od czego zacząć?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#11

Post napisał: skoti » 06 paź 2006, 21:18

A najlepiej spakuj i dodaj jako zalacznik



Tagi:


Autor tematu
misiak123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 01 paź 2006, 01:45
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#12

Post napisał: misiak123 » 08 paź 2006, 17:31

jako że trafiłem na dobry link na forum ... i był tam poglądowy rysunek jak to ma wszystko wyglądać ...
co wy na to?
Załączniki
cnc_a2.gif
cnc_a2.gif (12.96 KiB) Przejrzano 4097 razy

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#13

Post napisał: skoti » 08 paź 2006, 20:26

Koncepcja fajna tylko powinieneś sie zastanowić czy ta maszyna da rade zrobić większość rzeczy jakie chcesz na niej robić . Jeśli tak to powinieneś juz zrobić bardziej precyzyjne założenia . A wiec gabaryty , jakie prowadnice , napędy i przeniesienie napędów . Policzyć ile trzeba , zweryfikować z cenami doliczyć cenę elektroniki i wykonania . No i masz przybliżony budżet i prawdopodobnie wielki bol głowy :wink:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#14

Post napisał: diodas1 » 08 paź 2006, 21:09

Mój sąsiad jest zwykle sceptycznie nastawiony do wszystkiego co ma w swojej nazwie słowo "uniwersalne" Mówi wtedy że jeżeli coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Nie chcę oczywiście zbyt brutalnie gasić Twojego zapału bo taka maszynka, gdyby doczekała się realizacji, dałaby faktycznie sporo możliwości w przeliczeniu na metr sześcienny swojej objętości. Trzeba jedynie na wstępie zdać sobie sprawę z tego że im więcej elementów ruchomych , tym trudniej o sztywność konstrukcji i dokładność. Jest jeszcze "drobny" problem ze sterowaniem tyloma osiami swobody. Na rysunku widać że potrzeba 5 silników krokowych lub serwo. Prawdopodobnie autor rysunku zapomniał zaznaczyć istnienie szóstego- do napędu wrzeciona wzdłuż jego osi. Tymczasem najczęściej spotykane rozwiązania urządzeń opierają się na najwyżej trzech silnikach +wrzeciono. Pojawia się zatem cichutkie nieśmiałe pytanie- jakim programem należałoby napędzać taką sprytną maszynę. Następne z kolei wynika z powyższego. Jeżeli uda Ci się pozyskać taki program-kombajn to z pewnością będzie jeszcze potrzebny zdrowy kawałek elektroniki która strumień informacji z komputera rozdzieli sprawiedliwie na przydatne poszczególnym silnikom. Jest też inny, może mniej ambitny ale łatwiejszy do realizacji pomysł ,że dla każdego projektu realizowanego na tym wiertarko-frezarko-plotero-helikopterze zdecydujesz które trzy silniki będą sterowane a które zastopowane na głucho. Wtedy do każdego zadania będziesz przezbrajał sprzęt. Chyba że jestem w totalnym błędzie a takie gotowce z wyższej półki dla ambitnych już istnieją.


jacekosw
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 21 lis 2006, 06:59
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#15

Post napisał: jacekosw » 29 gru 2006, 08:00

Czesc !!!
Sam zbieram sily i pieniądze na realizacje mniej ambitnej (jedyne 3 osie) maszynki wzorowanej (nie ukrywam) na projektach zrealizowanych przez kolegów Piotrjub lub gmaro i jezeli zaczynasz swoją przygodę z takimi projektami to gleboko rozwaz mozliwość redukcji stopnia trudości bo 5 osiówka też chdziła mi po głowie i po kilku wnioskach szybko uciekła :grin:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#16

Post napisał: gmaro » 29 gru 2006, 12:05

jacekosw pisze:Czesc !!!
Sam zbieram sily i pieniądze na realizacje mniej ambitnej (jedyne 3 osie) maszynki wzorowanej (nie ukrywam) na projektach zrealizowanych przez kolegów Piotrjub lub gmaro
wszystko koryguje niestety zasób kwoty jaka pragniemy przeznaczyć na budowę swojej maszyny :( a na dodatek tutaj praktycznie wszystkie konstrukcje podobne do siebie jak samochody , tylko szczegółami i rozwiązaniami się różnią .. :wink:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


jacekosw
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 21 lis 2006, 06:59
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#17

Post napisał: jacekosw » 30 gru 2006, 06:14

a na dodatek tutaj praktycznie wszystkie konstrukcje podobne do siebie jak samochody , tylko szczegółami i rozwiązaniami się różnią .. :wink:[/quote]

myślę że popularność konstrukcji sparwdzonej przez wielu (teoretycznie precyzyjnie scharakteryzowana) potwierdza sens jej budowania, a że przypomina swego czasu polskie drogi gdzie dominowała jedna marka samochodu :grin: to nic.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”