Moment gnący i siła tnąca - potrzebna podpowiedź

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
ZenQ_18
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 41
Rejestracja: 06 gru 2011, 15:02
Lokalizacja: Mielec

Moment gnący i siła tnąca - potrzebna podpowiedź

#1

Post napisał: ZenQ_18 » 15 wrz 2012, 22:41

Witam. Mam ogromny problem ze zginaniem belki. Mianowicie przy wyznaczaniu siły tnącej nie wiem czy po przekrojeniu belki ma mieć ona znak minus czy plus i to samo tyczy się momentu. Proszę pomóżcie bo książki nie pomagają. Potrzebuję kogoś kto mi to wytłumaczy łopatologicznie.

Pierwszym krokiem przy rozwiązaniu belki jest napisanie reakcji podpór tak?
Potem pisze się równanie momentu belki dla każdej z podpór względem innej podpory.
Następnie robi się przekrój myślowy belki na połowę i tu należy określić znaki siły tnącej T i momentu zginającego Mg. w określonym przedziale belki i wyliczyć wartość T i Mg a następnie narysować wykresy. Może mi ktoś z tym pomóc bo nie ogarniam tego a na pewno to jest proste jak but tylko że mi się już wszystko miesza. Czym się sugerować przy określaniu znaku dla momentu i siły tnącej??

Proszę o wyczerpującą odpowiedź ewentualnie kontakt na priv.



Tagi:


yacht
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 374
Rejestracja: 18 kwie 2012, 07:50

#2

Post napisał: yacht » 15 wrz 2012, 23:29

Tutaj masz wyczerpującą odpowiedź:
http://www.zspolice.pl/nasza_szkola/akt ... 1.02_u.pdf


Autor tematu
ZenQ_18
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 41
Rejestracja: 06 gru 2011, 15:02
Lokalizacja: Mielec

#3

Post napisał: ZenQ_18 » 16 wrz 2012, 00:14

widziałem to już tylko nie potrafię jakoś tego przełożyć na praktykę. Widziałem już wiele tych oznaczeń umownych i w każdej książce jest to dziwnie opisane.

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#4

Post napisał: marchru » 16 wrz 2012, 08:03

ZenQ_18 pisze:Czym się sugerować przy określaniu znaku dla momentu i siły tnącej??
Masz to w dokumencie od @yacht. Wystarczy przeczytać.
Chłopie ty chodzisz do szkoły i o takie rzeczy pytasz. Od czego są nauczyciele?

W technikum i na studiach tyle tego narozwiązywałem, że teraz strasznie odpycha.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


friko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 281
Rejestracja: 23 lut 2012, 10:17

#5

Post napisał: friko » 16 wrz 2012, 09:41

ZenQ_18 pisze: nie potrafię jakoś tego przełożyć na praktykę
Poszukaj sobie konsultanta/korepetytora, który słownie wytłumaczy co i jak, bo czytanie ze zrozumieniem ci nie wychodzi :???:


Autor tematu
ZenQ_18
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 41
Rejestracja: 06 gru 2011, 15:02
Lokalizacja: Mielec

#6

Post napisał: ZenQ_18 » 16 wrz 2012, 14:57

no najwyraźniej mi nie wychodzi :/ nienawidzę uczyć się z książek przedmiotów ścisłych. Wszystkie pisane są językiem mało zrozumiałym dla mnie. Kolego marchru jakbyś nie wiedział jak jest na studiach zaocznych normalnie żenada :/ ... Materiału dużo a czasu mało i nie mają czasu tłumaczyć a wykładowcy to są tacy że lepiej się nie pytać. . A ja nie miałem nigdy styczności z mechaniką w szkole. Z wykształcenia elektronik jestem. Dla mnie to nowość. Wystarczy napisać parę zdań rozjaśniających temat i bym sobie jakoś to poukładał ale lepiej jest się chwalić że tyle się tego rozwiązywało i jakim się to jest geniuszem. Typowe dla zarozumialców. Widocznie muszę znaleść sobie korepetytora i mu zapłacić bo dzisiejsze studia to żenada . . . A nie należę do osób które nic się nie uczą o dziwo dlatego pytam o jakąś wskazówkę.. Tyle w temacie.

[ Dodano: 2012-09-16, 15:28 ]
Dla takiej oto belki rozpisałem reakcje dla podpór i momentów. Dobrze to rozpisałem??
Wszelkie uwagi mile widziane. Chcę to w końcu umieć.Obrazek


Kwasek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 14 sie 2012, 20:08
Lokalizacja: Mazury

#7

Post napisał: Kwasek » 20 wrz 2012, 22:56

Bo pomyliłeś znaki przy odejmowaniu.

Kroisz belkę w dowolnym miejscu (np. między punktami C i D). Sprawdzasz, co znajduje się po prawej stronie przekroju (siła P skierowana w dół). Wg. przyjętych norm, po prawej stronie przekroju dodatnie siły tnące skierowane są w dół (więc siłę P na wykresie sił tnących będzie siłą dodatnią, jeśli wykres zaczniemy rysować od prawej strony). Teraz przekrój między punktami A i B. Po lewej stronie przekroju znajduje się reakcja podpory A (zakładam, że skierowana w górę). Po lewej stronie dodatnie siły tnące przyjmują zwrot w górę, więc analogicznie, rysując wykres sił tnących od lewej strony, reakcja Ra jest siłą dodatnią.

Moment dodatni:
- po lewej stronie przekroju, kręci zgodnie z ruchem wskazówek zegara
- po prawej stronie przekroju, kręci przeciwnie do ruchu wskazówek zegara


Łatwiej się już chyba nie da :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”