Frezarka 300x250x120, konstrukcja skręcana.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

szymo23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 105
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:04
Lokalizacja: xxx

#81

Post napisał: szymo23 » 08 mar 2013, 21:11

Poszukaj a znajdziesz chińczyki są już lepsi w robieniu elektroniki. Mały transformator kosztuje stosunkowo mniej. Jeśli chodzi o głupoty zgadzam się jest jej na tym forum trochę. Jeśli chcesz dowodów to jeśli sam nie znajdziesz napisz. Bez urazy dla projektu jest bardzo skrupulatny prawie handlowy.


W trumnie z Baltony wyglądasz jak żywy

Tagi:


Autor tematu
bioli68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 65
Posty: 83
Rejestracja: 13 gru 2012, 21:36
Lokalizacja: Myślenice

Elektrowrzeciono + falownik

#82

Post napisał: bioli68 » 09 mar 2013, 18:35

Zabieram się za podłączenie przewodów do elektroniki i utknąłem na podłączeniu wtyczki do mokrego chińczyka. Mam model GDZ-80-1.5B. We wtyczce są 4 piny oznaczone 1, 2, 3, oraz 4. We falowniku mam u, v, w. Do których pinów to podłączyć? No i jeszcze pozostaje ekran przewodu.

Kiedyś przypadkiem znalazłem parę linków z opisem jak podłączyć zasilanie 220V do trzech faz falownika a teraz nie za bardzo mogę to namierzyć, jakby ktoś miał linka to będę zobowiązany.

[ Dodano: 2013-03-10, 14:36 ]
Może sprecyzuje o co mi chodzi.

Mam doprowadzony przewód z falownika do wrzeciona:
Obrazek

i chcę go dolutować do tej wtyczki:
Obrazek

z drugiej strony mam taki falownik:
Obrazek

który ma m.in. takie wyprowadzenia:
Obrazek

a tak wygląda z przodu:
Obrazek

Czy może mi ktoś pomóc?

[ Dodano: 2013-03-10, 16:25 ]
W sieci udało mi się znaleźć film z czymś takim:
Obrazek

Obrazek

Czy jest to poprawne połączenie?

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#83

Post napisał: syntetyczny » 10 mar 2013, 18:20

bioli68 Zgodnie z dokumentacją jest tak jak masz na zdjęciu. Co do 4 bolca to nie mam pewności, bo u mnie nie podłączyłem, jedynie ekran poszedł na nakrętkę i całość do uziemienia.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#84

Post napisał: grzes_rupinski1 » 10 mar 2013, 18:34

Miernikiem sprawdź przejście . Do bolca i obudowy podłącz miernik jak jest przejście to GND reszta obojętnie jak się będzie kręcił nie w tą stronę zmień dwa przewody.


Autor tematu
bioli68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 65
Posty: 83
Rejestracja: 13 gru 2012, 21:36
Lokalizacja: Myślenice

#85

Post napisał: bioli68 » 10 mar 2013, 20:12

Dzięki za informację.

Z tym miernikiem- też na to wpadłem ale niestety pin 4 nie jest z niczym połączony. Szczerze mówiąc to dobrze, jakby było połączone mogło by się bardzo gryźć.

Jeszcze jedno gdzieś na forum widziałem dygresję nt. połączenia wrzeciona gwiazda/trójkąt. Rozumiem, że skoro podłączamy tylko u, v, w to wrzeciono pracuje w trybie trójkąt a maksymalny prąd rozruchu ogranicza falownik. Jeżeli nie używamy 4 pinu to jedyne rozwiązanie.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#86

Post napisał: syntetyczny » 10 mar 2013, 20:17

rozruch gwiazda w trójkąt, przy tym wrzecionie, w ogóle kolegi nie interesuje. Za wszystko odpowiada falownik.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#87

Post napisał: grzes_rupinski1 » 10 mar 2013, 21:33

Ja dodam że gwiazda trójkąt można przełączać jak się ma 6 kabelków jak jest 3 to już nic nie zrobisz. Jest połączone i tak ma być. Maksymalny prąd jest na wrzecionie , i do niego musi być dobrany falownik. Do pracy silnika 3 fazowego potrzeba 3 przewodów czwarty to zabezpieczenie za które w tym wypadku odpowiada falownik.


Autor tematu
bioli68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 65
Posty: 83
Rejestracja: 13 gru 2012, 21:36
Lokalizacja: Myślenice

#88

Post napisał: bioli68 » 15 mar 2013, 13:34

Powoli zmierzam do tej chwili, w której moja frezarka wykona pierwsze ruchy. Do sterowania używam LinuxCNC. System mam już zainstalowany i zabrałem się za jego konfigurację. Mam sterowniki M542 i w miarę mocny zasilacz.

Mam takie pytania:
1) czy do uruchomienia wstępnego maszyny wystarczy skonfigurować tylko Stepconf wizard? Chcę sprawdzić czy sprzęt jest OK, czy mam dobrze ustawione przeliczniki i krańcówki?
Obrazek

2) Czy mogę podłączyć krańcówki X, Y, Z, A do dwóch wejść (parami) a resztę wejść wykorzystać np. do ustalenia 0 maszyny?

3) Co mam wpisać w pole "czas trwania kroku", "odstęp kroku", "czas podtrzymywania kierunku", "czas ustawienia kierunku" oraz "maksymalne odchylenie okresu bazowego"? Jakie rzędy wielkości? Przy testach komputer pokazał mi jitter rzędu 13500.
Obrazek

4) Czy w tym kroku mam coś zaznaczać czy przejść dalej?
Obrazek

5) Piny już skonfigurowałem wg mojej płyty głównej. Pod przekaźnik podłączyłem wrzeciono, w opcjach widzę Wrzeciono, Wrzeciono CW, Wrzeciono CCW - czym to się różni. Wrzeciono PWM rozumiem, że jest to regulacja płynna obrotów poprzez napięcie (oczywiście wymaga jakiegoś układu całkującego na wyjściu)
Obrazek

6) Jakie wartości wpisać w polu maksymalna szybkość oraz maksymalne przyspieszenie? Co to jest pozycja bazowa oraz zakres stołu?
Obrazek

7) Częstotliwość PWM - na razie nie używam ale jakby co to zostawić 100 Hz? Kalibracja częstotliwość prędkość 1 i przędkość 2 - jak to się ma do maszyny, do sterowania obrotami?
Obrazek

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#89

Post napisał: pascalPL » 15 mar 2013, 14:56

Jeżeli sterownik potrafi tylko włączyć i wyłączyć przekaźnik wrzeciona to ustawiasz tylko "Włączenie wrzeciona".

Wrzeciono CCW i CW to takie super spolszczenie :) troszkę po polsku, troszkę po angielsku.
CW/CCW (Clockwise/Counter Clockwise) Kierunek obrotu zgodnie z ruchem zegara lub nie.. Czyli przekazanie do sterownika aby obracał wrzeciono w innym kierunku ( o ile wrzeciono tak potrafi i jest czym to kontrolować).

Jeżeli nie przypiszesz nigdzie "PWM Wrzeciona" to nie nie dostaniesz okna dialogowego "konfiguracja wrzeciona". Chyba, że Twój sterownik to wspiera i trzeba mu sterować prędkość obrotową z zewnątrz po PWM.


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#90

Post napisał: kak » 15 mar 2013, 19:43

Co do pytania nr 3, na tej liście jest napisane Leadshine M542 i co trzeba wpisać.

http://wiki.linuxcnc.org/cgi-bin/wiki.p ... ive_Timing

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”