Przywitanie :)

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
D
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2005, 20:12
Lokalizacja: mazowieckie

Przywitanie :)

#1

Post napisał: D » 14 mar 2005, 23:54

Witam sedecznie wszystkich uczestników. Podglądam już jakiś czas cichcem forum i coraz bardziej zbliżam się do podjęcia decyzji o budowie własnej CNC. Planowane zastosowanie to wycinanie elementów makiet architektonicznych i obróbka elementów z drewna,tworzyw i blachy alu czyli tzw detali arch. . Narazie myślę nad założeniami ogólnymi (wielkość dokładność ,sztywność konstrukcji ) W mechanice czuję sie dość pewnie.
Jak uważacie,czy mam szansę w jednej maszynce połączyć ploter tnący płytę typu wafel (karton+pianka+karton) z możliwością mechanicznej obróbki detali o których pisałem wyżej?

Pozdrawiam Darek
Ostatnio zmieniony 16 mar 2005, 13:31 przez D, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#2

Post napisał: rchobby » 15 mar 2005, 10:35

Powinien poradzić. Jedyny problem jaki widzę to, przy obróbce wafla możliwość powstawania poszarpanych krawędzi (karton) podobnie jak w płytach gipsowych.


Autor tematu
D
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2005, 20:12
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: D » 15 mar 2005, 11:16

Nie znam konstrukcji noża plotera tnącego. Czy nóż wykonuje obrót wokół osi tak by krawędź tnąca była w linii cięcia?
Co do wafla to jest to typowy materiał na makiety ,daje się swobodnie obrabiać nożem do tapet. Masz moze jakiś link gdzie można by zobaczyć głowicę plotera

Pozdrawiam D


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#4

Post napisał: rchobby » 15 mar 2005, 13:09

Nie wiem jak wygląda taki materiał, jakiej jest grubości i jaka siła jest potrzebna do cięcia. Myślałem raczej o frezowaniu wafla a nóż (lub frez stożkowy) używać jedynie do nacinania kartonu wówczas nie powinien sie strzępić. Nie mam pod ręką linków do noży tnących bo tym tematem nie byłem zainteresowany. Poszukaj na stronach producentów ploterów tnących czy rzuć na google 'cutter knife' lub podobne.


Autor tematu
D
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2005, 20:12
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: D » 15 mar 2005, 13:39

Dzięki za chęci.
Wafel ma rózne grubości od 3 do 12mm w większości używa się 5mm. Mam jeszcze jedno pytanko: Jak można róznicować prędkości ruchu suportów w zależności od cyklu praca lub najazd na pozycję ? Czy stosuje sie przełączenie silników UNI/BI ?

Pozdrawiam Darek


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#6

Post napisał: pltmaxnc » 15 mar 2005, 21:56

Prędkość ruchu ustawia się programowo , deklarując w setupie programu odpowiednie dla danej maszyny wartości.


Autor tematu
D
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2005, 20:12
Lokalizacja: mazowieckie

#7

Post napisał: D » 15 mar 2005, 22:20

Dzięki, ja to rozumiem . Bardziej chodziło mi o to że przy dużym polu roboczym przełączenie UNI/BI mogłlo by przyspieszyc najazd na pozycję,a ponieważ z natury jestem ciekawy jak małpa to pozwoliłem sobie na pytanie :)

Pozz Darek


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#8

Post napisał: pltmaxnc » 15 mar 2005, 22:29

Nie stosuje się takich zabiegów.
pozdrawiam


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#9

Post napisał: rchobby » 16 mar 2005, 07:17

W programie sterującym ustawia się maksymalne wartości prędkości, przyspieszeń dodaktowo występuje również określenie szybkie przejazdy lub podobne. Zależnie od programu lub ustawień te wartości - maksymalne lub szybkie - są używane do przesuwów dojazdowych.


Autor tematu
D
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2005, 20:12
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: D » 16 mar 2005, 10:15

Przepraszam za lamerkę, temat jest dla mnie nowy. Jestem na etapie założeń wstępnych ,w miarę czasu szukam w sieci czegoś podchodzącego pod moje potrzeby....
Jeżeli mozna to mam nastepne pytanie: Czy dobierajac przełożenia (skok śruby + ew przełożenia wstępne) należy celować w konkretny zakres obrotów dla danego silnika? tzn czy konkretne silniki krokowe mają taki przedział obrotów w których pracują najlepiej (rezonans,moment itp) . Chodzi o to żeby większość cykli roboczych mieściła sie w tym optimum(jeśli się da :) )

Pozdrawiam Darek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”