Plotery frezujące ,,isel''

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
wodzirej2
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 48
Rejestracja: 07 cze 2011, 19:27
Lokalizacja: małe 3-city

Plotery frezujące ,,isel''

#1

Post napisał: wodzirej2 » 14 cze 2011, 19:46

Witam wszystkich serdecznie. Nie wiem czy w odpowiednim dziale, ale zwracam się do szanownych forumowiczów z ogromną prośbą. Może znajdzie się ktoś, kto wie pod jakim programem na miarę XXI w. pracowałyby plotery frezujące marki ,,isel'' . Na dzień dzisiejszy są obsługiwane przez programy dos-owskie. Szukam oprogramowania nowocześniejszego, które mogłoby obsługiwać sterownik ,,isel'' c142. Pomocy



Tagi:


MarK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 108
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:32
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: MarK » 15 cze 2011, 10:30

witam!

plotery isela, przynajmniej niektóre, obsługuje program PrimCAM (www.primusdata.com).
wygląda na to, że również C142:

http://www.primusdata.com/contao/primca ... CNC_en.pdf

(strona 2, "supported controllers")

gdybyś w przyszłości potrzebował wsparcia do tego programu - pisz. miałem z tym programem wiele do czynienia.

pozdrawiam.


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#3

Post napisał: paulg » 15 cze 2011, 10:36

Witam.
Przerabiałem jakiś czas temu ploter ISEL na sterowanie pod Mach3
Wymiana płyty głównej , kilka modyfikacji i działa bez problemów.
Płytę główną polecam CS-Mio - znakomita jakość i pewność działania
Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Autor tematu
wodzirej2
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 48
Rejestracja: 07 cze 2011, 19:27
Lokalizacja: małe 3-city

#4

Post napisał: wodzirej2 » 16 cze 2011, 20:01

Witam i wielkie, wielkie dzięki za odzew. Program prim dzisiaj próbowaliśmy odpalić - niestety nawał pracy , brak fachowców( też dopiero zaczynam przygodę z takim programowaniem ,więc właściwie dopiero się uczę ) , do tego słaby angielski i efekt końcowy taki , że się nie udało. Może błędne namiary przy instalacji - nie wiem , ale program nie widzi sterownika. I tu MarK do Ciebie prośba - może podpowiesz gdzie szukać przyczyny?
Co do postu kolegi paulg- oczywiście też podziękowanka, ale mój szef jest trochę anty na takie przeróbki , jak piszesz. No chyba, że naprawdę miałbym pewność , że to będzie super chodziło. Pytanko zatem do Ciebie: ile ta imprezka wyniesie i kto to wszystko pozszywa do kupy, że się tak wyrażę, bo rozumiem,że zajmujesz się takimi tematami ? Pozdro


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#5

Post napisał: pltmaxnc » 16 cze 2011, 22:31

Sterownik c 142 będzie współpracował z programem Galaad.
Pobierz demo z tej stronki
http://www.galaad.net/download-eng.html
Trzeba ustawić w setupie c 142 i ploter powinien wykonać kilka ruchów w trybie demo.
Program jest bardzo prosty i przyjazny.
Jeżeli projekty opracowujesz w jakimś osobnym cadzie to możesz kupić tylko aplikację KAY za 200 euro.
Ponieważ c142 jest trochę archaiczny możesz wymienić w nim moduł sterujący na taki
http://axemotion.com/product_info.php?products_id=31
Wymienia się całą "szufladkę" i uzyskujesz znacznie szybszy sterownik z wejściem USB.
Trzeba jeszcze kupić program sterujący LANCELOT za 50 euro i jazda.
Szef powinien być zadowolony .........................


Autor tematu
wodzirej2
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 48
Rejestracja: 07 cze 2011, 19:27
Lokalizacja: małe 3-city

#6

Post napisał: wodzirej2 » 19 cze 2011, 21:46

Dzięki bardzo za rady. Program Galaad też bierzemy pod uwagę-szef zastanawia się nad kompletnym programem. Próbowałem wersję demo, dosyć fajnie chodzi, jak dla mnie nie jest zbyt prosty, może ze względu na słaby angielski. Inna sprawa to, że ze względu na nawał pracy nie ma czasu spokojnie poćwiczyć. Może znacie jakieś polskie nakładki do tego programu? Na forum zamieściłem też posta z pytaniem o ten program, ale nikt się nie odezwał. Pozdro :)


MarK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 108
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:32
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: MarK » 23 cze 2011, 19:05

witam ponownie (i przepraszam za opóźnienie)

konfiguracja (PrimCAM 2.9): w programie primcnc trzeba ustawić typ sterownika (ikonka "PAR", a następnie ikonka z komputerem - pierwsza z lewej u góry). dla c-142 będzie to najprawdopodobniej isel IMC4. następnie trzeba jeszcze skonfigurować port szeregowy (ikonka z kablem - trzecia od góry, pierwsza z lewej :-) ) numer portu oraz prędkość transmisji. dla c-142 będzie to prawdopodobnie 9600.
po skonfigurowaniu primcnc, trzeba wyjść z programu i uruchomić ponownie, żeby zadziałały nowe ustawienia.

czasem trzeba jeszcze skonfigurować port szeregowy w biosie komputera. najlepiej przypisać konkretny adres, a wyłączyć opcję "auto".

do postu dołączam jeszcze fragment podręcznika do primcnc, który kiedyś przetłumaczyłem (niestety projekt upadł i pozostało tylko to oraz część podręcznika do primcam-a ;) być może będzie pomocny).

pozdrawiam.
Załączniki
PrimCNC.pdf
fragment tłumaczenia podręcznika do PrimCNC
(449.57 KiB) Pobrany 1492 razy


Autor tematu
wodzirej2
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 48
Rejestracja: 07 cze 2011, 19:27
Lokalizacja: małe 3-city

#8

Post napisał: wodzirej2 » 28 cze 2011, 11:23

Wielkie dzięki. Niestety przez cały tydzień nie ma mnie w pracy. ale spróbuję wprowadzić te ustawienia jak tylko wrócę. Poza tym chyba raczej szef wybrał galaada. Mam nadzieję, że to dobry wybór. Pozdrawiam


Autor tematu
wodzirej2
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 48
Rejestracja: 07 cze 2011, 19:27
Lokalizacja: małe 3-city

#9

Post napisał: wodzirej2 » 16 sty 2013, 16:22

Mam problem z aplikacją KAY. W programie Galaad rysuję prostą figurkę do wycięcia z blachy o grubości 10mm. Do projektu przypisuję frez, który ma zdefiniowaną maksymalną głębokość przejścia na 2mm. Frez mając do pokonania 10mm na osi Z wykona 5 przebiegów w programie Galaad (czyli prawidłowo). Następnie eksportuję projekt, otwieram go aplikacją KAY. Sam projekt jest poprawny, ale program pomija parametry frezu i wycina figurę od razu zanurzając się na 10mm. Nie wiem czy dobrze to wyjaśniłem, proszę o pomoc. Pozdrawiam.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#10

Post napisał: pltmaxnc » 16 sty 2013, 21:12

wodzirej2
Następnie eksportuję projekt, otwieram go
a jak go eksportujesz ?
naciskasz ikonkę z frezarką w górnym pasku ?
po naciśnięciu otwiera się nowa strona na której ustawiasz parametry skrawania.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”