Przecinające się wektory i jakieś inne bzdury

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
pit
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 311
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:02
Lokalizacja: wawa

Przecinające się wektory i jakieś inne bzdury

#1

Post napisał: pit » 15 gru 2013, 22:56

Witam,
stworzyłem w ArtCam napis chciałem stworzyć ścieżkę narzędzia i d..upa, program wywala że zaznaczenie dotyczy obydwu otwartych jak i zamkniętych wektorów, nie zostaną podjęte żadne kroki aby ustalić orientację wektorów że zaznaczony wektor sam się przecina. Aby zidentyfikować samoprzecięcie zgrupuj wektory. Kontur zewnętrzny ofset narzędzia na zewnątrz, wewnętrzne - wewnątrz. Czy ja robię coś nie tak czy ten program jest nadwrażliwy na jakieś wymysły. Jeżeli ścieżka ma być po wektorze to jest ok. Załączam plik może ktoś zerknąć na niego.
Załączniki
łazarski.rar
(32.19 KiB) Pobrany 181 razy
Ostatnio zmieniony 16 gru 2013, 11:37 przez pit, łącznie zmieniany 3 razy.



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 16 gru 2013, 10:38

Kolego pit.

Niestety plik który umieściłeś, zapisany został w formacie Artcam 2012.

Nie każdy (podejrzewam, że większość) użytkowników Artcama ma najnowszą (lub w ogóle nową) jego wersję, więc otworzyć go mogą tylko osoby które posiadają Artcama 2012 lub wyższą.

O wiele lepiej by było, gdybyś zamiast pliku .art zamieścił tu plik DXF (najlepiej w jakieś niskiej wersji np. AutoCAD 2000) i opisał co chcesz z tym zrobić.

Jednak błąd o którym piszesz, to zupełnie normalny i co więcej, uzasadniony błąd.
Otóż jeśli zaznaczasz otwarte wektory do obróbki która WYMAGA wektorów zamkniętych, to co w tym dziwnego, że program zgłasza błąd ?

Reasumując, jeśli chcesz, to oczywiście przyglądnę się temu, ale wstaw tu DXF-a i opisz co chcesz z tym fantem zrobić.

Awatar użytkownika

frezowacze
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 224
Rejestracja: 19 lut 2008, 00:55
Lokalizacja: Krak

#3

Post napisał: frezowacze » 16 gru 2013, 10:41

witam

w zielonej warstwie poprawione wektory

pk
Załączniki
lazarski.rar
poprawione
(200.7 KiB) Pobrany 199 razy


Autor tematu
pit
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 311
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:02
Lokalizacja: wawa

#4

Post napisał: pit » 16 gru 2013, 11:44

Dziękuję koledze frezowacze za poprawiony plik, jednak pociągne temat dalej jak tego uniknąć plik stworzony w artcamie nie był importowany opcja doktor wektor czy jak mu tam nie działa, czy muszę użyć innych programów aby wyeliminować błędy w rysunku i dopiero zaimportować, bo wydawało by się że jak coś stworze w artcamie od samego początku to będzie już dobrze może artcam jest przewrażliwiony niewiem sprawdzę to na innym programie. Dla lajosza dodaje dxf.
Załączniki
łazarski.dxf
(87.19 KiB) Pobrany 179 razy


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#5

Post napisał: lajosz » 16 gru 2013, 12:49

pit pisze:opcja doktor wektor czy jak mu tam nie działa
Jak nie działa, jak działa ?

Zobacz:

Obrazek

Powyżej Twój napis i powiększone fragmenty nakładających się wektorów których węzły specjalnie przesunąłem, żebyś widział co jest nie tak.
pit pisze:wydawało by się że jak coś stworze w artcamie od samego początku to będzie już dobrze może artcam jest przewrażliwiony niewiem
Nic bardziej mylnego.
Artcam zachowuje się poprawnie.
To użytkownik (czyli Ty) robisz coś źle.
Co ?
Nie wiem bo musiałbym widzieć jak pracujesz w tym Artcamie.


Poza tym, jak eksportujesz z Artcama do DXF-a, to warto najpierw skorzystać z narzędzia o nazwie "dopasuj wektor do łuku", czyli inaczej pisząc, zamiany splajnów na polilinie i dopiero po tej operacji eksportować do DXF-a.
Jeśli tego nie zrobisz, to i tak wyeksportujesz do DXF-a, ale rysunek będzie się składał tylko z samych prostych (czyli bez łuków).


Autor tematu
pit
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 311
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:02
Lokalizacja: wawa

#6

Post napisał: pit » 16 gru 2013, 13:32

Ok tylko w artcamie nie mam możliwości powiększyć problemów tak abym je widział w doktor wektor identyfikuje problem potem mu każe naprawić i nic nadal jest tak samo a ja nie wiem czy po doktorze coś się zmieniło bo nie mogę powiększyć do takich rozmiarów, a sam projekt robiłem najzwyklej napisałem co miałem napisać zbliżyłem litery aby nachodziły na siebie i wykasowałem środki gdzie nie gdzie dostawiłem prostą albo przeciągnołem punkt. tyle

Awatar użytkownika

frezowacze
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 224
Rejestracja: 19 lut 2008, 00:55
Lokalizacja: Krak

#7

Post napisał: frezowacze » 16 gru 2013, 14:02

Ostatnio zmieniony 17 gru 2013, 16:19 przez frezowacze, łącznie zmieniany 1 raz.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#8

Post napisał: lajosz » 16 gru 2013, 15:08

pit pisze:Ok tylko w artcamie nie mam możliwości powiększyć problemów tak abym je widział w doktor wektor identyfikuje problem potem mu każe naprawić i nic nadal jest tak samo
No jak nie masz możliwości powiększenia ?
To jakim cudem ja to powiększyłem i pokazałem na screenie ?

Wektor Doktor identyfikuje problem, ale przecież wszystkiego nie naprawi bo po prostu "nie wie" czy aby takie, a nie inne ułożenie wektorów to pomyłka, czy nie.
Dlatego Wektor Doktor naprawia tylko te problemy, które są jakby oczywiste, czyli np. zapętlenia wektorów, bo zapętlone wektory (szczególnie te malutkie pętelki) w większości przypadków nie są potrzebne.
Natomiast jeśli np. wektor w jednej osi idzie w jedną stronę, następnie wraca i znów zawraca do tego samego punktu, to Wektor Doktor nie wie, czy użytkownik chce tego czy nie i dlatego tylko zaznacza potencjalny problem, a nie go naprawia.

@frezowacze
To co na filmiku, można zrobić o wiele szybciej i bez "pieprzenia się" mając program Corel Draw.
W tym programie robimy to dwoma kliknięciami.

Awatar użytkownika

frezowacze
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 224
Rejestracja: 19 lut 2008, 00:55
Lokalizacja: Krak

#9

Post napisał: frezowacze » 16 gru 2013, 15:13

wszystko można ....

a mówimy o artcam-ie


Autor tematu
pit
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 311
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:02
Lokalizacja: wawa

#10

Post napisał: pit » 16 gru 2013, 20:35

Jakoś dochodzę z tym do ładu, ale zrobiłem ten napis od samego początku rozgrupowałem zsunołem literki, rozgrupowałem literki i powycinałem nachodzące krawędzie i znowu efekt ten sam, czy to możliwe aby ta czcionka była jakaś trefna? no bo co mogę zrobić nie tak przy takim napisie. Zrobiłem inny napis tą czcionką i wyszło to samo, ale za to doktorek pomógł. czy jest jakaś opcja usuwania podwujnych linii?
link do youtube mi nie działa.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”