Budowa Narzedziowni CNC

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Cinek84
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 75
Rejestracja: 08 paź 2009, 20:22
Lokalizacja: Dublin

Budowa Narzedziowni CNC

#1

Post napisał: Cinek84 » 01 lis 2010, 19:20

Witam,
Mysle nad zainwestowaniem w branze CNC. Na poczatek tokarka i frezarka CNC i do tego moze jakies manualne maszynki. Mam jednak kilka pytan:
- czy istnieja jakies przepisy prawne w zwiazku z rozmieszczeniem maszyn?
Zalozmy ze tokarka ma 4mx1.5m czy jestem ograniczony jakims prawem o przestrzen wokol niej. Pomijam kwestie wibracji przechodzacych z jednej maszyny do drugiej.
- czy istnieja jakies przepsiy dotyczace podloza, tzn. stopien utwardzenia podlogi. Oczywiscie nie postawie maszyn na piasku ale narazie nie mam hali i mam zamiar cos malego zbudowac ale z glowa.
- co do hali? Czy sa jakies przepisy na jej wysokosc, tzn. jezeli maszyna jest wysoka na 2m czy jest jakis przepis na wysokosc pomiedzy maszyna a dachem hali?
- jak jest rozwiazana sprawa wentylacji? Czy maszyny musza miec podlaczone "kominy" czy kazdy sobie rzepke skrobie?

Moze moje pytania wydaja Wam sie glupie ale w Polsce wszystko jest mozliwe..

Dziekuje za pomoc.


Have a little faith in yourself.

Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#2

Post napisał: Mariuszczs » 01 lis 2010, 19:39

Sądze że w DTR każdej maszyny jest napisane jak posadowic maszynę - wszystkie maszyny które ja posiadam wymagają fundamentu ( ale oczywiście nie robiłem bo wstawiałem w gotowe pomieszczenie ) . W DTRkach jest ładnie wszystko zwymiarowane. Co do odległości między maszynami to nie ma nic wspomniane, ale z doświadczenia wiem że w koło trzeba chodzic i np zamiatac, wannę wysunąc itd więc miejsca maszyna zabiera co najmniej 3 szerokości.


aspem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 153
Rejestracja: 12 sie 2008, 16:04
Lokalizacja: Dragon city

#3

Post napisał: aspem » 01 lis 2010, 20:00

Co do wentylacji to się zastanów - bo czasem np dla przecinarek plazmowych jest to prawie koniecznością. Jeżeli chodzi o wysokość to nie wiem dokładnie czy są jakieś wartości ale wydaje mi się, że musisz o tym pogadać ze strażakiem - bo ktoś musi Ci halę odebrać.

Jak chodzi o przestrzeń to tu również decydują parametry maszyn - jakich gabarytów części będą tam ładowane i o jakiej wadze - czy da się ręcznie to załadować czy trzeba jakiś wózek - to Ci pomoże ustawić maszyny.

Jeżeli coś będzie robione w ciągu technologicznym: toczenie, frezowanie - to może też weź to pod uwagę przy ustawieniu - szkoda aby części wędrowały pomiędzy operacjami po całej hali.

Aspem


zdzicho
Posty w temacie: 1

#4

Post napisał: zdzicho » 01 lis 2010, 21:07

Wysokość min 3,5 m. Jak będzie niżej i przyjdzie inspektor PiP ,to będziesz zdejmował dach i podwyższał.


Maq
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 297
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:05
Lokalizacja: podkarpacie

#5

Post napisał: Maq » 01 lis 2010, 23:24

Z tą wysokością to nie takie proste z tego co pamiętam. Min to chyba 3m ale zależnie od tego np. czy są wyciągi czy nie, albo jakieś przeliczniki kubatury na pracownika. Trzeba by poszukać konkretnej ustawy albo pogadać z projektantem.
Linki do poczytania: http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=pl
i to: http://www.ciop.pl/15081.html

[ Dodano: 2010-11-01, 23:31 ]
"Wymagania dotyczące minimalnej wysokości pomieszczeń w zakładach pracy określają przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy.

2. Pomieszczenia, których wysokość powinna, zgodnie z ust. 1, wynosić co najmniej 3 m i 3,3 m, mogą być obniżone do wysokości nie mniejszej niż 2,5 m w przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji, pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego."
cytat z: http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=pl

[ Dodano: 2010-11-01, 23:33 ]
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=pl

[ Dodano: 2010-11-01, 23:37 ]
Ale tych przepisów jest naprawdę Chmara łącznie z wysokością stopni i natężeniem światła w luminach. Odnośnie wysokości pomiędzy maszyną a sufitem nie spotkałem się z przepisami które mówiły by cokolwiek na ten temat. Myślę, że projektant wiele by tu wyjaśnił.


Marian605
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 07 paź 2007, 21:36
Lokalizacja: śląskie

#6

Post napisał: Marian605 » 16 sty 2011, 19:40

Witam,
To zależy: jeśli będziesz prowadził działalność jednoosobową czyli sam sobie jesteś pracownikiem, sprzataczką i szefem to możesz mieć to ulokowane nawet pod namiotem. Natomiast jak będziesz już miał przynajmniej jednego pracownika to całkiem inna postać rzeczy - zachowane odległości maszyn od siebie, wysokość pomieszczenia, przepisy przeciw pożarowe, zaplecze socjalne, BHP, PIP itp. idt. A jak naprawdę jest w zakładach to każdy widzi.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#7

Post napisał: fus23 » 19 sty 2011, 17:43

witam
jako budowlaniec powiem tak
jest na każdej budowie koleś odpowiedzialny - inspektor nadzoru budowlanego danego obiektu i on zna wszystkie kruczki prawne odnośnie wysokość pomieszczeń "minimum" na chale produkcyjne czy usługowe
dalej rozstawienie maszyn to kwestia ważna z punktu widzenia pracownika to na każdą maszynę i jej operatora przypada ileś metrów kwadratowych to się nazywa swoboda działania czy jakoś tak chodzi o to by mógł się z materiałem obrócić przełożyć narzędzia i tak dalej oto zapytaj jakiegoś BHP-owca
dalej wiadomo że w koło maszyny musisz mieć miejsce bo to wióry spadną z tyłu to coś się nie mieść
w kilku warsztatach widziałem zasadę -maszyny po kontach po metrze od ściany przy maksymalnym wysunięciu elementów roboczych -ruchomych w kierunku ściany
dalej to juz fundamenty ....
mając projekt pomieszczeń zazwyczaj w skali łatwo będzie sobie nanieść zmiany jeśli chodzi o fundamenty danych maszyn lub po prostu z przezorność wylej 4 razy grubsze posadzi za zbrojone tonami prętów i problem z głowy nie licząc amortyzowania podstawy maszyn ... :P
pozdrawiam
Jeśli broń zabija ludzi , to długopisy robią błędy ortograficzne ...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”