Literatura CNC, kurs

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5348
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#11

Post napisał: jasiu... » 25 wrz 2012, 17:51

kopczas pisze:Idę na ten kurs bez jakiejkolwiek wiedzy o CNC i czy da się w pięć dni ogarnąć wiedzę potrzebną, aby móc zostać operatorem CNC w jakiejkolwiek firmie?
A ja myślę, że tak, z tym że mało prawdopodobne, żeby chcieli cię gdziekolwiek zatrudnić. Może jako operator, czyli "zakładacz i zdejmowacz materiału oraz obsługant zielonego guzika" pracę znajdziesz, ale na nic specjalnego bym nie liczył.

Bo to tak, jakbyś chciał zostać piekarzem, ucząc się obsługi piekarniczego pieca. Tu też twoja wiedza z zakresu materiałów, narzędzi, parametrów raczej się nie pogłębi, a bez tego trochę trudno będzie ci zrozumieć obróbkę. Po prostu w tej branży dróg na skróty po prostu nie ma.



Tagi:


kopczas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 wrz 2012, 19:13
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#12

Post napisał: kopczas » 25 wrz 2012, 23:24

Dzięki za szczere odpowiedzi ;) To dopiero moje początki z CNC i nie ukrywam, że chcę poznać tę dziedzinę głębiej. A prace po kursie może jako taką znajdę. Odezwę się po kursie i podzielę się z wami moimi wrażeniami. Pozdro

Awatar użytkownika

Bekhesh
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 18 sie 2012, 10:38
Lokalizacja: 3City

#13

Post napisał: Bekhesh » 29 wrz 2012, 23:40

kopczas pisze:chcę poznać tę dziedzinę głębiej.
Nie wiem jak bardzo głęboko, ale przygotuj się raczej na lata a nie dni ;)

Dużo też zależy gdzie trafisz do pierwszej roboty. Może się skończyć tak, że będziesz trzy lata wrzucał ten sam detal...trzy nudne, lekko zmarnowane lata. :/
Jak będziesz miał okazję trafić do firmy robiącej prototypy i krótkie serie, nie zastanawiaj się. Robienie po trzy różne detale dziennie i pisanie nieraz trzech, czterech różnych programów w ciągu dnia, uczy jak nic innego. Często w takich firmach robisz za programistę/ustawiacza a do wrzucania, jest młodzież. Zamiast takiego kursu lepiej rozejrzyj się może gdzieś będą chcieli "wkładacza" za free w tego typu firmie jak opisałem. Czasami trafia mi się taki koleś po kursie... i szczerze mówiąc wolę uczyć "zerówki" niż odkręcać mądrości z kursu. A jeszcze się nasłucham że robię źle, nie tak, etc. Do pierwszego detalu albo freza w kiblu ;) Potem już z górki. :)

Powodzenia życzę. ;)
Pozdrawiam,
Bekhesh
---------------------------
Fanuc 0i-MB, 18i-MB (3/4axis)
Fadal VMC15XT


kopczas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 wrz 2012, 19:13
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#14

Post napisał: kopczas » 04 paź 2012, 19:10

Bekhesh pisze:
kopczas pisze:chcę poznać tę dziedzinę głębiej.
Czasami trafia mi się taki koleś po kursie... i szczerze mówiąc wolę uczyć "zerówki" niż odkręcać mądrości z kursu. A jeszcze się nasłucham że robię źle, nie tak, etc. Do pierwszego detalu albo freza w kiblu ;) Potem już z górki. :)
Jestem właśnie w trakcie kursu. Jestem pod wrażeniem bo od zera się nauczyłem pisać proste programiki. Tak proste, bo nie chce mówić, że po pięciodniowym kursie będę umiał programować wszystko co mi tylko dadzą do rąk w postaci rysunku technicznego.

