WaterJet czy laser?

Dyskusje dotyczące przecinarek wodnych

Autor tematu
PanPucek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2011, 06:23
Lokalizacja: Olkusz/Kraków

WaterJet czy laser?

#1

Post napisał: PanPucek » 20 sty 2012, 18:04

Witam!

Ostatnimi czasy planuje zakup lasera do wycinania detali z blachy konstrukcyjnej o max grubości 20mm. Byłem już prawie zdecydowany na laser, lecz ostatnio podsunięto mi pomysł zakupu WJ. Jeśli chodzi o laser to miałem okazje coś takiego użytkować, ale z WJ nie miałem w ogóle styczności.

Dodatkowym atutem WJ byłoby dla mnie możliwość cięcia gumy. Przedstawiciele handlowi zawsze chwalą swoje... więc jestem Ciekaw waszych opinii?!

Główne założenia to:
-Ciecie blach stalowych (max 20mm)
-Cięcie gumy (max. 100 mm)
-Stół najlepiej jakby był 2x4m


Jakie są główne wady WJ w stosunku do lasera?
Jak wygląda porównanie szybkości cięcia blachy 16mm w przypadku WJ i Lasera?



Tagi:


alkatech
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 19 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#2

Post napisał: alkatech » 20 sty 2012, 20:22

według mnie WJ bardziej uniwersalny i do większych grubości. Sam się nie bawiłem takim sprzętem ale jak pod zlecałem cięcie duraluminium powyżej 20mm to woda. Znajoma firma ma WJ i sobie chwali i tworzywa i i wszelkie metale na pewno są za i sprzeciw za oboma technologiami ja jestem osobiście za Wj Pozdrawiam

Awatar użytkownika

corano
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 324
Rejestracja: 30 paź 2007, 20:40
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

#3

Post napisał: corano » 20 sty 2012, 20:42

Potwierdzam. Jeśli posiada kolega troche zapasu gotówki wj. wydaje sie najbardziej sensownym wyborem.


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: andrjalo » 20 sty 2012, 20:51

Przy WJ wydajność cięcia blachy 20mm jest kiepska lepsza jest plazma do cięcia gumy jednak polecam WJ.


qset
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 15 paź 2011, 15:42
Lokalizacja: Częstochowa

#5

Post napisał: qset » 20 sty 2012, 23:57

Podzielam uwagę andrjalo, możesz kupić WJ i założyć do niego palnik plazmowy i masz 2 w 1.

Awatar użytkownika

andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#6

Post napisał: andryjan » 21 sty 2012, 08:52

Znając życie oprócz tej stali i gumy "wyskoczy" Ci konieczność cięcia innych materiałów (lub też coś grubszego niż 20mm), a jeśli chodzi o uniwersalność cięcia - WJ nie ma sobie równych.

Faktycznie maszyna do cięcia wodą zdecydowanie przegrywa z laserem powiedzmy do 20mm grubości stali jeśli chodzi o prędkość cięcia, pytanie czy tak bardzo zależy Ci na czasie?. Z drugiej jednak strony zastanów się nad kosztami eksploatacji, przy WJ np. ścierniwo to jeden z większych wydatków, nie wspominając już o dyszach, uszczelnieniach, itd.

Nie wypowiadam się o laserze, bo nie znam kosztów gazów technicznych, ich zużycia oraz innych wydatków np. dysze, itp. Zrób sobie tabelkę, kolumny WJ, Laser, wiersze ZA i PRZECIW i samo wyjdzie :wink:.

Nie zapomnij też o odpowiednim oprogramowaniu wraz z bardzo dobrym automatycznym nestingiem.
CAD/CAM CAGILA
Porównanie programów dla wycinarek CNC => http://www.cnc.info.pl/topics51/automat ... t18915.htm
Optymalny automatyczny nesting to już połowa sukcesu, kliknij na WWW i dowiesz się więcej :)


www.kimla.pl
Posty w temacie: 2

#7

Post napisał: www.kimla.pl » 23 sty 2012, 21:46

Jako, że firma Kimla oferuje zarówno lasery jak i waterjety, postaram się obiektywnie porównać te maszyny.

Przede wszystkim laser i waterjet idealnie się uzupełniają.
Laser do cienkich blach a waterjet do grubych materiałów.
Laser może ciąć szybciej (szczególnie cienkie blachy) ale wprowadza naprężenia termiczne i bardzo trudno uzyskać ładny otwór o średnicy mniejszej niż grubość blachy.
Waterjet tnie wolniej ale jest o wiele bardziej uniwersalny i nie ma problemu z wycięciem otworu 6mm w blasze 30mm co w przypadku lasera jest prawie niemożliwe.
Laser tnie stal do 20-25mm ale przy dużych mocach cena takiego lasera to 3 lub 4 waterjety (od 1500 do 2000 tys. zł).
Waterjet nie ma konkretnych ograniczeń grubości (praktycznie do 200mm)
Watejet przetnie również kamień, szkło, gumę, kompozyty, oraz metale kolorowe.
Laser tnie metale kolorowe, ale tylko cienkie i z niezbyt wysoką jakością.

Podsumowując, jeśli tniesz przede wszystkim cienką blachę stalowa i nierdzewną do kilku mm to bez dyskusji laser, jeśli jednak zależy ci na wszystkich materiałach, lub stal o grubości ponad 15mm to bez dyskusyjnie waterjet.


Autor tematu
PanPucek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2011, 06:23
Lokalizacja: Olkusz/Kraków

#8

Post napisał: PanPucek » 09 lut 2012, 16:38

Dziękuję Panowie za informację :!:

Na chwilę obecną chyba postawię na laser, ze względu na szybkość cięcia blach. Natomiast w przyszłym roku powrócę do tematu waterjeta :cool:


pozdrawiam


www.kimla.pl
Posty w temacie: 2

#9

Post napisał: www.kimla.pl » 12 lut 2012, 12:39

W takim razie polecam:

Laser Fiber Kimla 1500x3000mm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Wodna / Water Jet”