Uruchamianie EMC2 na Ubuntu 10.10 PL

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#11

Post napisał: markcomp77 » 01 sty 2011, 12:35

jeśli dobrze widzę ze "zrzutu" to - nie było tam etapu kompilacji?

jeśli instalujemy coś ze źródeł to poza doinstalowaniem koniecznych dodatkowych pakietów (zazwyczaj w wersjach devel)... nieodzowna jest kompilacja źródeł programu

kompilacja jest ostateczną weryfikacją spełnienia zależności

a...
ArturM pisze:najpierw ciągniesz źródła jądra, kompilujesz jąderko realtime i dopiero potem kompilujesz emc (już bez opcji 'enable-simulator')


SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Tagi:


Autor tematu
sonne2
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 14
Posty: 31
Rejestracja: 24 maja 2007, 21:16
Lokalizacja: z kątowni

Re: Praca-inżynierska Osiński

#12

Post napisał: sonne2 » 01 sty 2011, 13:21

Program zainstalowałem wcześniej. Nie wiem jak jest w Linuksie, ale w Windowsie nie da się zainstalować 2 razy tego samego programu w 1 i tej samej lokalizacji.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#13

Post napisał: markcomp77 » 01 sty 2011, 14:39

sonne2 pisze:Program zainstalowałem wcześniej.
a w jaki sposób... był instalowany ze źródeł?... czy z pakietu binarnego?

ze źródeł - wymaga do działania KOMPILACJI... ( a dokładniej paru kroków... jednym z nich jest kompilacja... z reguły jest w takim pakiecie plik opisujący procedurę "instalacji")

a pakiet binarny nie da się zainstalować bez spełnienia zależności - nad tym panuje systeem zarządzania pakietami (tutaj DEB)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
sonne2
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 14
Posty: 31
Rejestracja: 24 maja 2007, 21:16
Lokalizacja: z kątowni

Re

#14

Post napisał: sonne2 » 01 sty 2011, 14:47

Ciężko jest mi na te pytania odpowiedzieć. Postępowałem po prostu tak jak było napisane w readme, czyli tak jak wcześniej kolega napisał, że na 99% brakuje mi pakietów: tk8.5-dev, tcl8.5-dev i bwidget. Najłatwiej będzie pobrać gotowego Linuksa z EMC2. Niestety zamiast downloadu ok 200 kb/s mam ok. 40-50. Operator przeprowadza jakieś konserwacje :(

Awatar użytkownika

ArturM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 160
Rejestracja: 12 kwie 2008, 07:53
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Re

#15

Post napisał: ArturM » 01 sty 2011, 16:22

sonne2 pisze:Ciężko jest mi na te pytania odpowiedzieć. Postępowałem po prostu tak jak było napisane w readme, czyli tak jak wcześniej kolega napisał, że na 99% brakuje mi pakietów: tk8.5-dev, tcl8.5-dev i bwidget. Najłatwiej będzie pobrać gotowego Linuksa z EMC2. Niestety zamiast downloadu ok 200 kb/s mam ok. 40-50. Operator przeprowadza jakieś konserwacje :(
No na moje wychodzi że skompilowałeś ale nie do końca dobrze.

wejdź do katalogu gdzie rozpakowałes emc2

i leć od nowa wg README - możesz 'zainstalować' od nowa - to nic nie przeszkadza.

więc:

cd src
./configure --enable-run-in-place --enable-simulator
make


Cos mi sie wydaje, że przy poprzedniej instalacji nie podałeś w configure opcji '--enable-run-in-place' - przynajmniej tak wygląda po tym:

Kod: Zaznacz cały

root@leon-desktop:/home/leon/Pobrane/emc2-2.4.5# . scripts/emc-environment
This script is only useful on run-in-place systems. 
Albo podałeś '--enable-run-in-place' ale 'configure' albo 'make' rzuciło błędami, ale nie zwróciłeś uwagi.


Autor tematu
sonne2
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 14
Posty: 31
Rejestracja: 24 maja 2007, 21:16
Lokalizacja: z kątowni

Re

#16

Post napisał: sonne2 » 01 sty 2011, 16:30

Dzisiaj już jestem niestety czymś innym. Wiem, że jedna z opcji u mnie nie działała. Najlepiej chyba pobiorę gotowego Ubuntu z EMC2, a w wolnym czasie będę uczył się obsługi Linuksa.

Awatar użytkownika

ArturM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 160
Rejestracja: 12 kwie 2008, 07:53
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Re

#17

Post napisał: ArturM » 01 sty 2011, 16:55

sonne2 pisze:Dzisiaj już jestem niestety czymś innym. Wiem, że jedna z opcji u mnie nie działała. Najlepiej chyba pobiorę gotowego Ubuntu z EMC2, a w wolnym czasie będę uczył się obsługi Linuksa.
:D w straśnie gorącej wodzie kąpany jesteś :)

Jeżeli chciałeś się zapoznać z Linuksem i obejrzeć przy okazji emc2 to trzeba było zostać z tym 10.10 - jeszcze ze 3-4 posty i emc jako symulator byś miał u siebie - więc mógłbyś obejrzeć co i jak, testowe programy popisać/pogenerować.

