Kimla -najnowszy system sterowania CNC

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

jendrol9
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 16 lip 2008, 08:18
Lokalizacja: Polska

#11

Post napisał: jendrol9 » 01 cze 2011, 11:03

Jeśli chodzi o tego typu frezy,to ja bardzo często do cięcia sklejki 10mm używam freza prostego dwupiórowego 3mm, w górnej części posiada stożek który jednocześnie fazuje krawędź sklejki,można w ten sposób zaoszczędzić wiele cennego czasu :smile:
Idealny byłby taki o którym pisze AndrzejJS, ale właśnie kłopoty z ostrzeniem,no i fakt,że takim frezem można tylko z boku wejść w materiał,a nie zawsze jest taka możliwość... :roll:



Tagi:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6134
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#12

Post napisał: oprawcafotografii » 01 cze 2011, 11:18

jendrol9 pisze:...
Idealny byłby taki o którym pisze AndrzejJS, ale właśnie kłopoty z ostrzeniem,no i fakt,że takim frezem można tylko z boku wejść w materiał,a nie zawsze jest taka możliwość... :roll:
Mysle, ze bez problemu mozna wykonac taki frez z czolem tnacym tak
zeby mozna bylo wejsc pionowo. Koszt pewnie zamknie sie w 300zl...

Zamawialem frez dwustopniowy 3mm/6mm do al - nie bylo problemow.

q

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#13

Post napisał: kostner » 04 cze 2011, 09:51

Koledzy jak widze troche offtopic zrobili. Mnie interesuje co jest takiego hiper zajebistego w tym sterowaniu czego nie maja inne systemy :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 9

#14

Post napisał: www.kimla.pl » 04 cze 2011, 11:29

Szanowni Koledzy,

Nie wiem dokładnie co oznacza słowo "zajebistego", ale domyślam się, że chodzi o rozwiązania nietuzinkowe, których brak w innych podobnych urządzeniach.

Przede wszystkim pragnę podkreślić, że firma Kimla zanim zaczęła produkcję obrabiarek CNC, zajmowała się właśnie projektowaniem i produkcją systemów sterowania do takich maszyn.
Właśnie ten system sterowania jest kluczowym elementem pozwalającym mocno wybiegać w przód poza aktualne standardy w tej branży.

Dynamiczna analiza wektorów, sterowanie prędkością z ograniczeniem zrywu, kontrola dynamiki pracy on line z uwzględnieniem sił odśrodkowych i różnych mas osi, Adaptacyjne wygładzenie ścieżki narzędzia z parametrycznym zadawaniem dopuszaczalnego uchybu odwzorowania.

Jest tego jeszcze więcej, ale nie będę przynudzał.

Ile maszyn typu router będzie w stanie wykonywać prace z taką wydajnością przy zachowaniu wysokiej płynności ruchu i jakości obróbki?

http://kimla.pl/mov-79-Frezarka-do-graf ... -000RPM-/1
http://kimla.pl/mov-36-Frezarka-wielkof ... Dibondu-/1
http://kimla.pl/mov-30-folia-poliestrowa-noz-aktywny-/1

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#15

Post napisał: kostner » 04 cze 2011, 11:42

No wlasnie chodzi mi o to przynudzanie. Nazwy fnkcji brzmia naukowo ale nie mowia dokladnie jakie dana funkcja spelnia zadanie. Jezeli kolega przedstawia nowe sterowanie to prosze o konkrety. z pelnym opisem i wyjasnieniem sposobu dzialania :) Filmiki sa oczywiscie bardzo efektowne ale na youtube mozna zobaczyc pelno efektownych prezentacji maszyn, pracujacych pod kontrola roznych systemow sterujacych. Ponadto brakuje porownania w czym kolegi sterowanie jest lepsze w stosunku do sterowan potentatow (HH, Siemens, Fanuc, B&R, Beckhoff itd). Inaczej zrobi sie znowu temat na 20 stron, gdzie beda same ochy i achy a zadnych konkretow. I zeby bylo jasne nie chodzi mi o ponizenie kolegi lub krytykowanie tylko naprawde chce sobie wyrobic obiektywna opinie.

Pozdrawiam
Daniel
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#16

Post napisał: maz » 04 cze 2011, 12:15

Witam.
Ja bym poprosił o listę dostępnych funkcji zczytywanych przez system, zarowno starych jak i nowych, wraz z opisem i parametrami np stosowanych w G kodach.

Dlaczego potrzebuje, bo mam co jakis czas produkcje setek elementow, w ktorych czas obrobki to ok 5-10 sekund i zmiana elementu. Poniewaz nie da sie uzyc przestoju czasowego, ani zadnej petli to trace czas=pieniadze na zatrzymanie programu, odpalenie wrzeciona, wejscie wrzeciona na obroty i tak co kilka sekund. Przy 1000 elementow straty czasowe i prądowe(odpalenie wrzeciona ma wiekszy pobor) sa zbyt duże.

