Tarcza Grey'a


Autor tematu
hawranek10
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 50
Rejestracja: 02 gru 2004, 22:16
Lokalizacja: Wloclawek

Tarcza Grey'a

#1

Post napisał: hawranek10 » 15 kwie 2012, 14:07

Witam, Uzywam Corel11 i tu pojawily sie trudnosci z podzialem kola na 256 czesci. Z wyliczen wynika ze kat ustawienia lini do srodka okregu ma wynosic 1.40625 stopnia , raczej tego sie nie uzyskuje duza liczba po przecinku. Probowalem przez naniesienie lini srednicy kola i praez kopiuj i obrot o dany kat dzielilem to odkladajac to 128 razy: wynik za kazdym razem zostaje jaks czesc nie odpowiadajaca wymaganemy rozmiarow. i druga sprawa jak dokladnie wypelnic powstajace elementy z dwoch okregow oddalonych od siebie 2mm i dzielonych protymi jak wyzej opisalem. Wypelnienie jest w co drugim powstajacym elemencie tak aby ta tarcza za pomoca transoptorow pokazywala odleglosci jakie pokonala na obrocie elementu obrabianego. Raczej to poczatek moich wzmagan w tym programie
Załączniki
Rysunek1.zip
(19.19 KiB) Pobrany 238 razy


Nic na sile - wszystko mlotkiem

Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 15 kwie 2012, 16:43

Napisałeś tak nie jasno, że nie wiadomo dokładnie o co Ci chodzi.
Może lepiej napisz jak ma wyglądać końcowy rezultat, to będzie łatwiej o odpowiedź, a jeszcze lepiej daj jakiś rysunek (nawet w mapie bitowej) co chcesz uzyskać.

Ja pracuję na Corelu 14, więc nie wiem czy moja odpowiedź będzie adekwatna, ale raczej tak.
Z tego co zdołałem zrozumieć, to możesz to wykonać np. tak:
Wyłączasz siatkę.
Włączasz --> Przyciąganie do obiektów
Rysujesz koło o rozmiarze np. 100mm
Rysujesz drugie koło o rozmiarze 96mm
Rysujesz wielokąt o liczbie boków 256
Rysujesz linię prostą
Umieszczasz prostą w centrum wielokąta.
Przechodzisz do menu /Narzędzia --> Opcje -->Obszar roboczy --> przyciąganie do obiektów i odznaczasz wszystko oprócz pozycji Węzeł.
Dajesz OK i wracamy do edycji.
Teraz klikasz lewym na prostej w centrum wielokąta i klawiszem [+] kopiujesz obiekt.
Klikasz na obiekt lewym raz, a po chwili drugi raz, tak żeby obiekt można było obracać.
Teraz łapiesz obiekt (linię) za węzeł i przyciągasz (obracasz) do najbliższego węzła na wielokącie.
Masz już dwa obiekty (linie proste).
Teraz kolejno zaznaczasz te dwa obiekty (linie proste) i klawiszem [+] kopiujesz po czym wykonujesz w.w procedurę z obrotem, ale przyciągasz już do kolejnych węzłów w wielokącie.
Teraz kopiujesz w/w sposobem już 4linie, następnie 8, 16, 32, 64 i tak aż wszystkie linie będą się stykały ze wszystkimi węzłami na wielokącie.

Teraz przechodzisz do menu /Narzędzia --> Opcje -->Obszar roboczy --> przyciąganie do obiektów i zaznaczasz wszystko, po czym dajesz OK.
Wracasz do edycji.

Umieszczasz dwa wcześniej narysowane koła w centrum tego "słoneczka" które wyszło.
Teraz wybierasz narzędzie "Inteligentne wypełnienie" i kolejno klikasz wewnątrz tych pól (co drugie) które powstały pomiędzy dwoma kołami.

To wszystko.

Oczywiście powyższy opis (jak już pisałem?) dotyczy wersji Corela 14 i nie jestem pewny czy wszystkie w/w narzędzia i opcje są dostępne również w wersji 11.
Natomiast w wersji 15 jest nawet specjalne narzędzie (nie pamiętam nazwy) do tworzenia tego "słoneczka" , wystarczy podać ilość linii, w tym wypadku 256, no a dalej to już tak jak wyżej opisałem.

Jednak mimo wszystko wydaje mi się, że łatwiej takie coś wykonać w AutoCAD-zie.

Poniżej masz załączniki z w/w przykładem zrobione w Corelu i w Cadzie.


Autor tematu
hawranek10
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 50
Rejestracja: 02 gru 2004, 22:16
Lokalizacja: Wloclawek

#3

Post napisał: hawranek10 » 15 kwie 2012, 19:21

Witam, w zasadzie byc moze dokladnie tego nie opisalem ale postaram sie nadrobic te braki. To jest cos w podobie tego rysunku. Pozdrawiam.
Załączniki
tarcza2.zip
(381.91 KiB) Pobrany 269 razy
Nic na sile - wszystko mlotkiem


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 15 kwie 2012, 19:47

No na tym rysunku (tarcza2) nie widzę równego podziału tych (nie wiem jak to nazwać) okręgów.
Dwa okręgi najbliżej środka mają nierówny podział.

