Solidna drewniana konstrukcja (oceń projekt)

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
emanuel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 18
Rejestracja: 08 kwie 2013, 15:26
Lokalizacja: Polska

Sterownik

#31

Post napisał: emanuel » 16 kwie 2013, 00:38

Cześć,

A czy może ktoś polecić jakiś sprawdzony otwarty sterownik (ewentualnie jakieś all-in-one/single board)?

Znalazłem coś takiego: Mardus-Kreutz (można zobaczyć np. tutaj http://mardus-kreutz.blogspot.com/2008/ ... er_24.html, lub http://www.pminmo.com/mardus-kreutz). Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat tego sterownika?

Znalazłem też listę/porównanie różnych sterowników: http://www.pminmo.com/driver-comparison. Jakieś opinie na ich temat?

Pozdrawiam



Tagi:


robson24-78
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 07 lis 2007, 12:02
Lokalizacja: Toruń

#32

Post napisał: robson24-78 » 16 kwie 2013, 09:13

Kolego, kup sterownik od ZELRP-a - szkoda czasu na kombinacje. Podłączasz transformator, LPT i śmiga jak złoto. Przy budowie maszynki będziesz miał tyle kombinacji że odechce Ci się walczyć z elektroniką - uwierz mi... właśnie to przerabiam na własnej skórze :mrgreen:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#33

Post napisał: ursus_arctos » 16 kwie 2013, 09:32

Jak chcesz robić sterownik samemu, to użyj odpowiednich układów scalonych a nie baw się w jakiś AVRy.
Układy, których możesz użyć to:
tandem L297/L298 - tylko półkrok, wymagane zewnętrzne diody przeciwrównoległe, stopień mocy na tranzystorach bipolarnych; są tanie, ale przestarzałe; używane w SSK-B0x
TB6xxx - trudne w obsłudze (odpowiednie sekwencje włączania napięć itp.), tanie, działają do 40V/3A, używane w chińskich sterownikach; podobno zdarzają się wadliwe
A3977 - banalny w obsłudze, droższy (ok. 30zł), działa do 35V/2.5A; obudowa PLC44 w miarę przyjazna do amatorskich konstrukcji
A3986 - wymaga 8 zewn. MOSFETów, ale możesz mieć 50V i praktycznie dowolny prąd; układ podobno ma jakąś wadę projektową poprawioną w...
A4989 - następca A3986

Ja miałem sterownik sklecony na 1-warstwowej płytce z A3977 w podstawkach (co było błędem!!!) i - poza tym, że czasem trzeba było docisnąć układ do podstawki - działał przyzwoicie.

Jeżeli nie znasz się na elektronice i nie chcesz się oddać przygodzie projektowania płytek, lutowania i wąchania dymu z nieudanych prototypów - kup wspomniany w poprzednim poście sterownik i będziesz zadowolony.


Autor tematu
emanuel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 18
Rejestracja: 08 kwie 2013, 15:26
Lokalizacja: Polska

Sterownik

#34

Post napisał: emanuel » 16 kwie 2013, 10:47

Cześć,

Na tą chwilę chciałbym złożyć płytę główną i sterowniki samemu. Z projektowaniem jeszcze poczekam. Może spróbuję z innymi silnikami (do 3 A) i użyję np. tego: http://www.piclist.com/techref/io/stepp ... /index.htm (całkiem dobra dokumentacja). Czy silniki do 3A nadają się w ogóle do czegoś?

Chyba wypadało by założyć nowy temat w innym dziale, jeśli chodzi o to sterowanie.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#35

Post napisał: pascalPL » 16 kwie 2013, 17:10

Ja po swoich przejściach z elektroniką sterującą, drugi raz kupiłbym od razu ZELRPa i po sprawie. Ile przez sterowanie kur.. narzucałem. To co oszczędziłem między czerwonym chińczykiem a ZELRP, nie było warte mojego czasu..
Na początku przed kupnem gotowego sterownika, również rozważałem zrobienie własnego. Miałem już nawet potrawione płytki do L297/L298 i komplet elementów. Również zakupiłem komplet elementów do sterownika projektu Leoo na TA8435 i potrawione płytki czekały tylko na drobnice.
TA8435 i płytki pogoniłem na allegro, L297/L298 leży gdzieś w szafie.

Teraz wiosna, zaraz lato.. szkoda czasu :)


Autor tematu
emanuel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 18
Rejestracja: 08 kwie 2013, 15:26
Lokalizacja: Polska

Sterownik

#36

Post napisał: emanuel » 16 kwie 2013, 18:00

Cześć,

Nie chodzi o oszczędności.

Pozdrawiam


gangxter
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 42
Rejestracja: 12 lut 2011, 10:12
Lokalizacja: polska południe

Re: Sterownik

#37

Post napisał: gangxter » 16 kwie 2013, 18:56

emanuel pisze:Cześć,

Na tą chwilę chciałbym złożyć płytę główną i sterowniki samemu. Z projektowaniem jeszcze poczekam. Może spróbuję z innymi silnikami (do 3 A) i użyję np. tego: http://www.piclist.com/techref/io/stepp ... /index.htm (całkiem dobra dokumentacja). Czy silniki do 3A nadają się w ogóle do czegoś?

Chyba wypadało by założyć nowy temat w innym dziale, jeśli chodzi o to sterowanie.

Pozdrawiam
Proszę zerknąć na to co proponuje kolega markcomp77. U mnie sprzęt działa na tych sterownikach.
https://www.cnc.info.pl/topics12/czy-op ... vt1942.htm
projekt dostępny na stronie majosoft.
Natomiast płyta u mnie z optoizolacją od kolegi ottop tu link:
https://www.cnc.info.pl/topics27/separa ... -vt233.htm
Działa wyśmienicie. Jeśli chodzi o elektronikę, nie wymaga skomplikowanej aparatury do uruchomienia.


Autor tematu
emanuel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 18
Rejestracja: 08 kwie 2013, 15:26
Lokalizacja: Polska

Sterownik

#38

Post napisał: emanuel » 16 kwie 2013, 19:46

Cześć,

Dziękuję, wreszcie jakieś konkrety. Dopiero się zorientowałem, że na cnczone.com jest cały dział Open Source CNC Design Center, a w szczególności Open Source Controller Boards. Zobaczę jeszcze tam.

Pozdrawiam


gangxter
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 42
Rejestracja: 12 lut 2011, 10:12
Lokalizacja: polska południe

Sterownik na L297, L6203

#39

Post napisał: gangxter » 18 kwie 2013, 16:16

Jak coś to mam pdf płytek drukowanych gotowych do prasowania. Tak jak mówiłem wcześniej, sterowniki działają super już któryś miesiąc. Co ciekawe działają na chińskich podróbach układów L6203, na które tu na forum ludzie narzekają(chyba trafiłem na dobrą partię tych układów). Na znanym portalu aukcyjnym różnica w cenie oryginału i chińskiej podróbki jest znaczna. Oryginał jednego układu kosztuje ok. 30zł.
Teraz sprawdzałem i podróbek, które kosztują ok. 15zł za szt na chwilę obecną nie ma.


Autor tematu
emanuel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 18
Rejestracja: 08 kwie 2013, 15:26
Lokalizacja: Polska

Sterownik

#40

Post napisał: emanuel » 18 kwie 2013, 17:50

Cześć,

Może się przydać. Poproszę. Ale tak właściwie, to szukam czegoś z porządną dokumentacją i społecznością, gdzie będę mógł zasięgnąć porady.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”