Prosze nie pisac o podajniku ani o wielu elementach na stole itp.
Jezeli sa dostepne G0,G1,G2,G3 i nic poza tym, to troche mało.
W DTR jest wybiorczo opisane, bez parametrow.
Chociazby nie wiem jak "za***iste" będzie sterowanie, to to o czym pisze to są podstawy i sprawiają, że maszyna jest uniwersalna i każdy operator z wiedzą wystarczająca do programowania nie musi sie zaglębiać w coraz to wiecej okienek z bajerami, tylko uzywac podstawowych funkcji wg G CODE ISO.
Niestety nie jest nigdzie podane, ze system zczytuje nawet część tych kodow

http://en.wikipedia.org/wiki/G-code

Nie pisze tego, zeby komus wytykac cos i oczerniac itp, poprostu tego brak. A szkoda.
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4774
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#17

Post napisał: pitsa » 04 cze 2011, 12:27

Konkret to jest właśnie to:
www.kimla.pl pisze: Dynamiczna analiza wektorów, sterowanie prędkością z ograniczeniem zrywu, kontrola dynamiki pracy on line z uwzględnieniem sił odśrodkowych i różnych mas osi, Adaptacyjne wygładzenie ścieżki narzędzia z parametrycznym zadawaniem dopuszczalnego uchybu odwzorowania.
Program wie co będzie robił za chwilę i co robił przed chwilą. Ma taką sporą ramkę czasową, w której prowadzi badania ruchu i efektów jakie wywołuje praca narzędziem i poruszanie masywną bramą, ciężką głowicą itp. Nie wykonuje jakiś zbędnych zatrzymań na ścieżce i kontroluje w taki sposób ruch aby praca wykonana narzędziem była zgodna z przygotowaną ścieżką nawet jeśli ruch jest wykonywany z dużymi prędkościami. Nie są to jakieś tylko rampy na odcinkach tylko adaptacyjne sterowanie nie tylko prędkością ale i przyspieszeniami aby pochodna zrywu nie wywołała zbyt dużego udaru obciążeniowego na obrabianych detalach czy elementach maszyny.
Przecież to proste do zrozumienia. :-) Co prawda trzeba mieć opanowaną matematykę i fizykę, aby to lepiej rozumieć, ale to bardzo dobrze widać po jakości wykonywanych detali oraz płynności ruchów. :twisted:

Pierwszy raz na żywo oglądałem taką maszynę na tarach kamień-stone i tam załapałem w czym rzecz. Polecam targi lub wizy w firmach, które mają maszyny made in KIMLA.

Już niedługo targi MACH-TOOL http://machtool.mtp.pl/pl/ i najlepiej wybrać się tam na jeden dzień i przekonać co potrafią maszyny różnych firm. Targi są jak turniej. :mrgreen:
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 9

#18

Post napisał: www.kimla.pl » 04 cze 2011, 16:27

Szanowni Koledzy,

Widzę, że Kolega Pitsa w tłumaczeniu już mnie wyręczył, więc nie będę tego powtarzał.

Natomiast jeśli chodzi o funkcja o których pisze Kolega Maz, to się wszystko zgadza, tyle tylko, że kolega ma starą wersję systemu sterowania. W nowej wersji uwzględniono wiele postulatów naszych klientów. Jak tylko będzie skończona dokumentacja do najnowszej wersji, będzie do ściągnięcia ze strony www.kimla.pl

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#19

Post napisał: maz » 04 cze 2011, 17:13

Ok, super, tylko co ja mam zrobic, kupic nową maszynę,tą sprzedac żebym miał nowe sterowanie, bo w tym co mam to się nie da zaadoptowac nowego. Maszyna ma troche ponad 2 lata i do niej juz nic sie nie da podpiac, bo przeszliscie na "nowy system" a "stary" nie bedzie aktualizowany.Zadnych poprawek. Mimo, ze z maszyny jestem zadowolony, to z tego sterowania srednio. Z tego co sie orientuje to moja jest jedna z ostatnich z tym starym systemem i to chyba byl najgorszy termin na zakup sprzetu.
Prosilem o poprawke w jednej kwestii, ok dostalem z serwisu inna wersje - jeszcze starsza od tego co mialem.
W glupich telefonach mozna zmieniac soft bez problemu pare lat po wypuszczeniu.
Co prawda, to ja jestem klientem, wiem co kupuje i na co sie decyduje nie powinienem narzekac ze mam stary soft, ale wydaje mi sie ze jest to zbyt krotki okres czasu, na zawieszenie wspomagania danego produktu.
Wg mnie zawalil ktos, kto dowodzi grupa programistow - system nie byl skalowalny mimo, ze w pełni parametryczny jest lub pewnie piersza wersja wyszla bez myslenia o przyszlosci i tak juz zostalo. Do tego programista+konstruktor dla takiego urzadzenia to za mało. Powinien byc jeszcze zaangażowany ekspert w danej dziedzinie lub grupa ekspertow aby oprogramowanie działało bez zarzutów. Niestety w tamtym sofcie tego brakło.
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 9

#20

Post napisał: www.kimla.pl » 04 cze 2011, 18:55

Szanowni Koledzy,

Poprzedni system był rozwijany przez kilka lat aż w końcu skończyły się możliwości procesora, po prostu zabrakło pamięci programu na nowe funkcje i nic na to nie poradzimy.
Oczywiście istnieje możliwość upgradu maszyny ale wymaga to wymiany wszystkiego włącznie z silnikami ponieważ poprzednio były BLDC a teraz są PMSM i nie da się ich podłączyć do aktualnego sterowania. Oczywiście chętnie zaproponujemy wymianę całego systemu i napędów po preferencyjnej cenie.

Generalnie zawsze tak jest, że lepsze jest wrogiem dobrego.
Świat idzie do przodu, elektronika merytorycznie starzeje się szybko.
Oczywiście mamy części do serwisowania tych starszych systemów ale nie da się już ich rozwijać.

To tak jak z samochodami, są coraz lepsze, szybsze, wygodniejsze, mają więcej funkcji a nowe modele kosztują relatywnie wciąż tyle samo.
Jeśli chciałby ktoś wciąż czekać na nowszy-lepszy model, to by zawsze chodził piechotą.

Zapraszam Szanownego Kolegę do firmy, spróbujemy coś Koledze zaproponować.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”