Cytuję Twoje zdanie i wiem o co Ci chodzi, chyba wiem z tymi ludźmi po kursach. Z tego co wiem każda inna maszyna ma swoją instrukcję i G kody mogą się trochę różnić między sobą. Jak wiesz np. G kody Fanuca różnią się od Sinumerica. I wydaje mi się, że przyjdzie taki świeżak, który na kursie uczył się G kodów Fanuca i trafia na maszynę nieświadomy że jest na maszynie Siemensa na Sinumericu. Wtedy wydaje mu się, ze jego szkoleniowiec nie ma racji bo bloki programu są inne niż te co on się ich uczył. Nie wiem czy o to Ci chodzi ale mam takie podejrzenia. Ja jestem młody i chcę się rozwijać i nie mówię od razu, że umiem programować i obsługiwać maszyny. Chce iść do pracy ucząc się tego naprawdę w praktyce. Rozpisałem się troszkę... Uważam, że branża CNC to ciekawa branża, większość produkcji się teraz opiera na CNC i w tym jest przyszłość. Tylko, że taki guzikowy, od którego pewnie zacznę nie zrobi w tej branży dużej kariery i kokosów zarabiać nie będzie. Narazie kończę moją wypowiedź, póki co to nadal jestem zielony w tym temacie. Dzięki kursowi to tylko liznąłem ten temat. Ale za to wiem na czym to się opiera i jaką trzeba mieć wiedze i umiejętności aby być dobrym fachowcem ;)

Awatar użytkownika

Bekhesh
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 18 sie 2012, 10:38
Lokalizacja: 3City

#15

Post napisał: Bekhesh » 04 paź 2012, 19:58

kopczas pisze: Chce iść do pracy ucząc się tego naprawdę w praktyce.
No to jak już pójdziesz i chwilę popracujesz, to wtedy mi powiesz czy dobrze Ci się wydawało, że wiesz o co mi chodzi. ;) Ok?

BTW na kursach głównie jest Fanuc u mnie też ;)
kopczas pisze:Ale za to wiem na czym to się opiera i jaką trzeba mieć wiedze i umiejętności aby być dobrym fachowcem
Obyś był jednym z nielicznych którzy faktycznie mają tego świadomość w realu :twisted:
Pozdrawiam,
Bekhesh
---------------------------
Fanuc 0i-MB, 18i-MB (3/4axis)
Fadal VMC15XT


gizmek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 lis 2012, 14:50
Lokalizacja: Łódź

#16

Post napisał: gizmek » 30 lis 2012, 16:49

Witam,
Pytanie do kopczasa: i jak, znalazłeś już pracę? I jak oceniasz kurs?

Pytanie do Bekhesha: jakie kursy z Fanukiem polecasz? Szukam takiego kursu, żeby się czegoś nauczyć, a nie tylko zdobyć papierek.


Pankiew
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 10 lut 2011, 17:53
Lokalizacja: Klepacze

#17

Post napisał: Pankiew » 03 gru 2012, 17:08

Yo, mam do was pytanie, a nie wiedziałem gdzie można umieścić mój post. Doszedłem do momentu w życiu, w którym się zatrzymałem w rozwoju w obecnej pracy. Później chciałem się rozwijać dalej i zastanawiałem się nad wyborem dalszej drogi. Spawalnictwo czy CNC. Doszedłem do wniosku, że spawanie powoli odchodzi chyba w cień, a CNC będzie przejmować pałeczkę pierwszeństwa. Wyszukiwałem jakiś kursów na CNC w mojej miejscowości ale nie widzę tego za dużo. Jest jakiś startcnc i onlycnc. Do tego ZDZ Ośrodek Kształcenia Zawodowego. Teraz wyszło tak, że będę miał już chyba 3 przestój w firmie w tym roku i tak mnie to wkurzyło (przez rok ani razu nie brałem urlopu i na koniec roku mam tylko 2 dni wolne, nieźle nie. Do tego muszę wziąć kolejnych 14 dni - czyli będę odpracowywał w nowym roku, nie ma to jak dobra perspektywa;p), że chcę trochę przyśpieszyć swoje działanie.
Znalazłem na stronie owego ZDZ szkolenie "Obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie CNC" Trwać będzie od 11 Grunia - 19 Stycznia. Przestój mam od 14 Grudnia do 9 Stycznia. Poszedłbym na bezpłatny i mógłbym kurs robić (za swoje pieniądze, bo przecież w firmie nikt mi nie da).
Oferta przedstawia się tak:

