ursus_arctos pisze:
2. Nie widzę miejsca na silnik posuwu stolika... trzeba chyba prowadnice jeszcze podnieść.
3. Podwyższyć bramę i zwiększyć prześwit pod wrzecionem - zawsze można (często trzeba) coś podłożyć przy obróbce, a może być problem z za niską bramą np. przy stosowaniu imadła.
4. Najsłabszym elementem tej maszyny jest stolik - jedna płyta to raczej zły pomysł - zwłaszcza w tego typu maszynie. Lepiej daj płytę z MDF niż sklejkę na stół, gdyż sklejka potrafi nie być płaska no i może się wyginać pod wpływem zmian wilgotności itp. Najlepiej zdobądź płytę 30mm MDF z gładkim laminatem na wierzchu (żeby można było stosować chłodziwo, np. przy obróbce plastiku).
5. Nie zmniejszaj liczby prowadnic!!!! Natomiast należy je przesunąć względem siebie wzdłuż kierunku pracy.
6. Silniki - trochę nawet za duże + wyglądają na wolne (lub wymagające bardzo wysokiego napięcia, rzędu 100V). Z tego względu zalecam zastosowanie śrub o dużym skoku, aby silnik nie musiał za szybko się kręcić. Śruby Tr14/4 lub Tr16/4 wydają się odpowiednie. Dadzą Ci 20mm/s przy 300rpm i rozdzielczość 0.01mm przy sterowaniu na pół kroku (chociaż zalecam sterowanie na poziomie 1/8 kroku - silnik dużo lepiej pracuje).
Ok dziekuje za uwagi, w wolnej chwili przygotuje jeszcze jedna wersje projektu, przesune tez w nim brame na srodek stolu.
ursus_arctos pisze:
1. Boki nie muszą mieć tych trójkątnych fragmentów - głównie będą one utrudniać dostęp do maszyny. Można natomiast dorobić jakieś zastrzały po bokach.
Jak pewnie zauważyleś ten trójkątny fragment to jedna płyta, rozumiem iż lepiej byłoby go wyciac i zostawic konstrukcje, która widziana z boku przypominalaby coś na kształ litery L. rowniez uwzglednie to w nastepnym projekcie.
Zienek pisze:
Do konstrukcji ze sklejki spokojnie wystarczą silniki do 2Nm. Z doświadczeń jednego z kolegów wiadomo, że rowadnice szufladowe, kulkowe są o wiele sztywniejsze o ile się je zastosuje 4 na oś, z czego dwie są w płaszczyźnie poziomej, a dwie w pionowej. Tak więc 4 prowadnice jak najbardziej.
Ciekawy pomysł z tymi prowadnicami w dwóch płaszczyznach, jak wyzej wezme to pod uwage, gdy bede cos rysowal;).
bartuss1 pisze:
ale przekombinowane i do tego sklejka 22mm
a co innego bys zastosowal w niskobudzetowym projekcie?
bartuss1 pisze:
jesli chodzi o sztywność - do płyty na dole przykrecasz prowadnice wałkowe podparte z mierzonym rozstawem i juz masz sztywność.
w tym problem ze koszt takich prwadnic z podporami jest sporo wiekszy, a nie chce inwestowac duzo w swoj pierwszy projekt.
Zaktualizowany proejkt postaram sie wrzucic do konca weekendu, natomiast zakupy zrobie po wyplacie
pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje za pomoc