jak wykonac forme laminatową oraz puźniej kadłub laminatowy

Dyskusje na tematy związane z przygotowywaniem form.

Leo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 18 sty 2007, 19:50
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

#11

Post napisał: Leo » 28 lut 2007, 22:02

Zauważyłem. Ale jakoś nie widzę nakładania separatora lub jak w poprzednich postach formy silikonowej przy pomocy maszyny CNC. Polerowanie i szpachlowanie CNC? Maszyny do laminowania CNC? 90% procent kadłubów modeli pływających to laminaty i jakoś nikt nie wymyślił lepszej technologii. Nie widziałem takiego działu. Coś ominąłem czy nie kumam? Kopyto zrobione za pomocą CNC mam za sobą ale nie widzę możliwości by użyć tej technologii dla kopiowania gotowego kadłuba. A kolega chciał znać odpowiedź. Mam nie odpowiadać? Albo napisać ,"że to nie pod CNC" ? Formę od zera da się zrobić czasem ale skopiować istniejący kadłub w rozsądnych granicach finansowych? Motyka + słońce?

[ Dodano: 2007-02-28, 22:13 ]
Druga sprawa. Ewidentnie proste (wręcz prostackie) kadłuby można zamodelować i wyfrezowac formę. Modelowanie trochę trwa (ładne trochę- amerykański flushdecker 3 tygodnie, Elco 77 12 dni). Wyobraźmy sobie teraz kadłub 80 cm długości frezowany z wierszowaniem 0.03 mm by uzyskać ledwo dobrą powierzchnię do laminowania. Napisać program i podać czas frezowania i przeliczyć na godzinę pracy maszyny? Chyba nie będzie się opłacało. A teraz pomyślmy o odbojnicach lub nie daj boże stępkach przeciwprzechyłowych. Pięć osi wystarczy czy niekoniecznie? Dlatego warto pomysleć ekonomicznie czy czasem nie lepiej czasem wrócić do dawnych czasów?[/b]

[ Dodano: 2007-02-28, 22:30 ]
Może moja propozycja jest rzeczywiście nieco off topic ale wydaje mi się, że w tym wypadku jest uzasadniona, co sam zresztą. przerabiałem. Jeśli naprawdę propozycje "poza CNC" nie wchodzą w grę to przepraszam.



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12

Post napisał: Piotr Rakowski » 01 mar 2007, 04:26

Po pierwsze niech Pan nie bierze tego za bardzo do siebie.

Po drugie - freozwanie z wierszowaniem 0,03 ledwie wystarczające? Do zrobienia wstępnej wersji kopyta aż nadto. A to, że na pracy maszynowej się nie kończy i dalej trzeba obrabiać ręcznie, to zupełnie inna kwestia.

Po trzecie - nawet wielkie firmy światowe używają frezarek CNC do modelowania form. Widziałem taką 5-osiową o wymiarach sporej hali przemysłowej!
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Leo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 18 sty 2007, 19:50
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

#13

Post napisał: Leo » 01 mar 2007, 20:04

Postaram się nie brać do siebie. Owszem, wierszowanie z 0,03 mm to dobra jakość ale frezowania! Nie formy!. Ale o ile przy frezowaniu kopyta można potem przeciągnąć papierem ściernym (bo wszysko jest na zewnątrz) o tyle przy formie nie jest to takie proste ze względu na wklęsłości. Naprawdę przeszlifowanie nawet stępki wystającej z kadłuba czyli mocno wklęsłej na formie z reguły jest extremalnie trudne jeśli nie niemożliwe zwłaszcza w rogach. Mam pewne doświadczenia przy polerowaniu stalowych form wtryskowych do modeli w skalach 1/35-1/400 gdzie wejście z narzędziem w gniazdo było po prostu niemożliwe. Nie mówię tu nawet o stępkach przeciwprzechyłowych, które przy kadubie o rzeczywistych rozmiarach ok. 100x12x8 m (standardowy niszczyciel) w skali 1:100 mają z reguły ok 1 mm grubości. Wiem, że się da wyfrezować wszystko w jednym kawałku. Tyko jaki będzie koszt zamówienia tego na 5cio osiowej maszynie? Moim zdaniem to tysiące złotych. I jakie wierszowanie zastosować by nie była potrzebna polerka/szlifowanie (bo z reguły to to samo)? A tymczasem standardowe ręczne wykonanie będzie wielo-wielokrotnie tańsze. Wiem i sam chciałbym jako osoba pracująca na frezarkach CNC by dało się to zrobić "spod freza" i na dodatek szybko i tanio. Ale niestety moim skromnym zdaniem to niemożliwe. Nalepszym użyciem maszyn CNC przy produkcji kadłubów modeli jest według mnie: zamodelowanie 3D, stworzenie szkieletu i wyfrezowanie go na 3osiowej frezarce. Potem już niestety tradycyjne "rzeźbienie rękami" czyli montaż szkieletu i pokrycie go poszyciem i szpachla. I żaden skaner 3D nie zastąpi przejechania dłonią by wyczuć nierówności poszycia. Life is brutal. Przerabiałem to kilka razy. I zawsze wyszło, że CNC owszem jest przydatne, ale tylko do pewnego miejsca. Potem kalkulacja ekonomiczna brała górę. Choć oczywiście wolałbym wymodelować , napisać program, ustawić, odpalić i przyjść rano po gotowe.

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

kadłub jachtu.

#14

Post napisał: Inf-el » 22 lis 2012, 18:14

Odgrzewam bardzo stary temat ale chyba mam nowe hobby ? ;)

Na wiosnę po kursie i patencie żeglarskim przymierzam się do budowy własnego jachtu
o długości około 5 m.

Chcę zrobić na początek na frezarce ze styroduru model jachtu o długości około 50 cm w ramach wprawek.

Myślałem o sklejkowym - obróbka drewna i klejenie na żywicę wydaje się wykonalne.
Ktoś w Polsce zrobił na ogródku pod foliowym namiotem w ciągu miesiąca po 10-12 godzin dziennie, a z narzędzi elektrycznych używał tylko wiertarki.
Następny robił również przez miesiąc ale miał więcej narzędzi i doświadczenie dlatego pracował po 6 godzin.
Czyli można.

Mając możliwości modelowania komputerowego i frezowania planuję zrobić kadłub z laminatu.

Może ktoś się podzielić modelem kadłuba jachtu np. w STL ?

-----
Chyba mam narzędzie do projektowania DELFTship free
----
Jedna z moich prac w tym programie - kadłub o dł. 50 cm.
Właściwie to nic nie musiałem robić. Podałem długość szerokość , wysokość - Enter - eksport do STL i już.

Szkoda, że w wersji free nie można zaprojektować nadbudówki.
Program w wersji pro. kosztuje tylko 150 euro ale ...
Załączniki
zywica_mata.jpg
zywica_mata.jpg (49.28 KiB) Przejrzano 1786 razy
zelkot.jpg
zelkot.jpg (21.95 KiB) Przejrzano 1786 razy
zelkot_nie_bylo_widac.jpg
zelkot_nie_bylo_widac.jpg (21.99 KiB) Przejrzano 2119 razy
oszlifowana.jpg
oszlifowana.jpg (47.93 KiB) Przejrzano 1788 razy
typowy_050x0154x00208_Linesplan.jpg
typowy_050x0154x00208_Linesplan.jpg (84.3 KiB) Przejrzano 1796 razy
50cm_styro.jpg
50cm_styro.jpg (34.73 KiB) Przejrzano 1791 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wytwarzanie Form”