#196
Post
napisał: DOHC » 08 paź 2013, 15:26
Witam,
Fajnie że wzbudza to zainteresowanie - dla mnie to większa szansa na pomoc z waszej strony. Frezarkę miałem zamiar odlewać w piwnicy w domu rodziców ale waga odlewu skłania mnie do tego aby zrobić miejsce w garażu i odlać ją na poziomie terenu (tak żeby można było to wywieźć paleciakiem).
Co do samej technologii odlewów to po przeczytaniu wszystkiego co jest na forum moje wnioski są takie:
Testy do przeprowadzenia:
Zgromadzić wypełniacze w różnych wielkościach ziarna (muszę poszukać sit do kalibracji). Ze względu na wytrzymałość odlewu chyba nie warto się wychylać powyżej 3-4 mm ziaren. Kalibrować je w dół.
Co do doboru składu procentowego poszczególnych frakcji to widzę to tak:
Biorę równe objętości danej skalibrowanej frakcji A,B,C np po 100 cm3. Wibruje (tu miejsce do przetestowania wibratora- częstotliwość, amplituda) i patrze jaka jest całkowita objętość. Stopniowo dodaje poszczególnych frakcji i patrze jak całość reaguje na wibracje, myślę że po paru godzinach prób można by się zbliżyć do proporcji które pozwolą na zbliżone do maksymalnego wypełnienie przestrzeni pomiędzy cząsteczkami. Po tym trzeba będzie to zrobić przy obecności żywicy (teoretycznie żywica zastępuje przestrzenie które w suchej mieszaninie zajmuje powietrze więc z żywicą powinniśmy być w stanie zagęścić to w podobnym stopniu jak w stanie suchym).
Z tak przygotowanymi proporcjami trzeba będzie zrobić kilka reprezentatywnych próbek (próbki odlane do identycznych wykonanych z mdf form np 30x30x200 mm) i tak nasuwają mi się takie opcje:
- zwykła wibrowana próbka wykonana z wypełniacza dobranego j.w. i żywicy
- próbka wibrowana do kórej dostarczymy podciśnienie (mam kompresor zbudowany z 2 tłokowej sprężarki hs30, myślę że przy nie idealnie szczelnej formie będzie w stanie wygenerować kilka kpa podciśnienia)
- do myślenia dało mi to o czym wspominał Walter, mianowicie że ciężko zwibrować małą próbkę gdyż nie pomaga nam masa słupa żywicy i wypełniacza dlatego myślę że nie głupim by było przygotowanie próbki w której wstępnie warstwami obciążali byśmy wypełniacz np deską z ułożonym na niej obciążeniem)
- ciekawe wydaje się użycie sieczki szklanej do wzmocnienia kompozytu - taką próbkę też warto by było przygotować
- kolejnym wariantem jest "uzbrojenie" w świadomy sposób próbki rowingiem szklanym. Tzn tak jak się zbroi belki betonowe (stal na dole) rozłożyć naciągniety rowing na brzegach odlewu.
Przygotować dwie próbki z każdego rodzaju żeby wyeliminować wpływ jakichś zdarzeń losowych na poszczególne próbki.
Mam dwa pomysły na przetestowanie takich próbek:
- oparcie próbki na dwóch końcach i obciążenie na środku stałym ciężarem powiedzmy 50 kg do tego pomiar ugięcia czujnikiem zegarowym
- Drugi test to próba niszcząca (robię sobie prasę hydrauliczną z lewarka 20T, po podłączeniu manometru do lewarka na podstawie powierzchni przekroju tłoka i ciśnienia oleju byłbym w stanie określić nacisk jaki wywieram na próbkę. Cała próba rejestrowana kamerą pozwoliła by określić wytrzymałość próbek.
Wygląda to wszystko na lekką doktoryzacje ale koszt żywicy przy takim odlewie powoduje że nie bardzo chce tu zostawiać miejsce na błędy i przypadkowy dobór wypełniacza itp.
Pozdrawiam
[ Dodano: 2013-10-09, 14:10 ]
Witam
Panowie czy ktoś ma pomysł gdzie kupić siatkę metalową tkaną na sita? Dzwonie od dwóch dni po firmach ale ciężko kupić mniej niż m2 a sito w rozmiarze 0,063 kosztuje ~200 zł :/.
Pozdrawiam