pozycji 0 następnie obracam oprawkę o 180 stopni.
7. Wczytuje wirnik po kalibracji i kompensacji.
8. Wykonuje pomiar wyważenia.
9.Wynik pokazuje niewyważenie 0.267.
10. Dodaję masę według tabeli: oprawka z narzędziem zostaje wyważona wynik: 0.044.
11. Dokonuje następnie pomiaru wyważenia aby sprawdzić co się bedzie działo jak obróbce oprawkę z narzędziem o 180 stopni. Według maszyny wyważenie wynosi 0.115, niby jest wyważone ale z inną dokładnością... właśnie to mnie zastanawia, niby robię wszystko jak w instrukcji.

A może ma znaczenie że zakupiona została wyważarka do wirników? Bo jest napisane aby wprowadzać nowy wirnik a nie oprawkę i narzędzie. Jak będę przy maszynie wyślę zdjęcia adaptera. Dziękuje za uwagi i wskazówki.


bertas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 kwie 2014, 09:04
Lokalizacja: Rzeszów

#7

Post napisał: bertas » 05 maja 2014, 11:25

wirnik czy oprawka to nie ma znaczenia, jest to tłumaczenie z ang. rotor. dla wyważarki nie ma to znaczenia. jednak kolejne ruchy trochę mnie zaskakują. wysłałem do Pana wiadomość prywatną z prośbą o podanie adresu, jutro będę w lublinie, może podjadę i pomogę w tej kwestii. w danych uzytkownika znajdzie Pan moje dane i e-mail.


czeslaw50
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 22 paź 2019, 10:45

Re: Wyważarka Cimat lub Haimer.

#8

Post napisał: czeslaw50 » 22 paź 2019, 11:11

Kupiłem używaną wyważarkę Cimat Rotortest 03 po włączeniu zasilania pali się kontrolka, jednak nie podśweitla się wyświetlacz ekranu. Czy może ktoś mi pomóc w tym temacie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”