Sterownik USB CNConv2v1 "beta" W końcu testujemy i

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#11

Post napisał: krzysiekgrab » 20 paź 2009, 13:39

Miałem zg=2,5 i wstawiłem kropkę, pomogło dzięki. Na drugim kompie ruszyło bez problemu za pierwszym razem.


„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;

Tagi:

Awatar użytkownika

MAAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 409
Rejestracja: 10 wrz 2004, 09:40
Lokalizacja: Kielce

#12

Post napisał: MAAK » 20 paź 2009, 21:50

Witam
Wszystko ładnie pięknie i stabilnie pracuje, myślę że to co najważniejsze jest solidnie zrobione przynajmniej tak wygląda
Nie wiem jak Kolegom z forum ale mnie się ten program podoba i myślę że będzie rozbudowywany o kolejne opcje i zakładki o różne pomocne funkcje
Szkoda że na razie tylko 2,5D, wiadomo nie od razu Kraków zbudowano i lepiej pomału solidnie rozbudowywać program
To zerowanie to rzeczywiście nie da się wyzerować na wysokości osi Z

Ja proponuję zrobić więcej zerowań bo to w pracy jest pomocne żeby nie tracić czasu?
Klawisz zero - Maszyny tzw. absolutny
klawisz aut, zer. maszyny XY (przez wyłączniki krańcowe )
klawisz aut, zer. maszyny ZXY (przez wyłączniki krańcowe ) tu opcja - czujnik materiału, opcja - górna krańcówka Z
zero. materiału tu opcja - czujnik materiału, opcja - górna krańcówka Z
zero. detalu zapisanie zerowania ostatniego detalu ( bez przesunięcia pozycjonowania)
W okienku ręcznego pozycjonowania proponuje wstawić okienko podobne do G-kodu przewijane do wpisywania XYZ i wybierania potrzebnej pozycji?


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#13

Post napisał: prokopcio » 21 paź 2009, 10:22

krzysiekgrab pisze:Kurcze przy uruchomianiu programu wyskakuje mi błąd....
Teraz części dziesiętne piszemy zawsze po przecinku nie po kropce więc zmień to z powrotem w pliku config.ini !!!
Poprawiono!

Dzięki MAAK za opinię i testy...
Masz 100% racji - bardzo niewygodne (aż nienormalne ;) ) było zerowanie do punktu 0,0,0 maszyny co jest równoznaczne z dojechaniem do spodu materiału w "lewy dolny róg" i wciśnięcie przycisku zerowania - teraz to zmieniłem tak, że zerowanie robimy na wierzchu materiału czyli tak:

- dojeżdżamy ręcznie nad materiałem do lewego dolnego rogu materiału (no chyba, że chcemy w innym miejscu zacząć obróbkę) i obniżamy oś Z żeby narzędzie dotknęło materiału - wciskamy przycisk [0000]. Dzięki za tą uwagę - reszta opcji nie jest trudna do wykonania ale jeszcze poczekam na "ważniejsze" uwagi. "Bubel" ten popełniłem przez to, że testuję maszynkę na biurku "bez materiału" tzn z kartką papieru i ołówkiem :).
Poprawiono !

Awatar użytkownika

MAAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 409
Rejestracja: 10 wrz 2004, 09:40
Lokalizacja: Kielce

#14

Post napisał: MAAK » 21 paź 2009, 17:49

Do czujnika trzeba wyprowadzić osobny pin, i przydała by sie opcja grubości czujnika żeby wpisać wymiar
Można zrobić prosty czujnik z izolowanej płytki elektrycznej np. z laminat pcb mierzymy taka płytką dokładnie i ten wymiar trzeba wpisać w opcje
Do płytki podłanczmy pin a drugi przewód (masa maszyny) może być frez lub wiertło, i dla pewności zapiąć krokodylkiem do masy, trzeba go oczyścić gdy frezowany był materiał izolacyjny!
potem jedziemy bardzo wolno na dół i gdy będzie połączenie program wyłącza silnik Z i zeruje oś Z maszyny lub zeruje oś Z materiału

Jak ktoś woli można zerować też oś Z na krańcówce górnej i to jest bardo wygodne, nie trzeba zakładać czujnika zawsze to szybciej

