Jak wykasować luz wrzeciona?

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1030
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#11

Post napisał: pabloid » 15 cze 2012, 10:14

Zanixi pisze:Łoże się nie wygina
To bardzo rewolucyjna teoria, stawia pod znakiem zapytania całą naukę o wytrzymałości materiałów. :shock:




rudolfina
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 17 lip 2009, 10:04
Lokalizacja: Katowice

#12

Post napisał: rudolfina » 15 cze 2012, 10:34

Tematem zajmowałem się rok temu i piszę „z pamięci” i pewnie czujnik stał na łożu ale tokarka przykręcone do dużego ceownika czyli jeśli nie kwestionujesz połączenia śrubowego wrzeciennika z łożem to powinieneś uznać ten argument-śruby pod wrzeciennikiem a zaraz pod nimi śruba łoże ceownik. Jeśli ja to wszystko wygiąłem wyłącznie opierając się to jestem co najmniej zaskoczony. Faktycznie żeby wypowiadać się miarodajnie należałoby kontrolowanych warunkach przeprowadzić serię badań i powtarzalność wyników dała by odpowiedz na te i inne pytania, ja pasuję- nie mam dzisiaj dostępu do mojej tokarki .
Ale my tu gadu gadu a temat podstawowy zanika tj kolega nie może zmniejszyć luzu na łożyskach wrzeciona no i może ktoś wypowie się o jakości łożysk już nie wspomnę o demontażu wrzeciona.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1030
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#13

Post napisał: pabloid » 15 cze 2012, 10:58

Temat nie zanika, ja cały czas o tym piszę, a to po to żeby dowiedzieć się jak gość te luzy mierzył.
Bo jakoś do mnie nie przemawia to że luzu nie da się skasować w tokarce z łożyskami tocznymi - pisałem w poprzednim poście, bo zaczynamy poruszac się w jakimś bajkowym świecie niekasowalnych luzów, zamiast wrócić na ziemię i ustalić czy w ogóle dobrze mierzymy, a zopisów wynika, że raczej źle. Bo tak to już jest, że jak w pomiarach wychodzi nam coś dziwnego to najczęściej oznacza to, że żle mierzymy a nie że jesteśmy nowym Newtonem, czy Einsteinem i właśnie odkrywamy nową mechanikę :mrgreen:
Jakość łożysk natomiast owszem ma znaczenie ale nie dla kasowania luzu, bo ten zawsze da się skasować, tylko co się z tymi łożyskami będzie działo już po skasowaniu luzu i na obrotach, jak również ma wpływ na dokładnośc obrotu wrzeciona (patrz- klasy dokładnosci łożysk)
Dlatego ja czekam aż autor tematu opowie jak mierzy ten luz, który nie chce mu się skasować, zwłaszcza, że łożyska skośne (a takie są o ile dobrze pamiętam w nutolu) ze względu na swoją budowę z reguły w ogóle nie wykazują luzów bocznych, a jedynie po długości (po osi wrzeciona)


Autor tematu
margle
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 39
Rejestracja: 21 mar 2012, 15:15
Lokalizacja: wrocław

#14

Post napisał: margle » 15 cze 2012, 16:40

Mierzyłem z czujnikiem umieszczonym w imaku,(teraz wiem że źle) luz w osi 0,01mm boczny 0,02. łożysko jest co się okazało stożkowe 32007x i chyba jest za mocno osadzone na wale, narazie nic nie zmieniam. dokręciłem kontrę trochę lżej i zobaczymy co się stanie, może sie trochę poluzuje


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1030
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#15

Post napisał: pabloid » 15 cze 2012, 18:10

margle pisze:Mierzyłem z czujnikiem umieszczonym w imaku
a gdzie końcówka czujnika?
margle pisze:chyba jest za mocno osadzone na wale
Jak stożkowe to nie ma to większego znaczenia w przypadku łożyska przedniego. W przypadku łożyska tylnego powinno być pasowane na wale suwliwie, żeby dało się w ogóle zamontować wrzeciono, a potem luz skasować. Mając na uwadze że tokarka jest w kupie, to dało się ja zmontować i prasą tego raczej nikt nie robił :mrgreen: Pomierz ten luz tak: podstawa czujnika na wrzecienniku, końcówka na wrzecionie przy samym pudle wrzeciennika. W uchwyt kawałek pręta albo rury i ruszaj. Masz podstawe magnetyczną do czujnika?


Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 593
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#16

Post napisał: Zanixi » 16 cze 2012, 00:48

To bardzo rewolucyjna teoria, stawia pod znakiem zapytania całą naukę o wytrzymałości materiałów.
i się wydało, ale ze mnie nieuk!

Ale jak chcemy dalej się przekomarzać, na temat łoża co się skręca 'od tak' (a się nie skręca! :D) to może kontynuujmy to w temacie gdzie ten temat zacząłeś..


Faktem, jest to, że kolega powinien sobie ten czujnik postawić albo do góry, albo gdzieś z boku na magnes przylepić do skrzynki wrzeciennika, czujnik postawić np na tarczę zabierakową i wtedy można coś pomierzyć.

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#17

Post napisał: ALZ » 16 cze 2012, 02:12

Trzeba jeszcze wspomnieć o sile jaką przykładamy do pomiaru. Jeśli np. zapniemy w uchwyt wrzeciona przedłużkę 1 metr i przyłożymy odpowiednio duży nacisk to także czujnik wykaże luz. Nie wspominam już tutaj o odkształcaniu łoża, luzów na łączeniu łoża ze skrzynią wrzeciona, ale także wystąpią luzy związane z plastycznym odkształcaniem się kulek i bieżni łożyska. Jednym słowem, we wszystkim należy zachować umiar. Już Archimedes mówił "dajcie mi punkt podparcia ......"


