Studenckie CNC

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
tyglus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 10 paź 2004, 21:09
Lokalizacja: bydgoszcz

Studenckie CNC

#1

Post napisał: tyglus » 01 kwie 2005, 11:11

Witam wszystkich!!
Wraz z kolegą postanowiliśmy zrobić sobie taka małą frezareczke.
Obszar roboczy wynosi 600x400x70.
Konstrukcja oparta na profilach aluminiowych.Prowadnice pochodzą z ksera oraz z drukarki.

Jako studenci nie mamy zbytnio dużych zasobów finansowych,dlatego konstrukcja wygląda jak wygląda i oczywiście można powiedzieć po co tak, jak można zrobić to w innym sposób,bardziej elegancki, ale droższy.

Zobaczymy jak to wyjdzie.
W tej chwili jestesmy przed składaniem i dorabianiem części.
Silniki 1.5A, bipolarne, mam nadzieje ze dadza rade.
Załączniki
Frezarka_1.jpg
Frezarka_1.jpg (70.75 KiB) Przejrzano 3110 razy
Frezarka_2.jpg
Frezarka_2.jpg (83.11 KiB) Przejrzano 3122 razy
Frezarka_3.jpg
Frezarka_3.jpg (102.27 KiB) Przejrzano 3148 razy
Frezarka_4.jpg
SORRY za poprzekrecanie fotek,ale cos mi wyrzucalo ze musi byc 600x 800, a nie 800x600?? !!!!!
Frezarka_4.jpg (87.1 KiB) Przejrzano 3221 razy



Tagi:


Mariusz H.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 15 cze 2004, 18:59
Lokalizacja: KrakĂłw/Bia?ystok

może małe poprawki

#2

Post napisał: Mariusz H. » 01 kwie 2005, 17:40

Strasznie mocno kombinujecie.
Moim zdaniem tam jest ciut za dużo śrub w efekcie podczas pracy któraś może się rozkręcić (to zawsze może się stać) i zblokuje wam maszynę.

Może da się :wink: wykonać jakąś modernizację chociaż przy bramie głównej i zastąpić te 6 profili i 4 płaskowniki np 2 profilami ? to jest tylko sugestia ale należy pamiętać że najprostsze żeczy są najbardziej niezawodne.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 02 kwie 2005, 08:34

ja mam pytanko w czym sa te rys. zrobione
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
tyglus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 10 paź 2004, 21:09
Lokalizacja: bydgoszcz

#4

Post napisał: tyglus » 02 kwie 2005, 19:11

W sprawie profili to niestety tak bedzie musialo zostac jak jest na rysunkach,wiem ze zastosowanie mniejszej ilosci srub jest zawsze lepsze,ale sadze ze poradzimy sobie z potencjalnym rozkrecaniem sie nich, sa na to sposoby. :))


Jeśli chodzi o rendery, ktore prezentuje zostaly wykonane w SOLID EDGE V 16 , tak jak caly projekt. W razie jakichkolwiek pytań sluże pomocą.

Dziekuje za wszelkie uwagi i oczekuje na wiecej:)))
Pozdrawiam


abel
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 22 lut 2005, 14:08
Lokalizacja: Cz?stochowa

#5

Post napisał: abel » 02 kwie 2005, 21:25

Brawo. Gratuluję opanowania Solid Edge`a. Konstrukcja jest fajna, może nie do pracy w cięzkich materiałach (rzekłbym delikatna wręcz subtelna), ale za to dobra żeby nabrać doświadczeń. Znajomi, którzy robią teraz świetne maszyny, zaledwie kilka lat temu jeszcze studenci też zaczynali od prościutkich konstrukcji, zrobionych na płycie wiórowej, napędy to zwykłe nagwintowane pręty za parę złotych/m. Do tego zaczęli pisać programy sterujace ( obecnie profesjonalne z możliwosciami jakich nie uświadczysz wśród znanych programów), robić sterownik (opatentowane rozwiązania), poprawiać mechanikę i oto co im wyszło (warto zobaczyć):

http://www.ploteryfrezujace.com/
http://www.kimla.pl/index.php?mid=6


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#6

Post napisał: anoda » 03 kwie 2005, 16:30

Proponuję rozważyć użycie profilu, powinien zmniejszyć ilość śrub. Bardzo dobrze nadaje się do użycia z zastosowaniem Nitonakrętek - trzeba jedynie mieć do nich zaciskarkę. Profil na rysunku jest standartowy zoferty www.sapa.pl w grupie profile burtowe.

:wink:
Załączniki
Nr profilu.doc
(27.5 KiB) Pobrany 450 razy


Autor tematu
tyglus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 10 paź 2004, 21:09
Lokalizacja: bydgoszcz

#7

Post napisał: tyglus » 03 kwie 2005, 20:27

Witam
W tej chwili będziemy sprawdzać jak faktycznie sprawdzi sie nasza konstrukcja. Material w którym ma pracowac to drewno, z pewnego prozaicznego faktu, jest praktycznie za darmo, w porownaniu z miedzia czy stalą. Celem tego projektu miło byc przetestowanie sluszności zastosowania pewnych rozwiazan, jak również sprawdzenia jak teoria (czyli projekt w SE) ma sie do rzeczywistości. Mam nadzieje ze troche popracuje ta maszynka i da nam doświadczenia, które wykorzystamy do zbudowania czegos na wyższym poziomie technicznym.

Myśleliśmy nad zastosowaniem podobnych profili, jednak z uwagi na brak mozliwosci szybkiego dostarczenia i wyzszej ceny, w tym projekcie zrezygnowalismy z nich.

Jeśli chodzi o Solida to pracuje w nim juz prawie 3 lata. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na strone koła naukowego,którego jestem członkiem www.knse.tk , mozna znalezc tam kilka interesujacych prac:))

Maszyny na likach od abel-a sa swietne, chciałbm kiedys pracowac w czyms takim,zobaczymy jak to bedzie...moze sie uda...:)))

Pozdrawiam i dziekuje za wszelkie uwagi, czekam na kolejne:))

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”