Pasiak

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#21

Post napisał: bartuss1 » 25 lut 2013, 19:53

A jak naciągałeś przed dociśnięciem/dokręceniem ? Obydwa paski w osi Y są naciągnięte z tą samą siłą ?
najpierw ustawialem brame do kata, potem oba pasy przykręciłem z jednej strony
a potem napinalem lekko cwingą i dociskalem, potem przefrezowalem kwadrat na całą szerokośc maszyny , pomierzyłem kąty i przekatne, raz mi braklo 1mm, to zwyczajnie poluzowalem jeden pasek na obu zaciskach i z jednej strony podciagnąlem a z drugiej popusciłem, a potem zaś dokrecilem i dokręciłem łożyska liniowe, wsio na temat.


https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

#22

Post napisał: piromarek » 04 mar 2013, 15:13

Możesz powiedzieć dlaczego zdecydowałeś o takim napędzie pasów ?
Test nowego rozwiązania czy cena pasów ?
Widziałem, że któryś pasiak miałeś z paskami ruchomymi. Nie bardziej pracochłonne takie rozwiązanie z ruchomym silnikiem ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#23

Post napisał: bartuss1 » 04 mar 2013, 16:09

owsem bardiej pracochlonne, ale i wieksza sztywnośc, z racji ze pasek jest o polowe krotszy, a jesli chodzi o prędkośc pozycjonowania to owszem jest to tansze rozwiązanie od srub z wiekszym skokiem, natomiast dokładniejsze od listew zebatych - nie ma bezwładności napędów, nic nie wibruje, maszyna cichutka i co najwazniejsze - pasy zebate są bezobsługowe, przy obrobce reklamowej sił od freza wystarczy
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#24

Post napisał: habit_m_ » 10 mar 2013, 10:35

Pasek w swej konstrukcji zastępuje trochę sprzęgło elastyczne, dzięki czemu nie ma konieczności wykonywania wszystkiego z ultra precyzją, gdyż nie ma efektu takiego jak w śrubie w zależności od zamocowania i błędów np. śruby trapezowe wiadomo super idealne osiowo nie są i trzeba się nieźle namęczyć z zamocowaniem aby zamocować to w takiej pozycji aby na pewnym odcinku nie było strasznych oporów dla jednego np. silnika na bramie.

Dla śruby kulczastej to wiadomo, śruba jest super dokładna to i konstrukcja też taka musi być i mocowanie śruby, wszycho frezowane bo po co psuć drogą śrubę i nakrętkę kulczastą jakąś prowizaryczną konstrukcją ramy.

A paski mają swoje wady ale niestety dla prostej konstrukcji, bez drogich finansowo obróbek są idealne, przyjmują na siebie dużo błędów wykonawczych konstrukcji, mocowań. Przejmują na siebie część oporów w ruchu, jak pisałem takie sprzęgła elastyczne.

Nie mądrze się, poprostu popełniłem swoją maszynę najpierw na trapezach, potem ze względu na zwiększenie wymiarów osi na paskach. Na trapezach miałem ciągle problem ustawić wszystko aby działało bez oporów na silniki bo śruby trapezowe są liche, a na paskach wogóle to nie występowało. Pas zawsze usatwiał się w najlepszym połozeniu. Luzów nie małem (pas htd 5M szerokość 20 mm gates), , jedyne co zauważyłem to że przy ostrych nawrotach niestety pas w porównaniu do śruby ma pewną elastyczność.

maciek
Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”