Wiadomo że pierwszą rzeczą jest wyzerowanie maszyny względem programu np. w Cncgraf tzw. jazda referencyjna odbywa sie automatycznie, program włancza w kolejności tak jak się tam ustawi
Najlepiej jak Z jest pierwsza do góry bo nie zawadzi jak mamy coś przykręcone do stołu
Czyli pierwsza oś Z jazda do góry (szybkość jest zawsze taka sama ustawiona w opcjach) najazd na krańcówke i program ustawia maksymalną wysokość osi Z taką jak ustawiliśmy w opcjach zakres pola roboczego maszyny
Potem program włancza oś X na krańcówce zeruje X i to samo z Y
Taką czynność powinno się zawsze przeprowadzać po włączeniu programu lub zaniku napięcia i uwaga wtedy gdy nie jesteśmy pewni czy to na pewno zrobiliśmy, dlatego w niektórych programach bez jazdy referencyjnej nie można dalej nic zrobić?


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#15

Post napisał: prokopcio » 21 paź 2009, 18:09

spokojnie MAAK jeszcze się nie rozpędzaj - opcje dodatkowe będziemi dokładąć sukcesywnie - na pierwszy rzut proszę, żebyście dokładnie sprawdzili to co już jest zrobione - inaczej się "zagrzebię" ponieważ pewanie każdą kolejną funkcję również będzie trzeba przetestować i przeważnie dopracować i jak wspomniał pięknie kol. Piotrek - im dalej w las tym więcej drzew. Oczywiścnie można pisać (nawet wskazane) której opcji najbardziej Wam brakuje (a jest tego wiele) i będę sukcesywnie rozbudowywał projekt o kolejne opcje ale proszę, żebyście zaczynali od NAJWAŻNIEJSZYCH rzeczy jeśli już działają poprawnie opcje "już skończone". Nie chcę zaczynać nowej opcji jeśli nie dopracuję poprzedniej - prosze o wyrozumiałość. Czy sprawdziłeś to co już jest zrobione i nie masz zastrzeżeń ? to dla mnie bardzo ważne informacje ponieważ u mnie "na biurku" może to napewno inaczej wygląda niż u Was.

[ Dodano: 2009-10-21, 18:12 ]
ps piny mamy powyprowadzane chyba wszystkie ze standardu LPT i oczywiście będziemy je wykorzystywać. Macie już napewno jakieś strowniki, programy itp - chciałbym się tak "wpasowywać" z pinami żeby było wygodnie dla Was a nie dla mnie.

Awatar użytkownika

MAAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 409
Rejestracja: 10 wrz 2004, 09:40
Lokalizacja: Kielce

#16

Post napisał: MAAK » 21 paź 2009, 21:11

Żeby było wygodnie i nie przepinać ciagle kabelków, to sie wiąże z rozebraniem obudowy Trzeba zrobić na samym początku, wybierania pinów i zmiana kierunków


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#17

Post napisał: prokopcio » 21 paź 2009, 22:47

Nie trzeba rozbierać obudowy! Mogę ustawiać piny dowolnie (na razie tylko ja) i jeśli większości nie pasuje aktualne rozmieszczenie to je zmienię wedle życzenia bo to najmniejszy problem.

PS. czy ktoś poza kolegą MAAK już uruchomił kontroler ?


pswienty
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 22 mar 2007, 23:02
Lokalizacja: Białystok

#18

Post napisał: pswienty » 21 paź 2009, 23:10

Coś się nie mogę połączyć z układem i wyskakuje błąd "Nawiązanie połączenia z urządzeniem nie było możliwe. Port urządzenia jest używany przez inny proces". Sterownik mam na com 29.


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#19

Post napisał: prokopcio » 22 paź 2009, 10:10

A czy podczas próby nawiązania połączenia gaśnie pomarańczowa dioda w kontrolerze ?
nr portu com niema żadnego znaczenia.


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#20

Post napisał: krzysiekgrab » 22 paź 2009, 10:22

Ja uruchomiłem :mrgreen: . Pracuje u mnie nawet płynie (przy dostrojeniu prędkści). Z tego co jest to brakuje mi możliwości sterowania z klawiatury ruchem większej ilości osi (przyzwyczajenie z macha). Na razie możemy jedynie sterować jedną osią ?? Mam pytanie, co to za cyferki w parametry pracy XY na wysokości suwaków (co one reprezentują?? Nie udało mi się z niczym ich powiązać; na myśl mi przychodzi jedynie procent prędkości??). Czy istnieje możliwość wyświetlania prędkości w obrotach na min, a nie w Hz'ach. Dla zwykłego użytkownika będzie chyba trochę uciążliwe przeliczanie??
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”