Tania i niekonwencjonalna frezarko-grawerka na biurko

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Alastor
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 31 sie 2010, 22:10
Lokalizacja: Ciechanów

#11

Post napisał: Alastor » 03 paź 2012, 13:24

Czy ktoś umie rozczytać tabele żeby określić precyzyjność tych śrub?
http://www.ebay.com/itm/290776364520
W ogóle jest sens zamawiać takie rzeczy?


Jestem totalnie zielony i proszę o wyrozumiałość.

Tagi:

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#12

Post napisał: KAJOS » 03 paź 2012, 14:15

[youtube][/youtube] - tutaj nawet opiłki i inne nie straszne
:)
Co do srub to napewno do grawereczki wystarczajace.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#13

Post napisał: Skrzydlaty » 04 paź 2012, 09:48

Alastor pisze:Czy ktoś umie rozczytać tabele żeby określić precyzyjność tych śrub?
http://www.ebay.com/itm/290776364520
Katalog śrub wygląda jak każdy inny katalog - czy to GTEN'a czy to HIWIN'a. Zajrzyj a ujrzysz analogie :wink: Btw. w tym co jest na aukcji nie ma słowa o precyzji czy tam odchyłkach.
Należy więc po cenie zakładać że jest to klasa C7 (jak nie gorsza, co już by było przesadą) :razz:
KAJOS pisze:[youtube][/youtube] - tutaj nawet opiłki i inne nie straszne
:)
Jedna sprawa - skoro te opiłki tak swobodnie do szyny się przyklejają i rolka je mizia to oznacza że między rolką a szyną jakiś tam luz jest. Jeśli robimy maszynkę CNC to taki luz raczej jest niedopuszczalny. Dlatego więc kasujemy luz przez zmianę pozycji tulei ecentrycznej. Wszystko nam ładnie dolega (na oko oczywiście). Teraz wpada opiłek. Przy normalnych łożyskach albo wózkach zostaje na zgarniaczu. A tutaj? Jest miedzy rolką a szyną. A że kąt klinowania jest bardzo mały wiór zostaje wprasowywany w szynę albo rolkę. W przypadku BWC wiór aluminiowy raczej spowoduje zakleszczenie wózka albo odepchnie całej rolki. W przypadku tych aluminiowych wynalazków prawdopodobnie któraś powierzchnia dostanie po d**ie. Równie dobrze można użyć łożysk liniowych albo wózków bez zgarniaczy - co się wtedy stanie? :mrgreen: Może ktoś zrobi eksperyment? Tam też jest element prowadnicowy (a nawet dwa) oraz element toczny.
Reasumując - chciałbym być tą osobą która na filmiku popycha te wajchę i móc sprawdzić luzy.
Ja tylko piszę swoje spostrzeżenia, może komuś wystarczy taka dokładność jaką oferują takie rolki ale o dokładności czy powtarzalności z założeń bym zapomniał.

[ Dodano: 2012-10-04, 10:10 ]
Jeszcze można zauważyć na filmiku "skokowość" ruchu przy ręcznym przesuwaniu popychadła w przypadku wiórków drewnianych. O czym to świadczy?


Autor tematu
Alastor
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 31 sie 2010, 22:10
Lokalizacja: Ciechanów

#14

Post napisał: Alastor » 04 paź 2012, 21:15

Ok, widzę już o co chodzi. Rzeczywiście nie ma to sensu. Dlatego zakupiłem wózki IKO 15 z szyną z giełdy tu na forum:)
Ale teraz mam dylemat, bo na dobrą sprawę nie wiem czy zachowują się poprawnie. Mianowicie przy probie przesuwania palcem, wyraźnie słychać jak klekoczą przy ruchu. Tu normalne dźwięki? Czy wózek na pionowej szynie powinien zjeżdżać pod własnym ciężarem?

[ Dodano: 2012-10-04, 21:21 ]
Pytań bo te moje zatrzymują się po przejechaniu dwoch centymetrów, mniej wiecej w określonej pozycji. I poruszenie ich wymaga pokonania pewnego oporu.
Jestem totalnie zielony i proszę o wyrozumiałość.


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

#15

Post napisał: Malaxis » 04 paź 2012, 22:13

Do zastosowania w frezarce to najlepiej jeśli wózki mają natężenie wstępne, i w tym przypadku zazwyczaj nie zjeżdżają pod wpływem własnego ciężaru.

Jeśli miejsca w których zatrzymuje się wózek są cały czas w określonych miejscach, to prawdopodobnie masz wyrobioną nierównomiernie prowadnice.
Sprawdź też czy czasem nie brakuje kulek bo to może też być przyczyną, z tym że zacięcia raczej nie będą w tych samych miejscach cały czas.
Nie miałem nigdy do czynienia z prowadnicami IKO, ale możliwe że twoje wózki nie mają
rozwiązania - łańcuch kulek,tylko są luźno wpuszczone do kanalików, przy takim rozwiązaniu występuje nie równomierny opór i większy hałas niż w wózkach z łańcuchami kulek.

[ Dodano: 2012-10-05, 00:48 ]
naprężenie :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”