#6
Post
napisał: rchobby » 17 cze 2004, 07:49
Mariusz chyba czytasz w moich myślach. Wczoraj jakiś czas przed pojawieniem sie tego tematu wysłałem prośbę do admina (cruonline) o utworzenie nowego działu dotyczącego właśnie projektowania, jeszcze nie otrzymałem odpowiedzi. W sumie poruszyłeś temat który chodzi mi po głowie od jakiegoś czasu. Temat "wskaźnik laserowy" dotyczy między innymi właśnie robienia płytek dwustronnych, dokładne pozycjonowanie drugiej strony.
Wracając do parametrów, nie zgadzam się z dokładnością damika, 0.1mm to za mało chyba że mówimy o dokładności na obszarze roboczym A4 wówczas OK. Po pierwsze grubość miedzi na laminacie to ok. 20-70um (szkoda freza na cięcie laminatu, małe średnice 0.2-0.4mm są b.drogie ponad 100zł), a szerokość ścieżki 0.2-0.3mm.
Znając życie i ludzi, płacąc za specjalistyczne rozwiązanie (frezarka dla elektroników) po pewnym czasie będą rozczarowani jej możliwościami ograniczonymi tylko do płytek. A gdzie wyrób płyt czołowych np. z aluminium czy pleksi, nie mówiąc o obudowach czy innych zastosowaniach (nawet spore wysokości ponad 100mm, tuning obudowy PC). Moim zdaniem, po przemyśleniu, nie powinieneś ograniczać się tylko do elektroników. Obowiązkowo 3 osie. Szybkości dostosowane do możliwości finansowych, jak damik standard minimum 5 max. 10mm/sek, czyli do 600mm/min. Lepszy sterownik czy silniki i prędkość można bez problemu zwiększyć 2-3 krotnie, koszty wzrosną nawet 5 razy. Możliwość dostosowywania długości jednej osi X lub Y do pewnych max. wymiarów tzn. można zamówić maszynę w wersji podstawowej oś X ma 400mm, ale dostępne są wykonania 600, 800 czy 1000mm. Aby nie komplikować układu pozostałe osie są standardowe (wymiary pozostają stałe) np. Z 100mm czy 200mm, a Y 400 czy 600mm.
Pozostają ceny/koszty, pomijając silniki, wrzeciono i elektronikę, maszyna do celów prywatnych nie powina przekroczyć 1000zł 'kit' i 1500-2000zł złożona.
Na koniec pytanie dotyczące systemu wymiany narządzia. Czy są tanie, domowe rozwiązania?
Pozdrawiam