Prowadnice ALu

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
linkplanet
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 39
Rejestracja: 02 sty 2007, 10:58
Lokalizacja: W-wa

Prowadnice ALu

#1

Post napisał: linkplanet » 08 lut 2007, 16:27

Witam wszystkich,

chciałem się Was podpytać, czy do niedużej (mam na razie małą MDF 300X200 - a chciałbym taką z 500X700) można by zastosować prowadnice wykonane z ALu ? Znalazłem taki sklepik w Wa-wie gdzie można kupić takie wałki aluminiowe, nie wiem tylko czy to się do czegoś nada ? Macie jakieś pomysły i/lub sugestie ?

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#2

Post napisał: kostner » 08 lut 2007, 17:46

Zastosowanie walkoow z alu nie jest dobrym pomyslem - sa za miekkie. Firma IGUS posiada w swojej ofercie walki z ALU ale stosowane sa one razem z lozyskami z polimerow no i walki te sa twardooxydowane (tak sie chyba nazywa ten proces po polsku ja mam katalog niemiecki). Takie zestawienie podobno jest najlepsze jezeli chodzi o lozyska z polimeru ale cholernie dorgie. Moim zdaniem jest to jedyna mozliwosc zastosowania walka z alu. To co ty proponujesz nie sprawdzi sie na pewno.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#3

Post napisał: DZIKUS » 08 lut 2007, 18:58

to jest twarde anodowanie (hard anodizing)
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
linkplanet
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 39
Rejestracja: 02 sty 2007, 10:58
Lokalizacja: W-wa

wałlki

#4

Post napisał: linkplanet » 09 lut 2007, 10:44

Witam,

no dziękuję za sugestie. Tak w sumie myślałem, ale wydawało mi się, że jakby dać wałki grubsze (niż normalnie stalowe) to powinno wytrzymać, tylko w sumie po co tak kombinować - różnica w cenie nie będzie aż taka duża (albo żadna jak się weźmie pod uwagę koszt droższych - większych - łożysk). Także temat można by chyba uznać za skończony. Dzięki za info. Ale za to mam inne pytanie techniczne. Oglądam Wasze zdjęcia na forum (w sensie zdjęcia różnych maszynek) i widzę np. ładne aluminiowe wózki osi X czy z. I mam pytanie jak to się robi ? Czy jest to robione z jakiś gotowych profili (ale wydaje mi się, że jest to pełen metal a nie pusty w środku profil) czy jest to robione np. na jakiś maszynach CNC ? I może ktoś wie gdzie w Warszawie lub okolicach można by było zlecić zrobienie czegoś takiego ? Mam co prawda znajomego ślusarza, ale jego możliwości techniczne są znacznie poniżej takich tworów. Chodzi mi o np. wózek pod stół, który ma otwory na zamocowanie łożysk i nakrętek.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”