Kod: Zaznacz cały

podstawy programowania obrabiarek CNC	10
Podstawy budowy obrabiarek CNC	8
Praktyka warsztatowa na tokarce CNC Glidemeister CTX 200	10
Bezpieczeństwo i higiena pracy na obrabiarkach CNC	2
Praktyka warsztatowa na centrum obróbkowym CNC OKK (Fanuc 0M)	10
podstawy obsługi obrabiarek CNC	10
Jak myślicie, warto za taki kurs się brać czy można znaleźć coś lepszego?
PS: Obecnie jak coś jestem operatorem pras krawędziowych CNC, Slusarz, Operator maszyn, wózków widłowych i suwnic. :)
Dziękuje i przepraszam za zaśmiecanie tematu. Jeżeli złe miejsce to proszę o przeniesienie do prawidłowego i powiadomienie mnie poprzez PW.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 924
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#18

Post napisał: Pneumokok » 03 gru 2012, 19:48

Pankiew pisze:Doszedłem do wniosku, że spawanie powoli odchodzi chyba w cień, a CNC będzie przejmować pałeczkę pierwszeństwa.
Do złego wniosku Kolega doszedł ;)
- obróbka skrawaniem
- obróbka plastyczna
- przetwórstwo tworzyw sztucznych
- spajanie
- odlewnictwo
- obróbka ścierna i erozyjna
Główne techniki wytwarzania, które nigdy nie przeminą.
Musi Kolega wiedzieć, że praca jako operator maszyny CNC jest stresująca praktycznie na każdym kroku. Pomyłka z jedną kropką a już jest dzwon albo detal wybrakowany. Z drugiej strony teraz pełno jest firm, które mają maszyny CNC i łatwiej znaleźć pracę i na pewno nie postawią Kolegi odrazu na 5cioosiowej frezarce aby Kolega samodzielnie pracował ^^. Z trzeciej strony dobry spawacz też ma spore szanse na zatrudnienie i nieźle zarabia.
Musi Kolega wiedzieć, że po takim kursie nie będzie się alfą i omegą z zakresu obsługi maszyn. To jest tylko wprowadzenie do bardzo obszernego tematu i najważniejsza jest tu praktyka.
Uważam, że na kurs warto iść, ale niech się wypowiedzą eksperci ^^.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


K-ny
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 13 gru 2012, 19:07
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#19

Post napisał: K-ny » 02 sty 2013, 15:40

easy2002 pisze:Witam
Polecam :

Poz. 1
PROGRAMOWANIE OBRABIAREK STEROWANYCH NUMERYCZNIE
autor: Jan KOSMOL
Wydawnictwo Politechniki Śląskiej
rok wydania: 2007 (wydanie II poprawione i rozszerzone)
liczba stron: 320
format: B5
oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7335-388-6
Cena ~35 zł

Poz. 2
PROGRAMOWANIE OBRABIAREK NC/CNC
autor: Grzesik Wit, Niesłony Piotr, Bartoszuk Marian
WNT
ISBN: 978-83-204-3452-1
2008, wyd. 1 (dodruk)
Cena ~ 35 zł

Poz. 3
OBSŁUGA I PROGRAMOWANIE OBRABIAREK CNC PODRĘCZNIK OPERATORA + CD
autor: WITOLD HABRAT
Wydawnictwo - KABE
Rok - 2007
Stron - 380 + CD
Oprawa - MIĘKKA LAKIEROWANA
Format - A5
Cena ~50 zł

Poz. 4
OBRABIARKI STEROWANE NUMERYCZNIE
Autor: Honczarenko Jerzy,
rok wydania 2008,
format B5, oprawa miękka, s. 544, rys. 370, tab. 39,
Cena ~45 zł

Poz. 5
NX CAM. PROGRAMOWANIE ŚCIEŻEK DLA OBRABIAREK CNC
Autor: Krzysztof Augustyn
Stron: 384
Format: 168x237
Oprawa: miękka
Książka zawiera DVD-ROM
Cena ~ 60 zł

:cool:

Odnośnie 3 pozycji, co jest na tej płytce cd?

Pozdrawiam


m0d3
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 25 sie 2012, 12:27
Lokalizacja: Śląsk

#20

Post napisał: m0d3 » 02 sty 2013, 18:46

K-ny pisze: Odnośnie 3 pozycji, co jest na tej płytce cd?
Pozdrawiam
Stary katalog sandvik'a jeśli dobrze pamiętam niestety nie mam windowsa xp więc nie działa mi zawarość płytki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”