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1030
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#18

Post napisał: pabloid » 16 cze 2012, 10:28

Zanixi pisze:Ale jak chcemy dalej się przekomarzać, na temat łoża co się skręca 'od tak' (a się nie skręca! ) to może kontynuujmy to w temacie gdzie ten temat zacząłeś..
A co to za pojęcie "od tak" ? Ono nie odształca się 'od tak' tylko od tej szarpaniny przy wrzecionie która powoduje działanie całkiem realnych sił na konstrukcję. Konstrucję wiotką dodam, bo to nie jest tokarka TR70, tylko hipermarketowy chińczyk. I to co w wielkiej tokarce nie spowoduje mierzalnych czujnikiem odkształcen, w tej niestety daje się we znaki.
Widzę jednak, że dalszy ciąg teorii nieskończonych sztywności...widzisz ja się nie przekomarzam, bo o skręcaniu wiem już wszystko i nawet nie mam zamiaru dyskutować bo to jak widzę mija się z celem i dyskusja będzie na poziomie czy ziemia jest płąska czy okrągła skoro kolega kwestionuje, zę konstrukcje podlegają odkształceniom przy skręcaniu i zginaniu. Proponuję trochę zgłębić temat a potem policzyć sobie jakież to parametry sztywnościowe na zginanie i skręcanie ma przekrój -takie dwie żeliwne deski w pionie (mowa tu o łożu tej tokarki)... a potem policzyć jaka siła powoduje ugięcie łoża o np. 0,01mm i jaki moment skręcenie włokien takie, ze spowoduje odchylenie imaka od uchwytu o 0,01mm . Zobaczysz jak małe wartości sił to powodują. Tylko przez chwilę musisz uwierzyć w klasyczną mechanikę z ograniczonymi sztywnościami.
A dam praktyczną radę: Jak mierzycie luz wrzeciona to przy poruszaniu nim gdy są luzy ma tendencję zostawać w dwóch rożnych położeniach po odginaniu w jedną i drugą stronę i zwolnieniu nacisku. Natomiast jak wraca w to samo miejsce, to mamy do czynienia z jakimiś odkształceniami sprężystymi a nie luzem. Mowa to o badaniach w których wartości przemiesczeń na czujniku są w polu 1 setki :mrgreen:


Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 593
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#19

Post napisał: Zanixi » 16 cze 2012, 11:43

pabloid pisze:Widzę jednak, że dalszy ciąg teorii nieskończonych sztywności...widzisz ja się nie przekomarzam, bo o skręcaniu wiem już wszystko i nawet nie mam zamiaru dyskutować bo to jak widzę mija się z celem i dyskusja będzie na poziomie czy ziemia jest płąska czy okrągła skoro kolega kwestionuje, zę konstrukcje podlegają odkształceniom przy skręcaniu i zginaniu.
Gdyby kolega chciał dyskusję na poziomie, to by kolega po prostu pokazał stosowne obliczenia i by żadnego problemu nie było. Więc ładnie proszę: Kolego, mógłbyś przedstawić stosowne obliczenia? Później wyniki zinterpretujemy i pomyślimy jak to się przekłada na obróbkę na takiej lichej konstrukcji.


Ja widzę problem w rozumowaniu:
pabloid pisze:Naciągnięcie śrub od wrzeciennika wykluczam- sprawdzałem.
Twoje słowa z innego tematu, jak można wykluczyć robiąc tak:
pabloid pisze:Podstawowa wadą łoża nutola jest bardzo mała jego sztywność na skręcanie. Załoz czujnik w imak przytknij do uchwytu tokarskiego a nastepnie staraj się trzymając rękami za konik i wrzeciennik skręcić łoże (na przykład ciągnij do siebie wrzeciennik a odpychaj konik) zobaczysz wtedy prawde o nutolu. Mnie udało sie taką metodą uzyskać odchył 0,2mm!
pabloid pisze:Tylko przez chwilę musisz uwierzyć w klasyczną mechanikę z ograniczonymi sztywnościami.

Wytrzymałość materiałów, uczę się, uczyłem i będę się tego uczyć. Więc skończmy może temat mojej ignorancji i głupoty, dobrze?


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1030
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#20

Post napisał: pabloid » 16 cze 2012, 13:45

Zanixi pisze:Gdyby kolega chciał dyskusję na poziomie, to by kolega po prostu pokazał stosowne obliczenia i by żadnego problemu nie było
Co się będziemy oszukiwać- nie chce mi się :mrgreen: Bedę robił obliczenia skoro znam ich wynik z pomiarów- nie ma sensu. Zresztą ja nie mam żadnego problemu, żebym pół dnia liczył takie bzdury, to robię zawodowo, a dziś jest sobota :roll: Róbcie co uważacie za stosowne. Nie wiem po co się produkuję.
Zanixi pisze:Ja widzę problem w rozumowaniu: pabloid napisał/a:
Naciągnięcie śrub od wrzeciennika wykluczam- sprawdzałem.
Twoje słowa z innego tematu, jak można wykluczyć robiąc tak:
pabloid napisał/a:
Podstawowa wadą łoża nutola jest bardzo mała jego sztywność na skręcanie. Załoz czujnik w imak przytknij do uchwytu tokarskiego a nastepnie staraj się trzymając rękami za konik i wrzeciennik skręcić łoże (na przykład ciągnij do siebie wrzeciennik a odpychaj konik) zobaczysz wtedy prawde o nutolu. Mnie udało sie taką metodą uzyskać odchył 0,2mm!

Nie rozumiem co to ma pokazać. Chyba tylko to, że doświadczalnie stwierdziłem, że wpływ rozciągania się śrub jest niemierzalny, a odkształcenia łoza- owszem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”