Step2cnc obsługa wrzeciona

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC

bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 893
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#11

Post napisał: bh91 » 12 lut 2012, 13:13

Może problem tkwi w tym, że kwestie czysto technicze raczej są do opisania w... czysto techniczny sposób? :wink: A czystotechniczny język jest dla wielu niezrozumiały niestety. A technologia cnc nie jest dla wszytstkich :shock:


Jest robota - jest pinonc :wink:

Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12

Post napisał: Piotr Rakowski » 12 lut 2012, 14:26

W instrukcji - w opisie poleceń G-kodu są opisane kody do włączania i wyłączania przekaźników. To czy i pod który masz włączoną obsługę wrzeciona - to raczej Twoja kwestia kol. kubus838 - więc tego explicite nie opisuję.

Możesz włączać i wyłączać sobie przekaźniki (a więc i wrzeciono) w dowolnym momencie - wpisując odpowiednie polecenia (M3/M5 lub M8/M9) w tekście g-kodu i kompilując go raz jeszcze.

Prościej nie umiem już tego wyjaśnić...

Do innych kolegów - programowa (z G-kodów) obsługa wyjść przekaźnikowych jest wbudowana już od 1.0 wersji programu. Od wersji 2.0 jest wbudowana opcja automatyczna, bez konieczności włączania w g-kodzie (wpisywania poleceń M).
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#13

Post napisał: kubus838 » 12 lut 2012, 19:24

Piotr Rakowski pisze:W instrukcji - w opisie poleceń G-kodu są opisane kody do włączania i wyłączania przekaźników. To czy i pod który masz włączoną obsługę wrzeciona - to raczej Twoja kwestia kol. kubus838 - więc tego explicite nie opisuję.

Możesz włączać i wyłączać sobie przekaźniki (a więc i wrzeciono) w dowolnym momencie - wpisując odpowiednie polecenia (M3/M5 lub M8/M9) w tekście g-kodu i kompilując go raz jeszcze.

Prościej nie umiem już tego wyjaśnić...

Do innych kolegów - programowa (z G-kodów) obsługa wyjść przekaźnikowych jest wbudowana już od 1.0 wersji programu. Od wersji 2.0 jest wbudowana opcja automatyczna, bez konieczności włączania w g-kodzie (wpisywania poleceń M).

To już zdążyłem przeczytać, żeby zatrzymać wrzeciono muszę wprawdzać w g-cod M3 lub M8. Chciałem wiedzieć jak to zadziała w rzeczywistości. A tu sie dowiedziałem, że step w pierwszej wersji nie obsługuje przekaźników chociaż są na płycie. Więc zrobiłem patent z diody i baterii. I wtedy podłaczyłem do przekaźnika mój patent. Okazało się, że bardzo fajnie to działa. Mówią krótko: kiedy maszyna zaczyna dojeżdżać do punktu w którym wchodzi w materiał to chwile przed włącza wrzeciono kiedy przycisne przycisk "wstrzymaj" maszyna zatrzymuje się i wrzeciono też, analogicznie kiedy urochomie znowu proces maszyna rusza ale najpierw włącza się wrzeciono. Ja chciałem aby wrzeciono zostało wyłączane przy każdym uniesieniu karatki poza materiał. Ale przy takiej opcji włączania i wyłączania wrzeciono bym zajeździł moment. Reasumując wrzeciono włacza i wyłącza się kiedy nie jest potrzebne. Ja frezuje małe powierzchnie więc nie będę wstawiał M.. w g-cod. Przy dużych powierzchniach gdzie wrzeciono w trakcie pracy musi przejechać z półtora metra to można sie pobawić. Ale mnie działa tak jak chciałem. Punkt poszedł. A teraz pokombinuje z czujnikiem długości narzędzia bo jeszcze nie dowiedziałem się jak go podłączyć do płyty.

robert

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#14

Post napisał: Piotr Rakowski » 13 lut 2012, 00:02

Chciałem wiedzieć jak to zadziała w rzeczywistości. A tu sie dowiedziałem, że step w pierwszej wersji nie obsługuje przekaźników chociaż są na płycie.
A gdzie kolega to wyczytał? Napisałem, że AUTOMATYCZNIE jest to wprowadzone dopiero w wersji 2.x.
A teraz pokombinuje z czujnikiem długości narzędzia bo jeszcze nie dowiedziałem się jak go podłączyć do płyty.


