Korekcja średnicy narzędzia w Mach 3

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#31

Post napisał: ambrosius » 27 sty 2013, 11:54

jeżeli orzymujesz gotowy do wykonania to marne szanse na poprawkę taką aby recznie dopisać kody korekcji i dodatkowe ruchy.
Dlatego chciałbym sie dowiedzieć czy SprutCam w ogóle potrafi generować obróbki z ciągłym włączaniem korekty za każdym ruchem. Ręcznie nie chce nic dopisywać, chcę aby zrobił to Cam. Może ktoś to używa się wypowie....



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7875
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#32

Post napisał: tuxcnc » 27 sty 2013, 12:03

Szukaj w Google.
Ja zarzuciłem "SprutCam G42" i dało obiecujące wyniki.
Tylko to nie moje zmartwienie i ja na to czasu nie mam żeby się zagłębiać.
Wygląda na to że się da.

.

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#33

Post napisał: pasierbo » 27 sty 2013, 14:49

WZÓR
zdaje mi się ze nie wiesz o co chodzi , wytłumaczę ci krótko

wygeneruj sobie kod gdzie cam oblicza odsunięcie od ściany detalu i wyfrezuj go np kwadrat 100x100

potem zmień średnicę frezu i dopisz sobie G41 czy tam G42 i wpisz w maszynę średnice nowego frezu i puść program.
Wpisujesz wtedy nie średnicę nowego frezu tylko różnicę miedzy frezem starym a nowym i odsuniecie w odpowiednia stronę. kwadrat wtedy wyjdzie taki sam ale o czym my mówimy skoro w pierwszym poście był pokazany detal który wymaga płynnych ruchów w 3 albo i 4 osiach. Dodawanie korekcji w takim programie nie ma szans powodzenia.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#34

Post napisał: WZÓR » 27 sty 2013, 15:23

pasierbo pisze:... ale o czym my mówimy skoro w pierwszym poście był pokazany detal który wymaga płynnych ruchów w 3 albo i 4 osiach. ....
Fakt - powstał niezły off-topic w tym temacie ...... , ale ja tylko dałem komentarz do ;
dziabi3 pisze:... lecz mi chodzi o to ze jeśli ktoś generuje sciezke kompensowaną przez cama i chce kompensować dodatkowo machem i tu powstaje wielka porażka bo samemu trzeba dodać odpowiedni g42 i g41 ...
... :neutral:
... Dodawanie korekcji w takim programie nie ma szans powodzenia.
.... masz całkowitą rację.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#35

Post napisał: dziabi3 » 27 sty 2013, 16:16

WZÓR

My chyba mówimy o tym samym , tzn tłumaczymy sobie to samo na wzajem :mrgreen:

pasierbo

Jeśli chcesz puścić program g cod gdzie to cam kompensował średnice frezu to zgadza się lecz operator musi zadbać o odpowiednie spreparowanie g codu G42 i g41
Tak aby się coś nie odwaliło, to wtedy wpisujesz różnice średnic.

Taki zabieg da się zrobić w stosunkowo prostych programach np frezowanie kieszeni.
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#36

Post napisał: pasierbo » 27 sty 2013, 21:57

dziabi3 pisze:pasierbo

Jeśli chcesz puścić program g cod gdzie to cam kompensował średnice frezu to zgadza się lecz operator musi zadbać o odpowiednie spreparowanie g codu G42 i g41
Tak aby się coś nie odwaliło, to wtedy wpisujesz różnice średnic.

Taki zabieg da się zrobić w stosunkowo prostych programach np frezowanie kieszeni.
Tak jest. Ciagle o tym mowie.


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#37

Post napisał: ambrosius » 27 sty 2013, 23:18

ale o czym my mówimy skoro w pierwszym poście był pokazany detal który wymaga płynnych ruchów w 3 albo i 4 osiach. Dodawanie korekcji w takim programie nie ma szans powodzenia.
czyli nie mam co liczyć że jakikolwiek Cam poradzi sobie z takimi i bardziej skomplikowanymi detalami jak pokazałem na początku postu?

z tego co wiem, to kolega kod generuje używając strategii 5-osiowych, tylko jedną oś blokuje na 0.

Kod wyjściowy jest oczywiście 4 osie - sterowane płynnie.



chyba znalazłem rozwiązanie, znalazłem Help'a do najnowszej wersji i tam jest zdanie:
Activation of tool radius compensation

The activation and cancellation of cutter radius compensation can only be performed on linear tool movements....

LINK do tego Help'a


Jak dobrze rozumiem to tylko dla ruchów liniowych? czyli strategie 5 i 4 -osiowe chyba odpadają...
Ostatnio zmieniony 27 sty 2013, 23:47 przez ambrosius, łącznie zmieniany 1 raz.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#38

Post napisał: qqaz » 27 sty 2013, 23:45

Jeżeli kolega generuje dla 5 osi to na bank ma możliwość stosowania korekcji. Uzgodnij tylko z nim na prostym przykładzie że to co wygeneruje będzie zrozumiałe dla Ciebei i macha. Parę razy na forum pojawiały się glosy o problemach. Sam używam ale trochę trwało zanim ustawiłem postprocesor z machem. I właściwie nie wiem co było źle że wcześniej nie działał.

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#39

Post napisał: pasierbo » 28 sty 2013, 14:59

U mnie korekcja w machu to loteria. czasami zresetuje program idzie dobrze. a czasami cos zglupieje zle zaczyta i tak jakby przekreca caly detal o pare stopni. nie wiem jak to mozliwe i co jest źle ale to kompletna anomalia nie dopuszczalna w przemyslowym zastosowaniu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”