Źródło LG-120- przebiegi na jego wyjściu-proszę o pomoc

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
gwozdex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 106
Rejestracja: 20 lip 2006, 20:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Źródło LG-120- przebiegi na jego wyjściu-proszę o pomoc

#1

Post napisał: gwozdex » 04 sty 2011, 22:43

Witam!
Posiadam w swojej maszynie źródło jak w temacie (zdjęcie LG-120). Niestety nie jestem z niej zadowolony ponieważ nie zachowuje się tak jak powinna. Jestem początkujący w tej dziedzinie i dlatego proszę o pomoc. Dlaczego wnioskuję że coś jest nie tak? Po 1. to mam problem przeciąć blachę o grubości 30mm przy ustawieniu 120A! Po drugie "na ucho" słychać ze plazma pracuje niestabilnie podczas cięcia blachy. O jakości nawet nie wspominam. No i co mnie martwi najbardziej to to co przedstawiają załączniki. Są to przebiegi napięcia zmierzone na na dzielniku rezystorowym wpiętym pomiędzy masę a elektrodę. Przebiegi na przemian wyglądają jak na rysunkach poniżej i zmieniają się po kilku chwilach pracy lub po kilku odpaleniach. Podpowiedzcie proszę co może z nią być nie tak. A może to jest normalne??
Pozdrawiam i dziękuję.
Załączniki
4_4.jpg
początek pracy
4_4.jpg (30.94 KiB) Przejrzano 891 razy
0_0.jpg
... lub po kilku minutach pracy
0_0.jpg (29.74 KiB) Przejrzano 891 razy
2_1.jpg
po kilku odpaleniach...
2_1.jpg (35.24 KiB) Przejrzano 896 razy



Tagi:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#2

Post napisał: IMPULS3 » 05 sty 2011, 19:50

Nie wiem czy bląd jest plazmy czy po prostu za malego prądu. Akurat dzisiaj ciąlem blachę 30 i prąd cięcia mialem ustawiony na 110 i cięcie bylo dosyć powolne.Moja plazma to OZAS OPOLE 150W. Być może u ciebie dane zadeklarowane przez producenta nie są zgodne z tym co można z niej wydobyć.


Autor tematu
gwozdex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 106
Rejestracja: 20 lip 2006, 20:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

#3

Post napisał: gwozdex » 05 sty 2011, 22:57

Tu masz rację. Parametry rzeczywiste odbiegają od tego co deklarował producent który niechętnie oferuje swoją pomoc w naprawie sprzętu. Niemniej jednak nie to mnie martwi tylko te przebiegi. Gdyby udało mi się ustawić źródło tak aby pracowało stabilnie przy msx. 70A to niech i tak będzie. Lepiej mieć stabilne 70A niźli niestabilne urojone 120A :).
Pozdrawiam.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#4

Post napisał: IMPULS3 » 06 sty 2011, 00:09

No dobrze, a żródlo to transformator czy inwerter? I jak tniesz -ręcznie czy maszynowo? Bo jakość cięcia jak tu już bylo 1000 razy pisane to palnik.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#5

Post napisał: cnccad » 06 sty 2011, 09:43

prawdopodobnie tranzystory kluczujące się nie wypełniają lub jak tniesz i maszyna przejeżdża przez żebra stołu materiałowego powstają wahania , bo możesz mieć niski prąd ciecia.
Również zawilgocenie gazu plazmowego będzie powodować identyczne objawy ale jako dodatek będzie to że są trudności w przebiciu raz większe a raz mniejsze.
To jest uzależnione od ilości wilgoci w gazie.
Również , plazma nie cierpi jak blacha którą się tnie jest zmrożona a na dodatek przyrdzewiała.
Nawet przeszlifowanie jej nie pomoże.
Wówczas , śrutowanie lub piaskowanie , nagrzanie jej do tem.20C° i przeprowadzenie testu.

Nie licz na to że przy procesie tym będzie przebieg idealny. Jest dużo czynników mający wpływ na jej pracę.
To urządzenie to Polski inwerter jak się nie mylę ale ma kilkadziesiąt wad. Drobnych wad ale dających się z nimi żyć.
Żeby otrzymać wiarygodny przebieg , musiał byś zachować idealne warunki pracy , to znaczy:
1. stała odległość palnika od materiału
2. gaz w temperaturze 25C
3. cięcie "w powietrzu" ( każdy najazd na żebro stołu materiałowego to zmiana w oscylogramie )
4. stała temperatura blachy
5. stała stabilna szybkość posuwu
6. brak tętnień na stole materiałowym. Czyli odseparowany od ochrony ... taki wolny strzelec.


Żeby coś Ci poradzić to może trzeba by to zobaczyć na własne oczy , lub jak praca jest faktycznie wyraźnie zła to nagraj filmik i go wrzuć
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
gwozdex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 106
Rejestracja: 20 lip 2006, 20:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

#6

Post napisał: gwozdex » 07 sty 2011, 06:43

Mam świadomość tego ,że nigdy nie będzie idelanie. Wystarczy mi jeśli dojdę do tego co jest przyczyną przechodzenia źródła ze stanu który pokazuje oscylogram pierwszy a drugi. Ja osobiście mam kilka podejrzeń co mogło się stać:
1. problemy z kluczowaniem ( o którym pisał cnccad)
2. zwarcie między zwojowe w którejś z cewek
3. wadliwe sprzężenie zwrotne
4. wadliwe kondensatory.

W przyszłym tygodniu przeprowadzam testy, a o wynikach poinformuję forumowiczów.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#7

Post napisał: cnccad » 07 sty 2011, 08:09

jeszcze co mnie zastanawia , to dławik.
Kondensatory .... tak , to jest również możliwe że one mają problem z samymi sobą.
Tyle że wówczas też może rosnąc temperatura na tranzystorach .... ale oczywiście to zależy na ile są wadliwe kondensatory.
Proponuję .....
Wyłączyć HF i podłączyć jakieś obciążenie rezystancyjne tak żeby prąd był np. 40...50A
Wówczas wszystko wyjdzie z pomiarów. Nie będzie wahnięć a obciążenie będzie statyczne.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
gwozdex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 106
Rejestracja: 20 lip 2006, 20:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

#8

Post napisał: gwozdex » 07 sty 2011, 15:51

Dziękuję za radę.
Nie wiesz gdzie znajdę jakieś pomocne informacje nt. budowy takich plazm. Na przykład na elektrodzie jest dość dużo tematów dotyczących spawarek inwerterowych i głównie wiedzę na temat ich działania czerpię z tej właśnie strony. Jeśli jednak masz jakieś inne materiały lub ciekawe linki to chętnie się poduczę.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 07 sty 2011, 16:48

niestety ....
elektroda też mi przeszła przez myśl.
Konkretnie do tego modelu nie mam nic.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
gwozdex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 106
Rejestracja: 20 lip 2006, 20:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

#10

Post napisał: gwozdex » 31 sty 2011, 21:05

Witam wszystkich!
Przepraszam za opóźnienie. Plazma została naprawiona, a przyczyna jak zwykle tkwiła w najnormalniej niedokręconej nakrętce od przewodu prądowego (masowego). Mam na myśli połączenie wewnątrz plazmy pomiędzy przewodem a gniazdem umieszczonym na obudowie źródła.
Dziękuję wszystkim za pomoc a w szczególności Koledze cnccad
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”