Rysunek .dxf do wycinarki CNC

Dyskusje dotyczące przecinarek wodnych

Autor tematu
asasino
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 12 lip 2011, 00:39
Lokalizacja: Lublin

Rysunek .dxf do wycinarki CNC

#1

Post napisał: asasino » 12 lip 2011, 00:52

Witam,

Poszukuję informacji na temat podany w opisie. Mam za zadanie stworzyć rysunek do wycinarki w formacie dxf, chciałbym się dowiedzieć jakie są zasady tworzenia takiego rysunku.

Załużmy, że mam rysunek 2D zwymiarowany, są na nim różne rzuty oraz dwa różne elementy, text pod rysunkiem informujacy o skali. Czy z takiego rysunku narysowanego w programie CAD po wygenerowaniu pliku dxf to jakiego się efektu spodziewać?? czy maszyna wykona wyrób tak narysowany??
Czy wystarczy że narysuje kontury elementu jaki chce żeby mi wycięła maszyna, bez wymiarowania (oczywiście przy rysowaniu nadam odpowiednie długości lini, ale na rysunku nie zwymiaruje ich). Czy wtedy maszyna mi to wytnie??

Nie wiem jak to działa. Przypuszczam że działa to na zasadzie takiej że kontury rysunku są zamieniane na ciągi współrzędnych położenia lasera w przestrzeni, więc zgodnie z tym rozumowaniem wystarczy narysować kontury po jakich maszyna poprowadzi narzędzie nie musze ich wymiarować, czy tak??

Nie wiem czy już ktoś poruszał ten temat na formum jeśli tak to prosiłbym o podanie linku do tego tematu.



Tagi:


piterrr20
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 44
Rejestracja: 29 sty 2011, 14:47
Lokalizacja: ja to znam?

#2

Post napisał: piterrr20 » 12 lip 2011, 09:35

Jest dokładnie tak jak myślisz. Wystarczą jedynie kontury w jednym rzucie (jeśli tniesz w 2D), które będą się zgadzały z rzeczywistymi wymiarami, niepotrzebne jest wymiarowanie.



Tak z ciekawosci zapytam, jakiej maszyny to dotyczy i jakiego programu?


Autor tematu
asasino
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 12 lip 2011, 00:39
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: asasino » 12 lip 2011, 20:20

Niestety nie podano mi informacji na jakiej maszynie to wykonają.

Awatar użytkownika

andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#4

Post napisał: andryjan » 12 lip 2011, 22:43

A może wiadomo coś o nazwie programu?
CAD/CAM CAGILA
Porównanie programów dla wycinarek CNC => http://www.cnc.info.pl/topics51/automat ... t18915.htm
Optymalny automatyczny nesting to już połowa sukcesu, kliknij na WWW i dowiesz się więcej :)


Autor tematu
asasino
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 12 lip 2011, 00:39
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: asasino » 13 lip 2011, 07:15

Niestety też nie wiem nazwy, a dlaczego panowie pytają? Czy jest to istotne?

Mam jeszcze pytanie jeśli wykonam rysunek w skali np 1:5 czy po wygenerowaniu dxf, Czy maszyna odczyta ten rysunek w takiej skali?? czy przyjmie go za 1:1.

Więc jak poprzednio napisano na rysunku w formacie dxf do maszyny CNC ma znaleźć się tylko kontur przedmiotu, to idąc tą drogą myślenia Czy w takim razie muszę umieścić informacje tekstową o skali tego rysunku? Skąd wówczas maszyna odczyta skalę tego rysunku jeśli nie dam żadnych oznaczeń? Czy przy generowaniu dxf ta informacja będzie jakoś zawarta w pliku gdzie po załadowaniu go do maszyny CNC zostanie odczytany w prawidłowej skali?


piterrr20
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 44
Rejestracja: 29 sty 2011, 14:47
Lokalizacja: ja to znam?

#6

Post napisał: piterrr20 » 13 lip 2011, 08:07

Niestety, rysunek musi być wykonany w skali 1:1, chyba że będzie edytowalny i operator po odczytaniu informacji, że jest to skala 1:5 sam przeskaluje rysunek przed wygenerowaniem programu. Pozdrawiam.


Irek R.
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 15 lut 2012, 11:01
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: Irek R. » 20 lut 2012, 12:04

Zrób rysunek 2D w skali 1:1 z wymiarami, tak żeby operator mógł je sprawdzić, a drugi rysunek sam kontur do wycięcia. Większość oprogramowania do maszyn ma możliwość usunięcia wymiarów i tekstu przy importowaniu plików.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Wodna / Water Jet”