Moja frezarka stal-MDF-AL

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#11

Post napisał: numerek » 27 gru 2006, 22:21

olo_3 pisze:Fajna konstrukcja – dlaczego zdecydowawszy ;) sie na bramę z mdf – skoro początek ze stali ?
no własnie -....miałem o to samo pytać
wałki i łożyska że tak powiem profesjonalne a tu konstrukcja 'strugana z drewna " .......dziwne. :shock:

co nie znaczy że mi sie nie podoba- i owszem nawet bardzo :)



Tagi:


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#12

Post napisał: dasza77 » 27 gru 2006, 22:21

gaspar pisze:Od kogo można kupić takie krańcówki z elektroniką? Zostało mi to również do zamontowania + czujnik wysokości freza.

Ciekawe to mdf, ja w zwykłym (obustronnie laminowanym, też w miare twardy) frezowałem z takimi parametrami:

zagłębienie - 4mm
prędkość G1 - 1000mm/min
obroty - 18.000/min

I szło jak w maśle, powieżchnia jest idealna. (Frez 2 piórowy fi 12mm z zestawu toja :) )

w desce sosnowej:
zagłębienie - 8mm
prędkość G1 - 800mm/min
obroty - 18.000/min
frez fi 4mm
(frezowanie 3d)

Maszynka robi wrażenie. Widzę, że zdecydowałeś się zastosować łożyska samonastawne, też nad tym myślałem, ale użyłem innych (przy części napędowej przenoszące obciążenia promieniowe i osiowe) z braku doświadczenia.

Odp. gasparowi
Krańcówki mogą być najzwyklejsze , a podłączysz je do swojej płyty głównej(nie mylić z płytą komputera) ,a właściwie to do gniazda LPT1 pod odpowiednie piny ( w tej chwili nie pamiętam jakie , ale sprawdzę ).
Swoje sterowniki napewno masz podłączone do płytki ( głownej) i tam też można wpiąć wyprowadzenie krańcówek. W najprostszym wariancie łączysz je wszystkie w szereg lub równolegle (prościej ale niefachowo - w razie przypadkowego przerwania obwodu brak reakcji) i podpinasz jeden przewód do masy , drugi do odpowiedniego pina.

Zadziwiające , że stosujesz takie posuwy . Sprawdzałeś , czy rzeczywiście twoja maszyna je osiąga , bo co innego może pokazywać na monitorze , a wrzeczywistości może być innaczej. Najprościej zmierzyć drogę i czas - wtedy masz pewność , że to jest wiarygodne.

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#13

Post napisał: gaspar » 27 gru 2006, 22:24

Posuwy zmierzone.
Prędkość pracy widać na moich filmach :)

PS. A co z zasilaniem krańcówek, płyta CHAOSA je zasila? Dla mnie to czarna magia :)
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#14

Post napisał: dasza77 » 27 gru 2006, 22:34

Odp. gasparowi

Podłącz je np do: ( gdy nie korzystasz z opcji HOME)
- krańcówki osi X do wejścia na płycie HOME X
- krańcówki osi Y do wejścia na płycie HOME Y
- krańcówki osi Z do wejścia na płycie HOME Z
i pozostaje jeszcze skonfigurować w TurboCNC ( lub innym) odpowiednie piny

Gdybyś chciał korzystać z opcji Home ( wtedy dochodzą dodatkowe 3 krańcówki lub czujniki) to można wszystkie krańcówki podłączyć do wejścia na płycie E-Stop i odpowiednio skonfigurować w Turbo odpowiedni Pin .

