Ślimak/spirala

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
murrey
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 06 kwie 2013, 00:34
Lokalizacja: Wrocław

Ślimak/spirala

#1

Post napisał: murrey » 06 kwie 2013, 00:39

Witam jestem początkującym użytkownikiem artcama i mam pewien problem. W jaki sposób mogę wykonać ślimaki/spirale, które widoczne są na załączonym zdjęciu?

Obrazek




lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 06 kwie 2013, 04:16

Witam.

Jeśli chodzi tylko o zaznaczone czerwonym prostokątem pole, to można to wykonać na kilka sposobów w zależności od tego jaki profil tej spirali ma być.

Jeśli (nazwijmy to) symetryczny, czyli np. taki:

Obrazek

to można to zrobić poprzez zwykłe wyciąganie.
Rysujesz taki wektor:

Obrazek

i będzie to wyglądało np. tak:

Obrazek

Natomiast sprawa s profilami asymetrycznymi już się nieco komplikuje, ale oczywiście jest możliwa, tyle tylko, że trzeba narysować osobno wektory kształtu, a osobno wektory profilu i w tym wypadku należałoby rysować coś takiego:

Obrazek

Teraz trzeba się pobawić wyciąganiem złożonym i wychodzi coś takiego jak poniżej:


Obrazek

Można jeszcze inaczej, ale nie będę opisywał każdego możliwego sposobu bo zwyczajnie mi się nie chce :)

Widzisz, ze można, więc po ćwiczeniach, próbach i błędach, w końcu zacznie coś wychodzić.

Pozdrawiam i powodzenia.


Autor tematu
murrey
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 06 kwie 2013, 00:34
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: murrey » 06 kwie 2013, 15:17

O właśnie w tym kierunku kombinowałem tylko źle wektor rysowałem. Bardzo dziękuję Ci za pomoc.

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#4

Post napisał: wood carver » 06 kwie 2013, 19:10

Można się bawić w modelowanie, a można to przeskanować...
Ja osobiście wolę wykonać pierwowzór w miękkim drewnie, a potem zeskanować, niż bawić się w "rzeźbienie" na ekranie.Oczywiście mówię tutaj o skanerze laserowym , bezdotykowym

I tak zakładam, że do wykonania jest kilkanaście/dziesiąt sztuk...w przeciwnym razie "strugaj" ręcznie :)

Jak chcesz coś przeskanować pisz-niedrogo ;)


Autor tematu
murrey
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 06 kwie 2013, 00:34
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: murrey » 07 kwie 2013, 03:25

Dzięki ale posiadam skaner stąd http://cncwap.pl/homepol.htm, większość wykonywanych elementów skanuje, drobne symetryczne i proste wykonuję sam - lepsza dokładność. Teraz chcę spróbować swoich sił w modelowaniu.


konka29
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 02 sty 2010, 17:19
Lokalizacja: Budzyń

Problem z narysowaniem spirali w ArtCamie

#6

Post napisał: konka29 » 30 cze 2013, 21:56

Witam
Jestem początkującym w ArtCamie i mam problem z narysowaniem spirali mogę prosić o pomoc?

Obrazek
Obrazek


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#7

Post napisał: lajosz » 01 lip 2013, 12:40

@konka29

Niestety, ale w Artcamie takiej spirali nie narysujesz (że się tak wyrażę) z automatu, czyli nie ma osobnej opcji do rysowania spiral.

Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że ta spirala którą widać na zdjęciu (chyba jakaś lampa. Notabene ciekawa i ładna) to nie zwyczajna spirala, a tzw. spirala Fermata albo spirala paraboliczna.

Ciężko będzie znaleźć wektorowy program graficzny który potrafiłby wygenerować spiralę fermata/paraboliczną .
Owszem, są programy matematyczne (np. scilab, mathlab i inne) które spokojnie takie coś wygenerują, a wynik zapiszą do postaci pliku wektorowego, ale w/w programy to nie automaty gdzie klikasz na jakąś ikonę i wychodzi spirala lub inna parabola.
Tam trzeba wpisywać wyrażenia (wzory) matematyczne i dopiero wtedy program liczy i przedstawia w formie graficznej wynik obliczeń.

A może się mylę ?

Może jednak jest tu ktoś, kto wskaże jakiś edytor wektorowy który potrafi wygenerować taką spiralę ?

Ja w necie znalazłem tylko coś takiego jak w złączniku.
Może się do czegoś przyda.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”