Jeśli jednak ma to być równy podział, to nie powinno być problemów.
Przy nierównym podziale, niestety ale musisz znać kąty.
Jednak akurat ten konkretny rysunek (tarcza2) jest możliwy do wykonania w miarę prosto, ale naklepać się trzeba, tak w Corelu jak i w Cadzie.


Autor tematu
hawranek10
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 50
Rejestracja: 02 gru 2004, 22:16
Lokalizacja: Wloclawek

#5

Post napisał: hawranek10 » 15 kwie 2012, 20:14

Witam. Wszystko sie zgadza to tylko rys. pogladowy jak to ma wygladac. Ta tarcza ma podzial na 100 w ststemie metrycznym. Natomiast ten projekt bedzie zrobiony bardziej dokladnie ale to juz na pozniej. Pierwsze co musze wykonac to zewnetrzne pierscien podzielic na 256 pol z tego (jak juz opisalem troche nie tak ale tu widac dokladnie) raz czarnr a raz biale tak to nazwijmy. reszta tego kody czarnego bedzie obliczona i wymiary tych po luku bede roznej dlugosci na tych siedmiu pierscienich. Widac ze rysunek jest mowa tak trzeba bylo zrobic w pierwszy poscie jaki napisalem. Pozdrawiam.
Nic na sile - wszystko mlotkiem

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: tuxcnc » 15 kwie 2012, 20:31

Otworzyłem darmowy program LibreCAD, narysowałem linię i kazałem ją obrócić względem podanego środka, 255 razy o 360/256 stopnia.
Dokładnie tak wpisałem jak powyżej.
Całość operacji trwała mniej niż minutę.

Jest to po prostu kolejny dowód na to, że inżynierowie nie powinii używać programów dla artystów.

.

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#7

Post napisał: Yogi_ » 15 kwie 2012, 20:35

Witam.
Tak w Corelu jak i w cadach można pisać programy. Ogólnie rzecz ujmując. W przypadku AutoCada byłby to Lisp.
Albo będąc ogarniętym lenistwem, znaleźć WheelEncoderGenerator i w dwie minuty wyprodukować to co poniżej. No chyba, że chodzi o sztukę dla sztuki.
Załączniki
256.png
256.png (15.18 KiB) Przejrzano 1389 razy
Pozdrawiam
Krzysiek


Autor tematu
hawranek10
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 50
Rejestracja: 02 gru 2004, 22:16
Lokalizacja: Wloclawek

#8

Post napisał: hawranek10 » 15 kwie 2012, 21:36

Witam. dla zainteresownych http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/alg/006_bin/0025.php widze ze zrobil sie ruch w temacie, wszystko co dotyczy tarczy to jest dosc stary temat wydano kilka publikacji i ksiazek. Obecnie mozna spotkac te tarcze w systemach obrabiarek cyfrowych urzadzeniach pomiatowych geodezyjnych jak rowniez do zastosowan robotow przemyslowych. Raczej tu nie moze byc "zwyklej malowanki tylko szytwny rysunek techniczny i to dokladny. Pozdrawiam.
Nic na sile - wszystko mlotkiem


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#9

Post napisał: lajosz » 16 kwie 2012, 22:35

@Yogi_

Fajna zabawka z tego /WheelEncoderGenerator/, ale ma jedną zasadniczą wadę, a mianowicie eksport tylko do .PNG, a to jak wiadomo bitmapa, więc do zastosowań CNC nadaje się średnio, żeby nie powiedzieć w ogóle.

No, od biedy można sobie z tym poradzić drukując to przy pomocy wirtualnej drukarki PDF.
Wtedy "drukuje" wektory.
Takiego PDF-a otwieramy w Corelu (importujemy jako krzywe) i mamy wektory, ale wtedy wygląda to tak jak w załączniku.
Czyli i tak trzeba to "obrobić" w Corelu lub w CAD-zie, ale to i tak znacznie łatwiejsze niż rysowanie "ręcznie" od podstaw przy pomocy w/w programów.

Napisałem, że w/w metoda nadaje sie "od biedy" , a to dlatego, że wirtualna drukarka PDF, sama sobie interpretuje jak ma to być "drukowane" , więc mogą być niedokładności.
Mimo wszystko wygląda to zachęcająco.

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#10

Post napisał: Yogi_ » 16 kwie 2012, 23:18

lajosz pisze:Takiego PDF-a otwieramy w Corelu
1. SOA#1
2. Nie używam Windows. ICMPTZ ;-)
3. O matko Bosko Częstochowsko... dlaczego użyłeś tego gorszego formatu? Wydrukuj do *.ps lub *.eps i Corel powinien łyknąć jak swoje. :-)
Pozdrawiam
Krzysiek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CorelDraw”