Kto chętny do testów kontrolera CNC/USB ? 1,22zł

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 21
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#11

Post napisał: prokopcio » 04 wrz 2008, 09:09

dopisałem do listy ;) - puki co jest 7 osób
Piotr Rakowski pisze:Oglądałem film - to nie układ CNC steruje maszyną, a CNCórka :grin: - Panie Łukaszu, tak Pan wykorzystuje biedne dziecko. No i oczywiście wtedy Pański komputer pracuje stabilnie (bo maszyną steruje ktoś zupełnie inny). Normalnie trzeba będzie donieść do Rzecznika Praw Dziecka o wykorzystywaniu dzieci do CNCelów :lol: ).

Uczę ją - bawiąc ;) - kto ręcznie potrafi lepiej - dodam, że jak kręciła to miała 3latka ;) - podrzuciłeś mi pomysł żeby przeprowadzić selekcję np. kto wyfrezuje, graweruje ręcznie, wytnie itp postać L.K. / J.K. (lub oboje naraz bo dużo miejsca nie zajmują ;) ) - najlepsze 5 prac będzie nagrodzone ;)

EDIT : Niestety protokół komunikacyjny nie będzie udostępniony...
Ostatnio zmieniony 06 paź 2009, 23:45 przez prokopcio, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12

Post napisał: Piotr Rakowski » 04 wrz 2008, 09:38

1. Fajny pomysł z tym konkursem!!! Trzeba go ogłosić.

2. Oczywiście integracja z Twoim sterownikiem może być zrobiona na wielu płaszczyznach. O tym jak (w jaki sposób i zakres) porozmawiamy po zakończeniu projektu. Generalnie nie chodzi mi o jego hermetyzację, a rozszerzenie możliwości dla użytkownika.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 21
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#13

Post napisał: prokopcio » 05 wrz 2008, 00:17

odpowiadam na często zadawane pytanie odnośnie rozbudowy od strony "fizycznej" sterownika:

1.PWM....... W tej wersji byłaby możliwość ale nie widzę potrzeby wykorzystania PWM - i tak trzeba by było dołożyć zewnętrzne elementy do wysterowania "mocy" więc można dorzucić jeden układzik i już jest PWM (i co ważniejsze - sprzętowy) np w sterownikach MIXPOL jest już wszystko na jednej płytce - no chyba, że musi wartość współczynnika być kontrolowana przez komputer (lub kontroler) na bierząco to tak.

2.Przyciski...... Skoro i tak całe sterowanie odbywa się za pomocą komputera to również nie widzę potrzeby stosowania przycisków z zewnątrz - start/stop/pauza itd może być przecież na monitorze lub klawisze klawiatury - osobną sprawą jest przycisk awaryjny, który powinien i tak zapewnić całkowite odcięcie zasilania - najlepiej od zasilacza silników.

3.LCD...... patrz pkt.2 żaden LCD dedykowany dla mikrokontrolerów nie pokona monitora. w konkretnie tym sterowniku NIE BĘDZIE LCD

4. Cena orientacyjna - :( ją ustali raczej rynek - materiałowo sterownik jest bardzo tani ale nad programem (w sumie programów powstała masa), testami, budową maszynek testowych spędziłem bardzo dużo czasu ( na pewno ponad 1000h ) dojdą jeszcze badania. Zobaczymy jaka będzie końcowa funkcjonalność bo ona ma chyba największy wpływ na zainteresowanie kontrolerem. Możliwe, że zainteresowanie będzie zerowe więc wolałbym nie gadać na ten temat przed ukończeniem projektu.

Już wspomniałem i zdania nie zmienię w tej kwestii:
Konkretnie tego sterownika już nie będę rozbudowywał fizycznie a jedynie dopracowywał oprogramowanie - z założenia ma być bardzo prosty, niedrogi i niezawodny. Następnym krokiem może być wykonanie kolejnego sterownika o "klasę" wyższego ale to już odrębny temat. Zainteresowanych sterownikiem full wypas odsyłam do kolegi jarekk, który chyba projekt sterownika nieporównywalnego do mojego mini-kontrolerka ma chyba już na ukończeniu.