Ten 10.04 z linuxcnc.org jest 'gotowy' i z jądrem realtime - wyśmienicie się nadaje żeby postawić na komputerze, podpiąć maszyne i pracować. Ale znowu średnio się nadaje jako komputer 'do wszystkiego' - będziesz mial np. problemy z siecią wifi (a pewnie 'z pudełka' to w ogóle sterów do wifi nie będzie).

U siebie mam tak:

- na lapku mam 10.10 i zawsze aktualne emc2 z gita jako symulator - programy piszę, kody sprawdzam, zmiany w axisie se wprowadzam.

- do pracy mamy syperwypasione ekstrawydajne i bardzo, bardzo drogie komputery specjalistyczne (tzn. DELL GX150 za 85zeta z Allegro :D)

- na lapku mam VirtualBoxa i jeżeli jest taka potrzeba to po prostu podpinam dysk z kompa produkcyjnego do lapka i pod VirtualBoxem robię poprawki/aktualizacje. Pod VirtualBoxem też stawiam Ubuntu na tych produkcyjnych dyskach.

Taką konfigurację polecam - znaczy u siebie mieć aktualnego i wygodnego Linuksa. A do maszyny mieć oddzielny komputer z jądrem realtime - myślę, że nawet najprostsza maszyna jest warta żeby do niej kompa za 85 i ew. monitor za 150 zeta dokupić.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#18

Post napisał: markcomp77 » 01 sty 2011, 17:48

ArturM pisze:Taką konfigurację polecam - znaczy u siebie mieć aktualnego i wygodnego Linuksa. A do maszyny mieć oddzielny komputer z jądrem realtime - myślę, że nawet najprostsza maszyna jest warta żeby do niej kompa za 85 i ew. monitor za 150 zeta dokupić.
potwierdzam...

hehe - mi w piątek mój stały komp do emc2 "eksplodował".. tzn. poleciał zasilacz (ze smrodem) plus coś walnęło z płyty głównej - a przez przypadek w momencie wystrzału przechodziłem obok... więc wszystko widziałem ;)

szczęśliwie twardy pozostał nie ruszony

podłączyłem go do zupełnie innego kompa... po paru momentach grafika się dostosowała
i.... i sterowanie dalej było możliwe (nawet niezły ma jitter ten nowy - 8us)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
sonne2
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 14
Posty: 31
Rejestracja: 24 maja 2007, 21:16
Lokalizacja: z kątowni

Re

#19

Post napisał: sonne2 » 01 sty 2011, 18:17

Po prostu chciałem to zainstalować i uruchomić. Linuksa zainstalowałem na swoim starym komputerze. O wifi nawet nie marzę. Mam w domu wolną kartę wifi na usb, ale do niej na Linuksa nie ma sterowników. Musiałem podłączyć do do routera za pomocą kabla sieciowego.
Już zmarnowałem 2 płytki cd dla tych Linuksów, więc i 3 przeboleje. Niestety moja płyta główna nie bootuje z pendrive. Jej konfiguracja jest ciut wyższa od tego Dela, którego polecasz.

[ Dodano: 2011-01-01, 23:50 ]
Uff. Po dobrych 6 godzinach (normalnie 2) udało mi się pobrać Ubuntu 10.04. Ta wersja pracuje dużo szybciej od 10.10, niestety w zdecydowanej większości jest po angielsku. Nie ma nawet słownika w Firefoxie.
Planuje wykonać na początek mojej przygody z CNC prosty ploter. Na początek mam pytania dotyczące kompatybilności sterownika z EMC2. Chodzi mi tutaj o sterownik z tej strony:

http://www.ottop.republika.pl/sterownik2803.shtml


Płytka PCB jest dość prosta, a elemety tanie i łatwo dostępne. Silniki krokowe (unipolarne, czyli z 6 przewodami) zamierzam pozyskać z zepsutych drukarek. Czy muszą być to 3 jednakowe silniki?

Aha. Aktualnie EMC2 wywala mi jakiś błąd podczas uruchamiania, ale domyślam się, że jest to spowodowane brakiem sterownika oraz urządzenia CNC.

Awatar użytkownika

ArturM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 160
Rejestracja: 12 kwie 2008, 07:53
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Re

#20

Post napisał: ArturM » 02 sty 2011, 17:14

sonne2 pisze: Uff. Po dobrych 6 godzinach (normalnie 2) udało mi się pobrać Ubuntu 10.04. Ta wersja pracuje dużo szybciej od 10.10, niestety w zdecydowanej większości jest po angielsku. Nie ma nawet słownika w Firefoxie.
System->Administracja->Języki

(albo jakoś podobnie - piszę z 10.10) i tam wyskoczy okienko że chce sobie pobrać pakiety językowe - zainstaluj i się poprawi.
... ciach pytanie o sterowniki...
- nie znam się - tu nie pomogę.
sonne2 pisze: Aha. Aktualnie EMC2 wywala mi jakiś błąd podczas uruchamiania, ale domyślam się, że jest to spowodowane brakiem sterownika oraz urządzenia CNC.
Ja Ci dam 'jakiś błąd' :) - jak podasz co wyskakuje to będzie można coś pomóc - a na 'jakiś błąd' to mogę napisać: 'coś trzeba poprawić' :D

Generalnie to emc2 powinno wystartować do wybieraczki maszyn.
Wybierz sobie 'sim->axis_mm', każ skopiować konfigurację do katalogu domowego i uruchom - powinno emc2 w trybie symulacji wystartować.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”