kacu93 Bez filozofowania i z grubsza na temat:
Już po tych kilku postach odpowiedzi na Twoje pytanie zorientowałeś się pewnie że nikt tu nie kwapi się do zrobienia za Ciebie projektu. Jesteś więc niestety skazany na większą samodzielność. Budżet który podałeś nie jest mały więc spokojnie może to być maszyna metalowa wykonana z komponentów z nieco wyższej półki. Maszyna ma być nieduża. To dobrze bo łatwiej będzie to wszystko ogarnąć i nie zostać kaleką z powodu dźwigania ciężarów.
Jak wyżej powiedział
dragon44,"zacznij od przeglądania i czytania forum, przejrzyj sąsiednie tematy, a czegoś się dowiesz. A same budowanie zacznij od projektu". Co zatem czytać żeby życia starczyło? Skup się na mechanice, skoro to Twoja działka w tej pracy. Na początek przejrzyj 52 strony samych tytułów dotyczących konstrukcji metalowych
https://www.cnc.info.pl/frezarka-konstr ... a-vf60.htm i wybierz te które opisują niewielkie konstrukcje "biurkowe" Autorzy często zamieszczają projekty swoich konstrukcji, zdjęcia, dobór komponentów. Jest co czytać i oglądać a w efekcie zacznie Ci się zarysowywać z grubsza co będziesz w stanie sam wykorzystać w swoim projekcie. Trafisz na takie hasła jak prowadnice, napędy, ułożyskowanie, śruby napędowe lub paski zębate... Jeżeli coś okaże się niezrozumiałe to zawsze możesz dokształcić się w stosownym dziale forum, podobnie sięgając do spisu tytułów albo korzystając z wyszukiwarki forum
https://www.cnc.info.pl/search.htm?sid= ... 788849fc8d
Staraj się nie wyręczać i nie nadużywać cierpliwości forumowiczów zadając elementarne pytania bo z pewnością odpowiedzi na nie padały już tutaj wielokrotnie. Forum ma uporządkowany charakter a archiwum tematów sięga początków jego istnienia.
Ludzie tutaj wykonali wiele samodzielnie budowanych frezarek, spawanych lub skręcanych, ze stali, aluminium, granitu naturalnego, epoksybetonu ale też w pełni funkcjonalnych z drewna. Sam musisz ocenić swoje możliwości (własne lub zlecane mechanikom) i wybrać z czego w Twoim wypadku będzie możliwe realnie coś stworzyć. Kiedy dojdziesz już do wystarczającego stopnia wtajemniczenia, musisz w końcu przystąpić do wykonania całościowego projektu mechaniki, uwzględniającego już mocowanie silników napędowych, wrzeciona frezerskiego czy takich dupereli jak krańcówki w poszczególnych osiach, wyłącznik bezpieczeństwa itp. Jeżeli o czymś przypomnisz sobie dopiero na etapie montażu to może być trudniej skorygować. Kiedy będziesz w stanie pochwalić się na forum takim projektem , nie koniecznie nawet jeszcze kompletnym to zaczniesz być traktowany poważniej i z pewnością koledzy włączą się z rzeczową oceną, wynajdą ewidentne błędy, zaproponują jakieś poprawki.
Zatem zacznij czytać i oglądać tysiące zamieszczonych na forum zdjęć a sam sobie odpowiesz kolejno na różne pytania i wątpliwości.