Ale koledzy natworzyli i dali do myślenia

.
Trochę dodam.
Zacząłem od obrysu, bo to było najprostsze do wyjaśnienia. Ale ten fragment programu trzeba zrobić na końcu. Zapewne będziesz wycinał z większego kawałka blaszki. I jak wytniesz detal po obrysie, to będzie latał luzem i nic w nim już nie pofrezujesz. Każdą obróbkę trzeba zaplanować co do kolejności. W tym przypadku najpierw otwory, na końcu wycięcie obrysu.
Przyjęliśmy parametry obróbki na f200 i zagłębianie co 0,5mm. Ale nie powiedziałeś nam jakiego freza używasz. Czy jest to typowy maszynowy do alu czy też taki, jaki kupuje się razem z Proxxonem. Bo być może można ustalić lepsze optymalne parametry obróbki. Bezpieczne dla narzędzia i maszyny, a i obróbka nie będzie trwała wieki

.
Pisząc program, warto nadać mu nazwę w samym programie. Aby Mach nie wyrzucił błędu, należy to poprzedzić słówkiem 'rem' i 'nazwa programu'. W ten sam sposób można dopisywać własne komentarze do linii kodu, aby wiedzieć co ona robi. Przydaje się to, gdy np. chcemy zmodyfikować program i nie musimy szukać odpowiedniego fragmentu. Np. Zechcesz wyciąć taki sam detal, ale z innymi otworami lub w umieścić je w innym miejscu. Wtedy łatwo w całym kodzie znajdziesz odpowiedni fragment i go zmodyfikujesz.
Dalej wypada podać kody przygotowawcze, jak g17, g40, ale o tym już było.
Wróćmy do planowanej kolejności obróbki. Otwory i reszta.
Dla zrobienia otworów, poza napisaniem własnego kodu, można skorzystać z dobrodziejstwa Mach'a i wbudowanych weń kreatorów. Znajdziesz je na górnym pasku programu (wizards).
Otworzy się okienko i znajdziesz tam 'cut circle', zaznacz i uruchom.
Wpiszesz tam średnicę freza, średnicę otworu, jego współrzędne w/g środka, i pozostałe rzeczy. "plunge feed" ustaw na 50, 'clerance' na 0,1. Po wpisaniu wszystkich danych, 'save' i 'exit'. Wrócisz do okna głównego Mach'a wygenerowany kod na otwór będzie w oknie, gotowy do użycia. W ten sposób zrobisz szybko i prosto wszystkie 4 otwory.
Na koniec wytniesz detal, tylko z napisanego przez siebie kodu usuń fragment o wycinaniu otworów.