Pomoc przy drewnianej formie

Dyskusje na tematy związane z przygotowywaniem form.

Autor tematu
mobok
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 21
Rejestracja: 01 paź 2010, 22:15
Lokalizacja: Kielce

Pomoc przy drewnianej formie

#1

Post napisał: mobok » 10 cze 2014, 22:01

Witam wszystkich użytkowników.
To forum już nie raz mi pomogło, myślę, że tym razem również tak będzie :)
Chcę zrobić prasę do deskorolek. Na wstępnie potrzebuję drewnianej formy.
Czy po podaniu gotowych wymiarów byłoby możliwe zrobienie to za pomocą maszyny CNC?
Ile będę musiał za to zapłacić tak orientacyjnie? Sam takowej nie posiadam i szukam kogoś kto mógłby to wykonać.
Wygląda to tak:
http://diyskate.com/mold_02.html
Jest tu instrukcja jak zrobić to ręcznie, ale myślę, że nie wyjdzie mi to precyzyjnie, a diabeł tkwi w szczegółach. Mam nową deskę od której myślałem żeby odbić betonową formę, ale musiałbym mieć szerszą deskę żeby potem przyciąć do swojego rozmiaru, więc to odpada. Poza tym betonowa będzie ciężka.
Proszę o pomoc, pozdrawiam.



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 10 cze 2014, 23:32

Taką formę zrobisz na CNC bez problemu.
Oczywiście najpierw trzeba przygotować model 3D (a właściwie 2.5 D) .

Jednak musi tu być zachowana duża gładkość powierzchni, więc maszyna będzie to "mielić" dość długo.

Natomiast co do ceny, to kompletnie nie wiem ile może to kosztować bo co wykonawca, to inaczej policzy.

Jednak żeby zrobić to prawidłowo, to trzeba by (chyba) porozcinać deskę "właściwą" na profile, następnie pomierzyć/sfotografować/zeskanować/odrysować profile i według nich wyciągnąć model 3D/2.5D w jakimś modellerze albo ...... zeskanować laserem lub mechanicznie i z tego skanu utworzyć model 3D/2.5D


Autor tematu
mobok
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 21
Rejestracja: 01 paź 2010, 22:15
Lokalizacja: Kielce

#3

Post napisał: mobok » 11 cze 2014, 12:29

lajosz pisze:Taką formę zrobisz na CNC bez problemu.
Oczywiście najpierw trzeba przygotować model 3D (a właściwie 2.5 D) .

Jednak musi tu być zachowana duża gładkość powierzchni, więc maszyna będzie to "mielić" dość długo...
Dzięki za odpowiedź. Wymiary spokojnie mogę znaleźć, problem właśnie z niedrogim wykonawcą. To nie będzie fabryka deskorolek na skalę światową, a tak dla siebie, zawsze chciałem zobaczyć jak to jest zrobić samemu deskę.
Potrzeba dwóch form - górna i dolna tak żeby prasą 5 - 10 ton docisnąć 7 warstw sklejki między nimi. Drewno na formę też musi być raczej twarde żeby pod naciskiem się nie odkształcała, żebym nie musiał robić kolejnej formy po 5 deskach.

Obrazek

Ktoś z forum mógłby mi to wykonać?
Pozdrawiam


minian
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 43
Rejestracja: 17 lip 2009, 23:27
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: minian » 12 cze 2014, 07:57

Witam.
Nadal potrzebujesz tą foremkę.?
Jeśli tak napisz na PW


Autor tematu
mobok
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 21
Rejestracja: 01 paź 2010, 22:15
Lokalizacja: Kielce

#5

Post napisał: mobok » 12 cze 2014, 21:10

Napisałem na PW, czekam na odpowiedź.

[ Dodano: 2014-06-13, 13:29 ]
Kolega się nie odzywa niestety. Czy ktoś inny mógłby mi pomóc?


tree
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 57
Rejestracja: 19 sty 2009, 12:19
Lokalizacja: Sweden
Kontakt:

#6

Post napisał: tree » 19 cze 2014, 10:32

lajosz... bez sensu , po co to komplikować? widać ze to prosta forma bez żadnych wygibasów , dół góra forma "kopyto" z tego co widać na zdjęciu wystarczy arkusz np. płyty MDF wycięcie kilku (kilkunastu) takich samych profili ( różnych oczywiście dla góra dół) i sklejenie (skręcenie ) ich razem w zasadzie wystarczyłby nawet ploter ( zależy jaki gruby arkusz płyty)
[url=https://vgruk.com/]website[/url]


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#7

Post napisał: lajosz » 19 cze 2014, 12:18

tree pisze:lajosz... bez sensu , po co to komplikować? widać ze to prosta forma bez żadnych wygibasów , dół góra forma "kopyto" z tego co widać na zdjęciu wystarczy arkusz np. płyty MDF wycięcie kilku (kilkunastu) takich samych profili ( różnych oczywiście dla góra dół) i sklejenie (skręcenie ) ich razem w zasadzie wystarczyłby nawet ploter ( zależy jaki gruby arkusz płyty)
Proponuję przyglądnąć się dokładniej zdjęciom z linka który autor tematu zamieścił w swoim pierwszym poście.


Autor tematu
mobok
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 21
Rejestracja: 01 paź 2010, 22:15
Lokalizacja: Kielce

#8

Post napisał: mobok » 19 cze 2014, 13:40

tree pisze:lajosz... bez sensu , po co to komplikować? widać ze to prosta forma bez żadnych wygibasów , dół góra forma "kopyto" z tego co widać na zdjęciu wystarczy arkusz np. płyty MDF wycięcie kilku (kilkunastu) takich samych profili ( różnych oczywiście dla góra dół) i sklejenie (skręcenie ) ich razem w zasadzie wystarczyłby nawet ploter ( zależy jaki gruby arkusz płyty)
Niestety są "wygibasy". Tak to bym sobie wyrzynarką wyciął :)
Tak to wygląda:
http://www.hlcskateboardfactory.com/pro ... ecks_2.php


adico79
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 163
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:33
Lokalizacja: Lublin

#9

Post napisał: adico79 » 19 cze 2014, 13:54

Tree, MDF na taką formę się nie nadaje. Czasem robię z MDFu modele, z których potem zdejmowane są formy na osłony karbonowe do motocykli i tu właściwości mdfu się przydają.
Forma do klejenia - kształtowania sklejki musi być maksymalnie twarda po pierwsze by równomiernie rozłożyć nacisk, a po drugie by nie trzeba było po kilku sklejkach robić nowej.
Moim zdaniem tanio i dobrze będzie zrobić taką formę z drewna bukowego (klejonego), powierzchnia po obróbce nie musi być idealnie gładka. Papier ścierny i lakier załatwią sprawę. Domyślam się ze deska w trakcie wykańczania jest szlifowana.
Sam robię sklejkę tylko troszkę inną:)
Załączniki
mannlicher pro.jpg


Autor tematu
mobok
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 21
Rejestracja: 01 paź 2010, 22:15
Lokalizacja: Kielce

#10

Post napisał: mobok » 19 cze 2014, 14:40

Wow, nieźle to wygląda!
W grę wchodzą też inne materiały na formę, ale podejrzewam, że z drewna będzie najtaniej.
Znalazłem poradnik jak samemu wykonać taką formę, ale myślę, że sobie nie poradzę i nie wyjdzie równo.
http://diyskate.com/mold_02.html

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wytwarzanie Form”