Edukacyjna frezarka cnc - jak zrobić tanio

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#11

Post napisał: ursus_arctos » 09 sty 2012, 11:57

Do obsługi A3977 potrzeba wyłącznie elementów pasywnych, z których najbardziej skomplikowanym jest potencjometr (potrzebne są dwa). Sterowanie z LPT można zrobić nie używając nic poza rezystorami, kondensatorami i potencjometrami. Opcjonalnie można zrobić optoizolację (dobrą praktyką jest ją zrobić, ale nie ma obowiązku). Przy sterowaniu z USB oczywiście mikrokontroler jest niezbędny - ja użyłem tandemu ATMega32/FT232. Maszynka wykonuje krzywe sześcienne beziera (z pewnymi ograniczeniami, np. wykonanie jednej krzywej nie może trwać dłużej niż sekundę no i pochodne krzywej przekładają się na prędkości/przyśpieszenia) - odpowiednim przygotowaniem krzywych zajmuje się programik w PC i wszystko ładnie śmiga. Program do ATMegi ma może 400 linii, program PC pewnie ze 2000.

Dobrze jest umieścić ten układ na dwuwarstwowej płytce i przylutować - wtedy ścieżki naturalnie się ładnie układają. Przy stosowaniu podstawki THT, zwłaszcza przy płytce jednostronnej, jest mały sajgon. Rozwiązaniem pośrednim jest użycie podstawki SMD. Jest to tyle dobre rozwiązanie, że pady pod podstawkę są praktycznie w tych samych miejscach, co pod chip i można najpierw zrobić wersję z podstawkami do testów. Wersja finalna (z lutowaniem układów) nie będzie się wtedy różnić sposobem prowadzenia ścieżek, co zaoszczędzi mnóstwo czasu i stworzy mniej okazji do popełnienia błędu.



Tagi:


Autor tematu
szuszy
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 36
Rejestracja: 10 kwie 2011, 12:29
Lokalizacja: Sierosławice

#12

Post napisał: szuszy » 09 sty 2012, 18:33

Już mi sił brakło :cry: Czytam tematy o A3977 i wszędzie jest ten PIC. Macie coś bez niego?
Ewentualnie może być AVR.

EDIT:

Znalazłem!

http://kwesoly.net/elektronika/aplikacj ... gro-a3977/

Co o tym myślicie?
Każdy kiedyś musi zacząć...

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#13

Post napisał: ursus_arctos » 09 sty 2012, 20:19

Myślę, że może być prościej. Olej na wejściu te podwójne negacje i daj sam kondensator - ten układ radzi sobie z pośrednimi stanami napięcia bez problemu.
Stała czasowa filtra RC na wejściach step i dir jest zbyt duża; daj mniejszy rezystor, powiedzmy 3.3k (mowa o rezystorach R17 i R18; R4 może zostać bo enable się tak często nie zmienia). Negacja kierunku przełącznikiem to tylko miejsce na potencjalne zimne luty - wystaczy zamienić ze sobą kable jednego z uzwojeń silnika i będzie się kręcił w drugą stronę.

Bloki RC1 i RC2 - jeszcze raz, zbyt duże stałe czasowe. Weź z datasheetu wzorek na "off time" i przelicz, ile Ci wyjdzie. Ja o ile pamiętam mam 1nF (a nie 0.1uF) i 10k (a nie 51k). Tym gościom wyszła częstotliwość PWMa ok 200Hz :O. Powinno być ok. 100kHz

PFD powinno być połączone do wyjścia z potencjometru (regulacja od 0 do Vdd=5V) i odsprzężony kondensatorem 0.1uF.

Sense1 i Sense2 - użyj zwykłych węglowych rezystorów; te białe prostopadłościenne najczęściej mają zbyt dużą indukcyjność, by można było ich bezpiecznie użyć w tym zastosowaniu. Bloki RSense i odpowiednie kondensatory muszą być bardzo blisko chipa.

Przy Vdd kondensator 1u a nie 0.1u.

Możesz z powodzeniem użyć trybu synchronicznego prostowania (SR do masy) i nie dawać zewnętrznych diod - płytka się uprości a emisja ciepła wzrośnie może o kilkanaście procent. Jeżeli masz zamiar piłować ten sterownik na 2.5A lub minimalnie powyżej ;) to lepiej diody dać, ale do nominalnego prądu da się bez.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”