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#14

Post napisał: webserver » 12 wrz 2008, 16:14

Witam
Widzę że w temat stanął wiec proponuje może rozesłać te stery jak masz je gotowe.
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 21
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#15

Post napisał: prokopcio » 12 wrz 2008, 19:23

Pierwszy post na pierwszej stronie:
prokopcio pisze:Planuję obiecane kontrolery wysłać początkiem listopada żeby jeszcze wersję dopracować przystępnie dla ogółu ponieważ teraz to tylko ja umiem to ustrojstwo obsłużyć ;) .
Muszę pokończyć sprawy bieżące i dopiero się wezmę za nie. Myślę, że będą "gotowe" do wysyłki szybciej (październik). Gotowe piszę w cudzysłowiu ponieważ w pełni gotowy to on będzie pewnie dopiero za pół roku.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#16

Post napisał: Piotr Rakowski » 13 wrz 2008, 12:17

Czekamy więc spokojnie...
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 21
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#17

Post napisał: prokopcio » 05 paź 2009, 17:47

Piotr Rakowski pisze:Czekamy więc spokojnie...
Witam ponownie w temacie... w końcu po nieprzewidywanej rocznej przerwie (wiele w życiu moim się działo (m.in. urodził mi się syn :D ) ) wyciągnąłem kontrolerek z dna szuflady i porobiłem już płytki dla Was :), dziś polutuję te prototypowe układziki i wygospodarowałem czas, żeby uporządkować bardzo podstawowe elementy oprogramowania PC i uC. Planuję w przyszłym tygodniu rozesłać kontrolerki.

Mam tylko główne pytanie: Kto nadal chce mi pomóc w testowaniu i rozwijaniu projektu i jeszcze się nie zniechęcił moimi obietnicami wysyłek....

Mogę wybrać 5 osób i nie wiem jak to zrobić sprawiedliwie - piszcie proszę w dwóch słowach dlaczego akurat Ty powinieneś otrzymać układ. Reszcie mogę ewentualnie rozesłać same atmegi a układy zmontujecie we własnym zakresie.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#18

Post napisał: jarekk » 06 paź 2009, 10:11

Chętnie obejrzę - przetestuje na mojej płytowej maszynce. Ciekaw jestem osiągów, miałbym porównanie do mojego sterownika na ARMie


pswienty
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 22 mar 2007, 23:02
Lokalizacja: Białystok

#19

Post napisał: pswienty » 06 paź 2009, 20:59

Jak kolega podeśle schemacik i atmege to przetestuje za atmege zapłacę


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 21
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#20

Post napisał: prokopcio » 06 paź 2009, 23:22

Więc tak.... Narazie zbieram w ogóle chętnych, 5 szt mogę wysłać zrobionych, schemat narazie nie powstał, bo układ jest tak prosty, że PCB rysowałem "z marszu" a bardzo nie lubię auto-routerów :P ale jeśli ktoś potrafi robić pcb a się nie załapie na gotowy konwerterek to po prostu wystarczy kupić sobie układ FT232RL + klika drobiazgów, zaprogramowaną atmegę (ósemeczkę) wysyłam ja. Zamieszczam fotki (narazie - ręcznie wykonanych) prototypów, co prawda PCB będzie dwustronne ale ręcznie się je dość niewygodnie robi (ja nie przepadam) więc piny 14-25 paskudnie podpiąłem przewodzikami po drugiej stronie pcb ale mam nadzieję, że to nie będzie Wam przeszkadzać.

w załączniku zapodaję pcb w pdf'ku w odbiciu lustrzanym do wyświetlenia lub przeprasowania.

za kilka dni dołączę program tylko jeszcze w którąś noc (bo tylko je mam wolne) siądę do kilku ważnych spraw w programie.
Załączniki
CNConv_pcb.pdf
(30.06 KiB) Pobrany 319 razy
Ostatnio zmieniony 22 lut 2010, 05:58 przez prokopcio, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”