Frazarka do metalu

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#51

Post napisał: wood carver » 21 lut 2007, 19:38

np.



Tagi:


Autor tematu
Trike3
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 16
Posty: 135
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#52

Post napisał: Trike3 » 22 lut 2007, 07:32

Hmmmm.
No dobra a co z osią Z, ma być zamontowana na kolumnie ??
Pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#53

Post napisał: wood carver » 22 lut 2007, 07:59

https://www.cnc.info.pl/album_personal.htm?user_id=2016 galeria kolegi Mex....

chyba 12 z rzędu...zdjęcie zatytułowane cnc...przedstawia budowę takiej frezarki ze stołem krzyżowym i wrzecionie na "kolumnie" ( tam jest troche ine rozwiązanie, ale generalnie chodzi o stabilnośc...) .....

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#54

Post napisał: DZIKUS » 22 lut 2007, 12:08

wood carver pisze:https://www.cnc.info.pl/album_personal.htm?user_id=2016 galeria kolegi Mex....

chyba 12 z rzędu...zdjęcie zatytułowane cnc...przedstawia budowę takiej frezarki ze stołem krzyżowym i wrzecionie na "kolumnie" ( tam jest troche ine rozwiązanie, ale generalnie chodzi o stabilnośc...) .....
no wlasnie o to mi chodzilo. zdecydwana wiekszosc centrow obrobczych ma taka lub podobna budowe. maszyna ze zdjecia ma prowadnice osi X przymocowane od spodu do stolu. wozki tych prowadnic umiszczone sa na suwaku osi Y ktory jezdzi po lozu mazyny. suwak ma od spodu przykrecone wozki osi Y,a prowadnice tej osi sa przykrecone do loza.
maszyny o wiekszym przesuwie stolu maja prowadnice osi X zamontowane do suwaka osi Y jezdzacego po lozu. po nich przesuwa sie stol z zamocowanymi do niego od spodu wozkami prowadnic osi X. roziwazanie osi Y podobnie jak opisane wyzej.
drugie rozwiazanie wymaga stosowania znacznie dluzszych prowadnic osi X, ale umzoliwia tez kosntruowanie masyzny szwtyniejszej, gdyz stol jest zawsze podparty na samych koncach. rozwiazanie jak we frezarce mex upraszcza budowe maszyny i daje mozliwoc pozbycia sie oslon prowadnic osi X, poniewaz sa one schowane pod stolem.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
Trike3
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 16
Posty: 135
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#55

Post napisał: Trike3 » 22 lut 2007, 13:05

Roziązanie fajne ale skomplikowane, niestety duże nakłady finansowe wchodziłyby w rachubę do tego urządzenia. Muszę wybrać się do byłej firmy i podejrzeć kilka maszyn może coś mi do głowy przyjdzie. Niestety nikt nie dał mi odpowiedzi co do śrub pociągowych, i wrzeciona. (to w szczególności) gdzie kupić, jakie zastosować, jaki koszt takiego urządzenia.

Pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#56

Post napisał: DZIKUS » 22 lut 2007, 13:32

Trike3 pisze:Roziązanie fajne ale skomplikowane, niestety duże nakłady finansowe wchodziłyby w rachubę do tego urządzenia. Muszę wybrać się do byłej firmy i podejrzeć kilka maszyn może coś mi do głowy przyjdzie. Niestety nikt nie dał mi odpowiedzi co do śrub pociągowych, i wrzeciona. (to w szczególności) gdzie kupić, jakie zastosować, jaki koszt takiego urządzenia.

Pozdrawiam Marcin
to wlasnie to rozwiazanie mniej skomplikowane i tansze niz konstrukcja bramowa - tak naprawde masz 4 duze elemnty: podstawe, slupek, stolik i ramie wrzeciona. we frezarce bramowej musisz robic te pieprzone nogi, ktore powinny byc takie same, zeby trzymac geometrie. moze tez byc problem ze zlapaniem kata prostego miedzy prowadnicami na bramie a prowadnicami stolu. no i do tego dochodzi brak sztwynosci w najnizszym polozeniu wrzeciona. frezarka bramowa jest dobra tylko do duzych przesuwow, PRAWIE WSZYSTKIE "normalne" maszyny cnc maj konstrukcje ze stolem krzyzowym i slupkiem, tak samo jak prawie wszystkie pltery frezujace o duzym polu pracy maja konstrukcje bramowa.

[ Dodano: 2007-02-22, 13:42 ]
zreszta kiedys zaczalem budowe takiej malej bramowki, ktora robilem z tego co mialem pod reka (stary przyrzad do ksztaltowego profilowania scernic, mial w sobie zabudowane prowadnice pryzmowe). w wypadku czesci ktore wowczas posiadalem najlepiej (w sensie najszybciej) bylo zrobic mala konstrukcje bramowa i tak tez wlasnie postapilem.
pozniej bylem zajety czyms innym, w miedzyczasie dorwalem porzadne prowadnice i efekt jest taki, ze nawet mi sie nie chce tego konczyc - teraz robie od podstaw wlasna maszyne wlasnie o konstrukcji stol krzyzowy + slupek (420x220x220). pierwotnie chcialem zbudowac cos, co w jednej osi bedzie mialo 660mm, ale teraz tyle nie potrzebuje, bo znajomy przymierza sie do duzego plotera frezujacego, wiec ja sie teraz koncentruje an swojej amlej, ciezkiej, sztywnej maszynce.

jesli mi sie uda zalaczyc plik, to zobaczysz an nim, to co wczesniej zacalem robic i nie dokonczylem. moge to sprzedac za smieszne pieniazki.

[ Dodano: 2007-02-22, 13:44 ]
ku*** mac, czy ja jestem jedyny na forum, ktory jednorazowo nie moze zalaczyc wiecej niz jeden plik ??????????????????????

[ Dodano: 2007-02-22, 13:49 ]


Załączniki
stolik.jpg
stolik.jpg (171.25 KiB) Przejrzano 502 razy
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”