sterownik serwomotoru...

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
djezowski
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 46
Rejestracja: 04 sty 2005, 20:18
Lokalizacja: warszawa

sterownik serwomotoru...

#1

Post napisał: djezowski » 11 sty 2006, 14:46

witam!

wiem ze GEIKO produkuje sterowniki serwomotorow ktore dzialaja na step/dir a jak to jest ze sterownikami np. typu Mitsubishi czy podobnych ktore mozna znalezc w przemyslowych maszynach CNC? Pytam bo np. u amerykanow na ebay mozna tanio kupic drivery np. MITSUBISHI MELSERVO MR-J2S-40A ale czy da sie to polaczyc i sterowac przez port lpt sygnalami step/dir np z mach2 ? Moze ktos juz przerabial taki temat?

edit:

adres do pdf takiego sterownika:

SERVO

Pozdrawiam

Darek
Ostatnio zmieniony 11 sty 2006, 21:30 przez djezowski, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#2

Post napisał: chomikaaa » 11 sty 2006, 19:22

zapodaj pdf


vector11
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 296
Rejestracja: 31 gru 2004, 01:18
Lokalizacja: N1 NOKTO

#3

Post napisał: vector11 » 12 sty 2006, 00:02

zazwyczaj każde "poważne" servo umożliwia pracę w trybie regulacji prędkości, momentu i pozycji - w tym wypadku najczęściej używa się sterowania STEP/DIR, CW/CCW; aczkolwiek mam takie nieco starsze serva f-my Reliance sterowane analogowo; myślę, że wystarczy rzut oka na opis zacisków wejściowych, ewentualnie na schemat wejść - jak mają cyfrowe transoptory, to na bank chodzą w STEP/DIR czy podobnym zadawaniu impulsowym; jak wzmacniacze operacyjne, trafka separacyjne czy inne cuda, to mogą być problemy; kolejna sprawa, to zadawanie wszystkiego jakimś protokołem...
generalnie - temat rzeka :)


Autor tematu
djezowski
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 46
Rejestracja: 04 sty 2005, 20:18
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: djezowski » 12 sty 2006, 07:23

vector11 pisze: kolejna sprawa, to zadawanie wszystkiego jakimś protokołem...
generalnie - temat rzeka :)
protokolem? mi chodzi o podpiecie takiego serwa do np mach2 ! przecierz tam nie ma zadnego protokolu tylko przebieg prostokatny na ktoryms z pinow LPT. Moze spotkaliscie sie gdzies w sieci z jakims opisem polaczenia sterownika serwa z PC, a najlepiej sterowania o z przebiegu prostokatnego?

Darek


vector11
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 296
Rejestracja: 31 gru 2004, 01:18
Lokalizacja: N1 NOKTO

#5

Post napisał: vector11 » 12 sty 2006, 09:24

podałem sposoby zadawania pozycji z którymi się spotkałem; w większości przypadków wejścia cyfrowe w driverze będą optoizolowane, różnicowe; wtedy sprawa jest prosta: pin25 lpt to masa, a step i dir konfigurujemy w machu. Musisz znać rodzaj wejść w serwonapędzie.


Hubert Kasiński
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 21 sty 2006, 21:58
Lokalizacja: Radom

#6

Post napisał: Hubert Kasiński » 21 sty 2006, 22:03

Sterownik MELSERVO MR-J2S możesz bez problemu wysterować za pomocą sygnałów
takt/kierunek. Sygnały te dostępne są na złączu CN1A serwonapędu jako:
PP-takt-pin2 oraz NP-kierunek-pin3. Należy tylko w parametrze Pr21 ustawić wartość "0011". Miałem do czynienia z MR-JS2 i MR-J2S-CL.

[ Dodano: 2006-01-21, 22:13 ]
Byłbym zapomniał. Większość serwowzmacniaczy dostępnych na rynku posiada możliwość konfigurowania wejść jako otwarty kolektor lub wejście różnicowe, w trybie:
takt prawo/takt lewo; takt/kierunek; ciąg fazy A/ciąg fazy B. Oficjalna cena silnika Mitsubishi do tego sterownika to ok. 725 Euro. (400W, 1,3Nm, 3000 obr/min). Innego silnika raczej nie zastaosujesz, ze względu na specyficzny protokół komunikacyjny pomiędzy enkoderem absolutnym a serwowzmacniaczem MR-J2S.


MPL
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 02 lis 2006, 10:13
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#7

Post napisał: MPL » 02 lis 2006, 10:37

Witam!!!
Mitsubishi robi dwa rodzaje serwo. Serie A i B. MR-J2S-40A to serwo sterowane step/dir mozna podlaczyc do wszystkiego LPT, PLC timer 555 :). Ale MR-J2S-40B to juz jest seria dedykowana do komunikacji z protokolem Mitsubishi CCLINK i nic oprocz sterownika Mitsubishi tego nie wysteruje. Serwo MR-J2-CT to jeszcze inna historia, poniewaz jest to serwo dla maszyn CNC i steruje sie tylko z NC Mitsubishi. To tyle odnosnie ostatniej literki w oznaczeniu serwo Mitsubishi, co do liczby 40 to oznacza moc 40=400W, 70=700W itd.
Pozdrawiam.
Niemozliwe jest tylko odkiszenie ogorkow... ale caly czas nad tym pracuje

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”