Pneumatyczny młot kowalski z dwóch siłowników

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
wilk
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 42
Rejestracja: 03 maja 2007, 16:39
Lokalizacja: okolice Gorlic

Młot kowalski sprężarkowy

#1

Post napisał: wilk » 18 lut 2010, 21:04

Chciałbym zbudować amatorski młot sprężarkowy do kucia artystycznego.
Zacząłem zbierać informacje na temat zasady działania.

Obrazek

Obrazek
Wklejam strony z książki, z opisem działania rozrządu młota, jednak nie wiem jak go zaprojektować w praktyce. Funkcja docisku odkówki mogła by być nawet pominięta.
Ograniczeniem jest też niewielki skok pedału uruchamiania pracy młota. Pewnie kanały trzeba dawać pod kątami?


Może ktoś wie jak to zrobić, albo ma jakieś zdjęcia, lub dokumentacje?

Mój młot miałby ciężar części spadającej od 15-25 kg. Tutaj wklejam linki do stron gdzie jest przekrój przez takie młoty z wymiarami, jednak niekompletnymi...

http://www.angele-shop.com/catalog/prod ... rhammer-an
http://www.angele-shop.com/catalog/prod ... rhammer-an

Jaką proponujecie grubość tłoka bijaka, wymiary tłoka sprężarki i jego skok, oraz liczbę pierścieni? Jakie średnice kanałów przepływowych?
Bardzo proszę o pomoc
Pozdrawiam
Szymon



Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 18 lut 2010, 23:05

Może lepiej zacząć od dużo prostszego młota, ale mimo to działającego równie skutecznie:

Trochę myślałem nad takim rozwiązaniem, ale nie mam gdzie uciec z hałasem.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#3

Post napisał: skoczek » 19 lut 2010, 11:48

Witam serdecznie.
Też bym radził tak jak Kolega BYDGOST zacząć od młota resorowego. Jest to prostsza konstrukcja. A jeżeli Koledze koniecznie zależy na młocie sprężarkowym to lepiej jest rozejrzeć się na allegro za takimi, czasem można dość tanio takie "wyrwać". Takie rozwiązanie, nawet gdyby młot był do remontu powinno wyjść taniej niż próba robienia młota od podstaw.
W styczniu był na allegro młot sprężarkowy za 4300zł. Co prawda już go nie wystawiają, więc być może sprzedali go poza aukcją ale wyślij zapytanie do sprzedawcy - być może jeszcze go mają. Cena wydaje się dobra, choć dużo zależy od jego stanu. Tak czy inaczej za te pieniądze trudno będzie zrobić porządny młot (co fabryczny to fabryczny), taki z prawdziwego zdarzenia, choć jeżeli masz dobry warsztat to nie wykluczone że Ci się to uda.
Pozdrawiam, skoczek.


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#4

Post napisał: lukadyop » 19 lut 2010, 12:52

Koło szczecina Facet chciał sprzedać młot za około 2000 zł szkoda że nie zrobiłem zdjęcia może akurat pasował by do twoich potrzeb.


Autor tematu
wilk
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 42
Rejestracja: 03 maja 2007, 16:39
Lokalizacja: okolice Gorlic

#5

Post napisał: wilk » 19 lut 2010, 20:59

Jestem właśnie w trakcie robienia młota resorowego :wink:
Wkleję niedługo jakieś fotki.
Widziałem ten młot za 4300, nawet zdaje się, że było to niedaleko ode mnie, ale teraz kończę technikum i dopiero od maja mogę się rozglądać za robotą, więc z kasą ciężko...
Co do parku maszynowego to posiadam na razie tylko spawarkę, wiertarkę i warsztacik ślusarsko-kowalski, ale różne operacje z zakresu obróbki skrawaniem staram się załatwiać po znajomości :wink:
Temat młota sprężarkowego zgłębiam od niedawna, jak bym wiedział jak dokładnie ma wyglądać ten rozrząd i tłoki, to może stwierdziłbym, czy gra jest warta świeczki.
Jeśli dojdzie do skutku, to jest to na pewno projekt długoterminowy.
Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#6

