Pomoc w doborze tokarki narzedziowej CNC

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#11

Post napisał: kamar » 31 sty 2013, 20:16

jasiu... pisze:Może jest droga, ale w niektórych sytuacjach niezastąpiona..
Wcale nie twierdze że nie warta, choć ludzi nie ma niezastąpionych a co dopiero maszyna :)
A z tym gwintem to przykład taki sobie, na tucu zrobię to samo bez problemu. :)

[ Dodano: 2013-01-31, 20:47 ]
jasiu... pisze: Moim zdaniem system Weilera jest bardzo dobry dla osób, które do tej pory byli fachowcami na obrabiarkach konwencjonalnych i muszą się na coś przekwalifikować. .
Troche trudno mi sobie wyobrazić prostrzą obsluge tokarki przez konwecjonalnego tokarza niż ta :
http://kamar-cnc.pl/?page_id=620
Oczywiście cykle, suby ,makra - jak zwał tak zwał, mozna dowolnie łączyć w cykl obróbki.



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#12

Post napisał: jasiu... » 02 lut 2013, 10:55

A mógłbyś temat rozwinąć? Bo z tych screenów niewiele wynika. Czy to jest wyświetlacz tokarki? Bo jeśli tak, to wybacz, ale strasznie przegadany. Za dużo tych informacji (na szarym) i nie wiem po co jeszcze te teksty z angielskimi wyjeśnieniami na białym. No i napisz, jak się w tym wpisuje. W większości maszyn są przy ekranie prostokątne przyciski (jak w pulpicie Siemensa), których wciśnięcie aktywuje funkcję opisaną przy przycisku. Nie sądzę, żebyś używał np. myszy, czy klawisza TAB na klawiaturze. Nie w warunkach hali fabrycznej! Temat mnie zaciekawił, stąd pytania.

W ulotce http://www.weiler.de/fileadmin/user_upl ... eihe_D.pdf masz kilka screenów z weilera. Moim zdaniem bardziej czytelne.

Na TUC-u to ja też umiem. Problem zaczyna się, jeśli TUC-a zastąpimy właśnie maszyną ze sterowaniem CNC, w której oczywiście nie ma dodatkowego suportu pod imakiem.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#13

Post napisał: kamar » 02 lut 2013, 11:31

jasiu... pisze: Temat mnie zaciekawił, stąd pytania.
.
Kapkę to mnie zaskoczyłeś. troche o tym było na forum :) A pisząc o TUC-u miałem na mysli takiego

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#14

Post napisał: MlKl » 02 lut 2013, 12:31

Obrazek

jasiu... - Jak uważasz, że suby kamara są zbyt skomplikowane, to popatrz na mój :)

LinuxCNC to program uniwersalny - obsługuje maszyny CNC do dziewięciu osi, i powiedziałbym, że jest raczej ascetyczny, jeżeli idzie o interface.

Są klawiatury i myszy przemysłowe, pracujące poprawnie na halach fabrycznych, ale i zwykłych da się używać, jeżeli idzie o ekonomię, to taniej wyjdą te zwykłe, nawet jak trzeba co jakiś czas wymienić.

Na białym tle jest podgląd aktualnie wykonywanego G-codu, a dokładniej pliku z rozszerzeniem .ngc, w którym zapisana jest dana procedura.

Obrazek

Obejrzałem se filmik z programowania tego Weilera - i wychodzi na to, że stopień skomplikowania jest nawet wyższy niż u kamara, a w porównaniu do mojego suba dużo wyższy, bo ja praktycznie wszystko, co w G0, G1, G2 i G3 (poza gwintowaniem) robię z tej jednej tabelki...

A klawiaturę ów Weiler jak najbardziej posiada, choć na filmie pokazano ją tylko przelotnie, a operator posługuje się głównie ekranem dotykowym.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#15

Post napisał: kamar » 02 lut 2013, 13:21

MlKl pisze: A klawiaturę ów Weiler jak najbardziej posiada, .
Korbki też posiada :)

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#16

Post napisał: MlKl » 02 lut 2013, 13:55

To co istotne - Używając LinuxCNC można z dowolnej tokarki manualnej zrobić funkjonalny odpowiednik takiego Weilera, za ułamek jego ceny.

Programuje się to śmiesznie łatwo, zrobić idzie każdy detal. Oczywiście - jak ktoś cierpi na nadmiar gotówki, niech kupuje Weilery. Ja na tym poziomie zmechanizowania procesu poszedłbym w ślady kamara bez chwili wahania.


Gabryel
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 30 mar 2007, 20:46
Lokalizacja: Katowice

#17

Post napisał: Gabryel » 02 lut 2013, 17:44

Niech kolega rozważy zakup tokarki TUJ 380 CNC / MF z Tarnowa ,z dwa lata temu kosztowała 120 tyś, netto.Za resztę dobre narzędzia .
Pozdrawiam


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#18

Post napisał: jasiu... » 02 lut 2013, 20:14

No cóż, każda pliszka swój ogonek chwali. Od pewnego czasu mam zdecydowanie mniejszy dostęp do polskich realiów, a znając nieźle to, co chwalą w Niemczech, po prostu zaproponowałem gościowi coś, do czego mam przekonanie, bo to akurat znam. Waszych programów po prostu nie znam i stąd trudno i się obiektywnie do nich odnieść.

Widzisz, jak wiem, że te modernizowane maszyny bywają doskonałe (szczególnie jeśli modernizuje się samemu), choć gdybym miał wybrać nową, to na 100% wybrałbym właśnie, no może z zastrzeżeniem, że nie każdego producenta, nową.

No właśnie - czemu z mojej firmy wycofali doskonałą i bardzo dokładną Max Müller z 1991 roku i zastąpili CTX gamma 1250 TC? Tylko o to frezowanie chodziło, czy też lubią młodsze?

Na zdjęciu, które pokazałeś jest po prostu tabela narzędzi. Masz numer narzędzia, opis, rodzaj kierunek obrotów i chłodzenie (czy włączać i jakie). Poszczególne narzędzia (wymiary, odchyłki) wpisujesz z innego ekranu. Z klawiatury wpisujesz właściwie tylko komentarze (nazwa programu, opis, nazwa narzędzia) i wykorzystujesz je podczas korzystania z bloków z kodami G (właśnie żeby to G, M itd. wpisać).


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#19

Post napisał: wieslawbarek » 02 lut 2013, 20:30

Miki a w EMC to ten nóż obrabia ten kształt tak jak te kreski lecą na twoim screnie ???

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#20

Post napisał: MlKl » 02 lut 2013, 20:36

Na screenie jest poglądowy rysunek, żeby operator nie musiał się domyślać, co w która kratkę ma wpisywać. A ścieżka narzędzia to te białe kreski - rysunek to po prostu fragment zrzutu ekranu z zaprogramowaną operacją.

[youtube][/youtube]

Tak to mniej więcej wygląda w praniu.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2013, 20:43 przez MlKl, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”