Ochrona swoich produktów/pomysłów

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
holender007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 202
Rejestracja: 22 cze 2007, 11:43
Lokalizacja: Głuszyca

Ochrona swoich produktów/pomysłów

#1

Post napisał: holender007 » 11 sty 2014, 16:09

Witam
Mam następujący problem około 2 lata temu wprowadziłem jakiś produkt na rynek nie zabezpieczyłem go w urzędzie patentowym bo nie wiedziałem czy on wypali ale wiem tez o tym że istnieje coś takiego jak prawa autorskie. W dniu dzisiejszym mój przedstawiciel handlowy poinformował mnie że na rynku pojawił się ktoś kto dosłownie przerysował mój produkt i go sprzedaje po niższej cenie co wiadomo mnie nie cieszy. Mam teraz pytanie do was czy spotkaliście się z czymś takim i jak najlepiej załatwić taką sprawę.



Tagi:


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#2

Post napisał: numerek » 11 sty 2014, 16:14

to rejestruj - może coś ugrasz jak wykażesz że Twój produkt był pierwszy na rynku

ale i tak marne szanse że zatrzymasz lawinę
poczytaj o ochronie patentowej to zrozumiesz dlaczego patenty w tym kraju to fikcja


Autor tematu
holender007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 202
Rejestracja: 22 cze 2007, 11:43
Lokalizacja: Głuszyca

#3

Post napisał: holender007 » 11 sty 2014, 16:22

Właśnie z tą rejestracja może być ciężko ponieważ produkt już się pokazał na rynku i z tego co wiem nie mogę go zarejestrować, a odnośnie udowodnienia że mój produkt był pierwszy to z tym nie będzie problemów mam masę świadków ( klientów) i rachunki potwierdzające sprzedaż tego produktu.


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#4

Post napisał: numerek » 11 sty 2014, 16:28

nie o to idzie ...
rejestruj
po opłaceniu jesteś pod ochroną
zanim rzecznik się połapie zdążysz napisać do klona że masz ochronę i może się wycofa

wiesz ochrona to ochrona i nawet po odrzuceniu w co wątpię masz prawa pierwowzoru


Autor tematu
holender007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 202
Rejestracja: 22 cze 2007, 11:43
Lokalizacja: Głuszyca

#5

Post napisał: holender007 » 11 sty 2014, 16:31

z tego co wiem koleś miesiąc temu założył firmę więc może to go wystraszy i chyba tak zrobię bo na razie dopiero zaczyna zabawę i chyba źle zaczął bo kopiuje wszystkie moje rzeczy 1 do 1


gripsed
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 02 paź 2012, 16:27
Lokalizacja: xxx

#6

Post napisał: gripsed » 12 sty 2014, 01:25

Panowie a jak wygląda ochrona swoich pomysłów na arenie międzynarodowej? Co zrobić, zeby moje pomysły nie były skopiowane np w uk?


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2828
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#7

Post napisał: koala.g » 12 sty 2014, 01:27

No i co zrobicie gościom ?
Wytoczycie proces ?
Będziecie się bujać po sądach jak dobrze pójdzie przez 3 lata.
W tym czasie 10 kolejnych skopiuje pomysł.

Ochrona patentowa dla małych firm to prawna fikcja w Polsce.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: ezbig » 12 sty 2014, 01:56

Zgłoś patent, a jak Ci odrzucą (na 99% tak będzie, skoro produkt jest od dawna na rynku), możesz to przekształcić na wzór użytkowy, z zachowaniem daty zgłoszenia patentu. Ew. odrazu możesz rejestrować wzór użytkowy, jeśli Twoje rozwiązanie nie ma znamion wynalazku. Przynajmniej gość nie będzie mógł zrzynać 1 w 1.

Jeśli nie wymyśliłeś jakiegoś fundamentalnego rozwiązania, to patent, moim zdaniem jest stratą kasy. Praktycznie każdy patent można obejść. Poza tym, skoro człowiek już to sprzedaje, to Twój hipotetyczny patent teoretycznie ochroni, ale przed kolejnymi podrabiaczami. Jak go postraszysz, a on skonsultuje się z prawnikiem, to może się bronić tym, że wpadł na identyczne rozwiązanie jak Twoje, wprowadził je na rynek (ma dowody), ale nie opatentował. Musi okazać się dokumentacją, dowodami świadczącymi, że sam na to wpadł, a nie zerżnął. Wówczas będzie miał tylko możliwość produkcji we własnej firmie, bez prawa sprzedaży licencji, ale nic mu nie zrobisz.

[ Dodano: 2014-01-12, 02:03 ]
Decodrew pisze:Ochrona patentowa dla małych firm to prawna fikcja w Polsce.
W zasadzie to wszędzie tak jest. Patent stał się zabawką dla prawników z korporacji. Korporacje patentują wszystko co się da, a pozostali jeśli już, to tylko po to, żeby konkurencja nie skopiowała identycznie. To, że skopiuje, to tylko kwestia czasu, a jak jest patent, to muszą się wysilić, żeby te 20% różnicy zachować.

[ Dodano: 2014-01-12, 02:16 ]
gripsed pisze:Panowie a jak wygląda ochrona swoich pomysłów na arenie międzynarodowej? Co zrobić, zeby moje pomysły nie były skopiowane np w uk?
Patentujesz w UK i w każdym innym kraju, gdzie chcesz mieć ochronę. Można ubiegać się o patent europejski, czy inny regionalny, ale to nie daje 100% ochrony, bo dany kraj musi to jeszcze honorować, a to nie dzieje się z automatu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”