Podstawy nauka

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#31

Post napisał: silvesters » 04 lut 2013, 22:18

kubus838 pisze:Zobaczymy czy zachowa wymiary.
Wymiary pewnie zachowa, w końcu na nim pracujesz więc powinieneś być tego pewny :)
Nie do końca wiem czemu ma służyć ten test?



Tagi:


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 924
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#32

Post napisał: Pneumokok » 04 lut 2013, 22:50

Witam
Kolego kubus838 - skoro mnie Kolega wywował do odpowiedzi to odpowiem Koledze tak jak Kolega silvesters. Masz dziwnego CAM'a. W każdym cywilizowanym programie NAJAPIERW tworzyw ścieżkę, a dopiero później przepuszczasz przez postprocesor. Nie odpowiedziałem Koledze ostatnim razem, bo uznałem, że dyskusja nie ma celu :). I tak jak napisał silvesters jeśli chcesz zmienić obrabiarkę to otwierasz projekt w CAMie i przepuszczasz go przez inny postporcesor a nie piszesz wszystko od nowa. Wyobraź sobie sytuację, że w CAMie masz zrobić ścieżki do formy wtryskowej. Zrobiłeś to raz i masz spokój [po warunkiem, że zrobiłeś to dobrze ;)].
Heidenhain to specyficzne sterowanie - może zarówno pracować na kodach ISO [wtedy plik ma rozszerzenie .I] albo w języku dialogowym [wtedy plik ma rozszerzenie .H]. Program w języku dialogowym ma to do siebie, ze rzeczywiście na początku zawiera wymiary przygotówki i deklarację osi wrzeciona. W kodach ISO tego nie ma. Najprościej mówiąc g-kody to zbiór współrzędnych na które ma przejeżdżać maszyna z określoną predkością i po okreslonej ścieżce [koło, linia...] i w okreslonym momencie + dodaktowe rzeczy [posuw, chłodzenie, itp, itd...]. Nie ma tam informacji o materiale. To jaki jest materiał i czy jest to obróbka zgrubna czy wykańczająca ustala się przy pomocy parametrów [prędkość obrotowa wrzeciona/predkość skrawania, posuw, wybrane narzędzie]

Pozdrawiam :)
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#33

Post napisał: kubus838 » 04 lut 2013, 23:28

silvesters pisze:
kubus838 pisze:Zobaczymy czy zachowa wymiary.
Wymiary pewnie zachowa, w końcu na nim pracujesz więc powinieneś być tego pewny :)
Nie do końca wiem czemu ma służyć ten test?

Test miał być na zachowanie wymiarów jak również wygląd obróbki czyli wykonujemy projekt i robimy pieć plików z pięcioma różnymi prockami. Z racji tego że jest to element 50mm na 50mm ze skosami otworami i łukami wykonujemu ten projekt na dostępnym obrabiarkach i dokonujemy pomiaru. Porównujemy wyniki maszyn profesjonalnych z maszynami wykonanymi prywatnie. W teście miał brać udział jeden drewniak wykonany własnoręcznie przez mojego sąsiada który właśnie zaczyna zabawę z cnc i pierwsze co zrobił to wlaśnie drewniaka. Ale jeżeli jest to jakiś problem to "zabawę" sobie odpuścimy, może rzeczywiście szkoda na to czasu.

robert

Awatar użytkownika

silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#34

Post napisał: silvesters » 05 lut 2013, 06:59

Jeśli masz czas się bawić to zrobienie testów dla własnej informacji nie jest zabronione, ale nie widzę celu żeby sprawdzać profesjonalne maszyny fabryczne, które cały czas wykonują precyzyjne formy z wykorzystaniem najnowszych narzędzi i technik. :wink:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#35

Post napisał: kubus838 » 05 lut 2013, 11:03

To nie miałbyć test do sprawdzania maszyn profesjonalnych. Maszyny które wymieniłeś miały być wzorcem głównie dla drewniaka - i oto chodziło. Już znalazłem osobe ktróra wykona odpowiedni element na swojej frezarce i zamiast mierzyć podrzuci do pomiarów. takze sprawa zakończona a "zabawa" się dzisiaj zaczyna.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”