Ploter frezująco-grawerujący

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
kacu93
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2014, 20:04
Lokalizacja: Częstochowa

Ploter frezująco-grawerujący

#1

Post napisał: kacu93 » 25 mar 2014, 20:09

Witam, jestem na 3 roku studiów i zabieram sie za pracę inżynierską. Temat pracy jak w temacie, sam musze zaprojektowac i zbudowac a druga osoba zajmuje się elektroniką. Czy ktoś mógłby mnie pokierować od czego wogóle zacząć żeby zabrac sie za budowanie takiej maszyny ?



Tagi:


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#2

Post napisał: dragon44 » 25 mar 2014, 20:20

od przeglądania i czytania forum, przejrzyj sąsiednie tematy, a czegoś się dowiesz. A same budowanie zacznij od projektu


i napisz ile pieniędzy chcesz stracić


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#3

Post napisał: dance1 » 25 mar 2014, 20:36

3 rok studiów, praca inżynierska i jeszcze nie wiesz od czego zacząć? :???:
Od budżetu, planowania itd, dziwne że podstaw nie masz/znasz.
Co studiujesz? Filozofię?


Autor tematu
kacu93
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2014, 20:04
Lokalizacja: Częstochowa

#4

Post napisał: kacu93 » 25 mar 2014, 21:01

Swój czarny humor zostaw dla siebie. Wiem oczywiście jak to działa ale chodzi mi od czego zacząć, co jest w tym wszystkim najważniejsze. Budżet ok. 10-15 tysięcy. Ma to być nieduża 30x30 cm. A mój brak doświadczenia w tego typu sprawach spowodowany jest tym ze moja specjalność to Projektowanie Systemów Mechatronicznych. Więc prosze o pomocne posty a jak ktoś ma filozofować to dziekuje za pomoc :)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 25 mar 2014, 21:22

zaczynasz od projektu, chcesz to go tu wstaw, może coś się podpowie.
Jak już dojdziesz do wniosku że projekt Tobie pasuje przechodzisz do mechaniki, konstrukcji, a elektronika na koniec (kolega ma łatwiejsze zadanie).

Przy tym polu roboczym, 300x300mm to pole robocze czy wymiary maszyny? Naprawdę nie wiem co studiujesz ale w mech. preferowany milimetr a nie krawiecki centymetr.

Żeby było i łatwo i szybko polecam profile z alu, całą konstrukcję z alu (skręcana), stolik ruchomy.
Zapodaj jak Ty to widzisz.
Żaden czarny humor, żenada!, ludzie w zawodówce budowali tokarki, frezarki a Ty po 3 latach studiowania, przyszły inż pytasz od czego zacząć?

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#6

Post napisał: pitsa » 25 mar 2014, 21:28

kacu93 pisze:Budżet ok. 10-15 tysięcy.
Dla kogo jest ta praca? Do czego ma służyć ta frezarka?
kacu93 pisze:mój brak doświadczenia w tego typu sprawach spowodowany jest tym ze moja specjalność to Projektowanie Systemów Mechatronicznych
Brak doświadczenia niczego nie tłumaczy. To normalne, że czegoś się na początku nie wie. Pracę zaczyna się od tego żeby wiedzieć jak najwięcej w danym temacie. Potem można dokonywać wyborów.
kacu93 pisze:sam musze zaprojektowac i zbudowac a druga osoba zajmuje się elektroniką
Niewłaściwy podział ról ze względu na to, że promotor ma płacone od pracy, a nie od głowy. Z pracy dla zespołu, trzeba "wygenerować" dwie prace. Proponuję pracę zrobić wspólnie i dla każdego etapu / rozdziału / fazy / części określić osobę wiodącą (i odpowiedzialną) i wspomagającą (i weryfikującą).
Ostatnio zmieniony 25 mar 2014, 21:34 przez pitsa, łącznie zmieniany 1 raz.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#7

Post napisał: dragon44 » 25 mar 2014, 21:31

kacu93 pisze:Budżet ok. 10-15 tysięcy.
Będzie z czego wydawać
kacu93 pisze:Ma to być nieduża 30x30 cm.
trochę płaska... inżyniersko byłoby w mm. I jeżeli to gabaryt zewnętrzny to faktycznie nie duża

kacu93 pisze:A mój brak doświadczenia w tego typu sprawach spowodowany jest tym ze moja specjalność to Projektowanie Systemów Mechatronicznych. Więc prosze o pomocne posty a jak ktoś ma filozofować to dziekuje za pomoc :)
nie tłumacz braku doświadczenia kierunkiem studiów, po prostu go nie masz, szukasz pomocy, więc napisz w czym Ci mamy pomóc. Co chcesz zbudować, jakieś założenia, marzenia i życzenia?
Zanim odpiszesz przeczytaj kilkanaście tematów od deski do deski, to nie będziesz miał głupich odpowiedzi, bo teraz to tylko możemy filozofować co chcesz stworzyć


Autor tematu
kacu93
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2014, 20:04
Lokalizacja: Częstochowa

#8

Post napisał: kacu93 » 25 mar 2014, 21:31

Pisałem już ze zajmuje się projektowaniem komputerowym oraz symulacjami ale celowo wybrałem taki temat żeby rozwijać się w każdym kierunku a niestety jestem po liceum więc temat ten wtedy był dla mnie obcy czego żałuje.
300x300 to wymiary maszyny. Frezowanie ma sie odbywać raczej w miękkich materiałach typu aluminium więc myślę że nie ma co przepłacać jeżeli chodzi o silniki? Projekt będzie najdalej za 2 tygodnie więc napewno go tu podeśle. Generalnie projekt to nie problem tylko chodzi mi o to jak dobrać silniki oraz głowice. A jeżeli chodzi o pieniądze to owszem będzie z czego wydawać ale niestety nie są to moje pieniądze a uczelni ponieważ maszyna zostaje tam dla innych.

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#9

Post napisał: wojtek30 » 25 mar 2014, 21:35

kacu93 pisze:chodzi mi od czego zacząć, co jest w tym wszystkim najważniejsze. Budżet ok. 10-15 tysięcy. Ma to być nieduża 30x30 cm.
Najważniejsze wg mnie jest określenie, co będziesz chciał obrabiać na tej maszynie i z jaką dokładnością. Jeśli będzie to miękkie alu z dokładnością 0,1mm, to też budżet jest trzykrotnie za duży :razz: Jeśli chcesz szarpać stal, tytan itp z dokładnością 0,01mm to będziesz musiał wydać kilka razy tyle.
Podsumowując najważniejsze są założenia, do tego potem stosujesz odpowiednie środki, aby osiągnąć cel.

Ja na przykład postawiłem na konstrukcję stałej bramy, spawanej z profili stalowych 80x40x3 wzmocnionych stalowymi blachami o grubości 10mm. Pole robocze 350x300mm. Napęd na śrubach trapezowych 16x4 i silnikach krokowych 4,2Nm 4,2A. Prowadnice podparte fi20 mocowane na zabielonych na frezarce powierzchniach. Koszt bez wrzeciona około 3000zł. Dokładność zbliżona do 0,1mm.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#10

Post napisał: pitsa » 25 mar 2014, 21:41

kacu93 pisze: celowo wybrałem taki temat żeby rozwijać się w każdym kierunku
To się rozwijaj. Kartka, ołówek i codziennie wypisuj nowej tematy, które są związane z pracą, określ poziom swojej wiedzy i ważność tematu. Zaplanuj konkretne terminy zapoznania się z tematami i ich rozpracowywanie. Trzymaj się tych terminów. Planuj i działaj.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”