Też byłem w tym ciemny - ale spraktykowałem to.
Podłączyłem też odkurzacz , który załącza się z poziomu programu M07 , a wyłącza się M09

[ Dodano: 2006-12-27, 22:45 ]
numerek pisze:
olo_3 pisze:Fajna konstrukcja – dlaczego zdecydowawszy ;) sie na bramę z mdf – skoro początek ze stali ?
no własnie -....miałem o to samo pytać
wałki i łożyska że tak powiem profesjonalne a tu konstrukcja 'strugana z drewna " .......dziwne. :shock:

co nie znaczy że mi sie nie podoba- i owszem nawet bardzo :)
ODP. Na początku sam nie wierzyłem , że mi wypali. W planach miałem zrobic z Al , którego nie miałem skąd dostać , a MDF miałem pod ręką .
Wbrew pozorom konstrukcja jest w miarę sztywna nawet z MDF'u.
Wzmacniają ją na długości - prowadnice liniowe na pryzmach przykręcane z modułem 75mm , a w narożnikach kątowniki al.


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#15

Post napisał: olo_3 » 27 gru 2006, 23:04

dasza77 pisze:Gdybyś chciał korzystać z opcji Home ( wtedy dochodzą dodatkowe 3 krańcówki lub czujniki) to można wszystkie krańcówki podłączyć do wejścia na płycie E-Stop i odpowiednio skonfigurować w Turbo odpowiedni Pin .

koledzy nie wiem jak to w innych programach ale w machu idzie to na jeden pin wrzucic czyli (wykorzystując 3, 6, lub 9 krancowek):

np.
6 krancowek NC laczymy szeregowo (lub 6 krancowek NO w gwiazdę) i podpinamy do 1-go pinu w LPT i mase kompa, jak mach to widzi: kiedy pracuje (frezuje, toczy, wypala) i spotka wyłącznik natychmiast zatrzymuje cala prace. Kiedy karzemy mu zrobić referencyjny ignoruje krancowki i czeka na sygnał z przypisanego pinu (czyli ten sam co krancowki- w tym przypadku), kiedy napotka sygnał wycofuje sie o jakaś liczbę kroków i przyjmuje obecna pozycje jako bazę.

Oczywiście możemy rozdzielić każdy sygnał osobno wtedy w ostatniej zakładce (diagnostyka) mamy napisane czerwono na szarmy co sie dzieje dokładnie z maszyna, w w/w przypadku beda świecić z wszystkich osi – bazy oraz krancowki.

Ja osobiście odradzam e-stop jako krancowki
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Zbyszek Denis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 05 maja 2005, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

#16

Post napisał: Zbyszek Denis » 20 lut 2007, 11:20

Witam,
Bardzo mi się podoba ta konstrukcja szczególnie bezkompleksowe łączenie materiałów: Podstawa stalowa i drewniana brama. Mówię jak najbardziej serio. Prawdopodobnie sam zastosuję to rozwiązanie - pozwoli to na wcześniejsze uruchomienie maszyny i rozłożenie wydatków w czasie. Jak liczyłem moja brama z PA6 to będzie wydatek około 1000 zł do czego dojdzie jeszcze robocizna której nawet nie potrafię oszacować.
Druga sprawa. Czy nie miałeś problemu z równoległym ustawieniem osi X ? Nie było potrzeby szlifowania boków pod prowadnice ?

Pozdrawiam
ZD


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#17

Post napisał: dasza77 » 20 lut 2007, 21:01

Dzięki za pochwały.

W czasie budowy starałem się bardzo , aby wszystko było jak najdokładniej zmontowane.
Skręcałem i tam gdzie trzeba spawałem z linijką , dużym stalowym kątownikiem , ściskami i poziomicą w ręku.
Na pewno jakieś tam luzy i przekoszenia ma , ale jest to nieuniknione w amatorskich konstrukcjach , które ważą "góra" ok. 100 kg.
Zrobiłem na niej kilka prostych detali , niektóre frezowane były kilka godzin i dokładnośc jest b. dobra. Nie będę podawał konkretnych liczb, bo nie o to chodzi.
Powiem krótko , to co chciałem wyfrezować osiągam z dokładnością do 0,01mm.

Pozdrawiam - poza tym to fajna zabawa.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”