Ja podłączam najczęściej pod PIN15. Działam, jak krańcówką. Minus (ground) do masy, a plus do krążka aluminiowego, który jest połączony z pinem 15. Podobnie (z odwróceniem "kierunku") jest w moich maszynach serii OTTER. Można także inaczej, np.:

Obrazek
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#15

Post napisał: kubus838 » 13 lut 2012, 14:56

Piotr Rakowski pisze:
Chciałem wiedzieć jak to zadziała w rzeczywistości. A tu sie dowiedziałem, że step w pierwszej wersji nie obsługuje przekaźników chociaż są na płycie.
A gdzie kolega to wyczytał? Napisałem, że AUTOMATYCZNIE jest to wprowadzone dopiero w wersji 2.x.
A teraz pokombinuje z czujnikiem długości narzędzia bo jeszcze nie dowiedziałem się jak go podłączyć do płyty.


Ja podłączam najczęściej pod PIN15. Działam, jak krańcówką. Minus (ground) do masy, a plus do krążka aluminiowego, który jest połączony z pinem 15. Podobnie (z odwróceniem "kierunku") jest w moich maszynach serii OTTER. Można także inaczej, np.:




Ano Panie Piotrze jeden z kolegów napisał mi w ten sposób:

"Ty masz wersję 1.4 - czyli nie masz w programie obsługi przekaźników, choć one fizycznie na płytce są. Wygląda na to, że musisz kupić nową wersję."
dlatego sprawdziłem i działa.

A co do czujnika to mój ma tylko dwa przewody i jeden podpinam pod pin 15 a drugi do "elemtów metalowych maszyny" czy pod pin GND. Czy jeszcze musze cos kombinować?

robert

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#16

Post napisał: MlKl » 13 lut 2012, 15:06

Mea culpa - przeczytałem, że automatyka przekaźników została dodana dopiero w wersji powyżej 2.x i zrozumiałem, że wcześniej tej obsługi całkiem nie było...


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#17

Post napisał: kubus838 » 13 lut 2012, 17:16

MlKl pisze:Mea culpa - przeczytałem, że automatyka przekaźników została dodana dopiero w wersji powyżej 2.x i zrozumiałem, że wcześniej tej obsługi całkiem nie było...

Nie ma się co przejmować. U mnie działa w ten sposób, że jak zaczyna frezować to włącza wrzeciono jak wychodzi z materiału obrobionego to wyłącza wrzeciono. I tak ma być.

robert

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#18

Post napisał: Piotr Rakowski » 14 lut 2012, 08:38

A co do czujnika to mój ma tylko dwa przewody i jeden podpinam pod pin 15 a drugi do "elemtów metalowych maszyny" czy pod pin GND. Czy jeszcze musze cos kombinować?


Jeden przewód do PIN15, drugi do maszyny. Ale jeszcze ground płytki do maszyny. Niech kolega sprawdzi, czy na pewno jest połączenie elektryczne między groundem płytki, a narzędziem.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#19

Post napisał: kubus838 » 14 lut 2012, 19:02

Piotr Rakowski pisze:
A co do czujnika to mój ma tylko dwa przewody i jeden podpinam pod pin 15 a drugi do "elemtów metalowych maszyny" czy pod pin GND. Czy jeszcze musze cos kombinować?


Jeden przewód do PIN15, drugi do maszyny. Ale jeszcze ground płytki do maszyny. Niech kolega sprawdzi, czy na pewno jest połączenie elektryczne między groundem płytki, a narzędziem.
Jeden przewód do pinu 15 na płycie - to już wiem. Ale skoro GROUND płyty nie jest podłączony do maszyny(części metalowych) to czy nie prościej jest ten drugi przewód czujnika podłączyć bezpośrednio do pinu GROUND na płycie. Wrzeciono jest w obudowie z tworzywa sztucznego i dostać się do części metalowych to trzeba rozkręcić wrzeciono. Jednym słowem mówiąc narzędzie też nie będzie nawet umasowione bo z wrzeciona wystaje tylko ta częśc która się obraca czyli sam uchwyt.

robert

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#20

Post napisał: Piotr Rakowski » 15 lut 2012, 09:02

Zależy to do typu czujnika. Ja miałem na myśli czujnik krążkowy, jaki sam używam. Jeśli działa, jak każdy inny włącznik - bezpośrednio do płyty.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”