Post napisał: skoczek » 19 lut 2010, 21:32

Witam serdecznie.
Zawsze możesz napisać do gościa i zapytać czy nie przetrzymałby Ci parę miesięcy go. Możesz napisać że jesteś uczniem i że nie masz teraz pieniędzy na niego. To handlarz, ale o dziwo niektórzy ludzie są w stanie się na coś takiego zgodzić więc może i ten się zgodzi. Młot na pewno będzie Ci lepiej służył niż samoróbka. Spójrz na ten korpus...
Nie zapomnij też o ważnym elemencie jakim jest fundament pod młot i izolacja gruntu od drgań. Niestety jest to duży problem, a rozwiązanie dość kosztowne - wiem że różne metody (wynalazki) stosowano - duże ilości betonu jako fundament izolowane styropianem albo oponami :mrgreen: , czasem stosowano podkłady kolejowe. Fora o kowalstwie artystycznym, kuciu mieczy i stali damasceńskiej pewnie znasz, a jeżeli nie to szukaj, a na pewno znajdziesz tam dużo informacji na ten temat oraz przykłady budowy takich młotów (resorowych i pneumatycznych).
Co do drgań to niestety ale mam tę wątpliwą przyjemność odczuwać je dość często - sąsiad ma kuźnię :roll:
Pozdrawiam, skoczek.


Autor tematu
wilk
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 42
Rejestracja: 03 maja 2007, 16:39
Lokalizacja: okolice Gorlic

#7

Post napisał: wilk » 19 lut 2010, 21:52

Obrazek
To zdjęcie użyczył mi znajomy z innego forum. Fotografia przedstawia młot sprężarkowy-samoróbkę, a zrobiona była na festiwalu kowalskim na Ukrainie.

Jako wibroizolację ludzie z pozytywnym skutkiem stosują między szabotą a fundamentem węże od hydrauliki siłowej.
Napiszę do tego sprzedawcy, może rzeczywiście się zgodzi przytrzymać sprzęta- dziękuję za radę.
Pozdrawiam
Szymon


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#8

Post napisał: skoczek » 19 lut 2010, 22:22

Witam serdecznie.
Ładny sprzęt.
Pisząc do sprzedawcy musisz mieć na względzie to że (jeżeli go jeszcze ma) może od Ciebie wymagać zaliczki. Jeżeli się dogadacie to musisz mieć pewność że zdążysz uzbierać pieniążki. Podczas rozmowy można często wyczuć czy gość jest w porządku i nie zwinie Ci tej zaliczki np. pod pretekstem "spóźnił się Pan pół godziny z przelewem pieniążków", czy jednak jest burak i tak postąpi. Na szczęście są jeszcze uczciwi ludzie na tym świecie. Dolicz sobie też koszty transportu. Zależnie od województwa musisz liczyć się z kilkoma stówkami za rozładunek (jest duża szansa że tam Ci widlakiem to wrzucą na auto ale aby rozładować u siebie, jeżeli nie ma Twój znajomy jakiegoś widlaka będziesz musiał jakimś dźwigiem lub HDS-em). Koszty transportu jak Ci ktoś po znajomości nie pojedzie to musisz liczyć od 1zł/km (bardzo duże szczęście) do 2.50zł/km (mało szczęścia albo HDS który Ci to rozładuje od razu).
Tak czy inaczej dużo się opytaj o te sprzęta, czy to działa, albo kiedy ostatnimi czasy to było uruchomione, np. w ostatnim ćwierćwieczu? ;)
Tak czy inaczej powodzenia w rozmowach i miej dużo ostrożności.
Pozdrawiam, skoczek

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#9

Post napisał: BYDGOST » 19 lut 2010, 22:52

Stąd możesz ściągnąć sobie DTR młota sprężarkowego. Jest w nie naszym języku, ale jest sporo rysunków z wymiarami czyli kompletnych i pokazane są też zawory, które Cię interesują.
http://www.chipmaker.ru/index.php?autoc ... wfile=1980
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#10

Post napisał: skoczek » 19 lut 2010, 23:02

No elegancka ta DTR-ka. Dużo w niej ciekawych informacji. Ja tylko ciekaw jestem jak Kolega BYDGOST wykopuje takie skarby :)
Pozdrawiam, skoczek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”