Polerowanie stali powyżej 65HRC na tokarce CNC

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
diablo-82
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 25 mar 2014, 11:05
Lokalizacja: Szydłowiec

Polerowanie stali powyżej 65HRC na tokarce CNC

#1

Post napisał: diablo-82 » 21 mar 2024, 16:42

Witam wszystkich. Ze względów poufnych nie mogę zamieszczać rysunków jak i fotek detali które wykonuje. Mam pytanie odnośnie polerowania stali narzędziowych powyżej 65hrc. Firma w której pracuje produkuje różnego rodzaju stemple, matryce itp. Obecnie poleruję matryce o średnicy około 300mm z różnymi profilami wewnętrznymi od średnicy 40 do 100mm i różnym kształcie. W firmie nie posiadamy szlifierek cnc do tak dużych detali, a detal wykonuje się prawie w całości na tokarce cnc. Wykończeniowa obróbka po hartowaniu wygląda następująco. Najpierw zgrubne i wykończeniowe toczenie płytkami borazonowymi lub ceramicznymi do takiej twardości, a następnie docieranie osełkami i na koniec pasta diamentowa polerska. Jest to proces żmudny, długotrwały i niebezpieczny ze względu na wysokie obroty detalu. Mowa o samym polerowaniu. Efekt nie zawsze jest zadawalający dla kontroli jakości, bo zawsze znajdzie się jakaś mikro ryska.
Nie jestem aktualny z wiedzą jeśli chodzi o nowinki techniczne w tej dziedzinie, czy są jakieś inne sposoby polerowania tego typu detali na tokarce cnc, ewentualnie jakieś specjalne maszyny do takiej obróbki.



Wróć do „Obróbka metali”