@soulfly3 - napisz mi na jakiej SL-20 Haas robisz , gdyż moja SL -20 tych parametrów nie łyka.soulfly3 pisze:Witam
Miałem dzisiaj w pracy do wykonania detal o długości ok 360mm i podczas przeprowadzania symulacji graficznej pojawiał się Alarm - przekroczenie zakresu przesuwu Z.
Nigdy wcześniej nie obrabiałem elementów o takiej długości i taki alarm nie występował. …

.... rozciągnąłeś ją czy co?

... wątpię.soulfly3 pisze:... Z tego co wiem to na tej maszynie można obrabiać dwukrotnie dłuższe elementy. ...

Do konika w mojej maszynie żadnych kluczy nie muszę używać .... Wydaję mi się, że to kwestia konika, który można ręcznie przesuwać na szynie odkrecając 2 śruby. Jednak później trzeba zmienić jakieś wartości w ustawieniach maszyny, z tym że nie wiem jakie.
Konik chodzi programowo;
M21 Konik - do przodu / M22 Konik - wstecz
.... , a wartości (o których piszesz), to settingi #105 , #106 ,#107 , które trzeba w odpowiednim miejscu wpisać.
http://fotoo.pl/show.php?img=577943_bez ... u.jpg.html
... przy symulacji to i szczęki uchwytu muszą być zamknięte.soulfly3 pisze:Faktycznie, to była kwestia złej bazy. Wykonywałem partię krótszych detali i miałem bazę ustawioną G59 = 276.260. W między czasie chciałem sobie sprawdzić ten nowy program poprzez symulację graficzną (nie robiłem nowej bazy, bo nie wiedziałem że jest ona uwzględniania w symulacji) no i przy współrzędnej Z-347. wyskakiwał błąd....ryby007 pisze:Możliwe że masz w programie masz odjazd od detalu napisany w osi Z za daleko.
Upewnij się że baza jest ustawiona w odpowiednim miejscu i pokaż kod programu.

Nowe bazowanie wcale nie rozwiązało problem ........ Nowe bazowanie rozwiązało problem.
Jednak wczesniej sprawdziłem przy jakiej wartości zniknie Alarm (dla bazy G59=276.260), obniżałem o 1 mm wartość Z-347. , Alarm zniknał przy Z-335. , wiec przy uzyciu suwmiarki odmierzyłem tą wartośc od czoła detalu w minusie w osi Z, no i poczatek znajdował sie mniej wiecej w połowie uchwytu trojszczekowego (nie na jego czole) wiec to Ograniczenie zakresu przesuwu Z dotyczy maksymalnego ruchu w osi -Z głowicy narzedziowej, nie uwzgledniajac uderzenia w uchwyt?
Przy Twoich ustawieniach faktycznie maszyna idzie w kosmos

http://fotoo.pl/show.php?img=577947_wp-000358.jpg.html
http://fotoo.pl/show.php?img=577948_wp-000360.jpg.html
, a po przestawieniu bazy (jak to wyżej opisałeś) mam wątpliwości , że mogłeś obrobić detal na długości ok 360mm nie przywalając w uchwyt tokarski .
..... chyba , że na symulacji graficznej tylko skończyłeś .

Mariusz.